Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Kdo páchá přestupky, může být krácen na dávkách
  • Těrlická přehrada opět patřila wakeboardistům
  • Adolfa Dudka děti milují, ilustrátor má nyní výstavu v Havířově

Kdo páchá přestupky, může být krácen na dávkách

Poslanci schválili zákon, který má zajistit, aby se lidé, kteří pobírají sociální dávky chovali slušně. Pokud budou opakovaně páchat přestupky, mohou o část příspěvků přijít. Někteří lidé i politici si ale myslí, že může stoupnout kriminalita a na problémové rodiče doplatí děti.

Člověk, který bude například opakovaně rušit noční klid, nebo narušovat veřejný pořádek a nezaplatí pokutu, může být krácen na sociálních dávkách. Zákon třikrát a dost schválili poslanci. Námi oslovení lidé před Úřadem práce v Havířově mají na zpřísnění pravidel různé názory.

anketa: “Je to blbost, protože ve vyloučených lokalitách, byť i v Havířově na Šumbarku, se ti lidé dostanou do takové krize, že se dostanou pod most. Pokud nebudu mít na chleba, tak půjdu krást, nebo vyloupit banku.”

anketa: “Záleží, jaký přestupek udělá, já ho neudělám. Já bych jim to vzala, protože v dnešní době je to katastrofa.”

anketa: “Já nevidím problém, proč ne. Když jsou na hmotné nouzi, tak nemají dělat problémy.”

Radnice se obává, že kvůli například jednomu problémovému členovi rodiny, se může celé rodině snížit doplatek na bydlení.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Na jednu stranu určitě ten zákon má smysl. Určitě má smysl postihovat lidi, kteří nejsou schopni dodržovat zákony většinové společnosti, ale na druhou stranu se obávám toho, že dojde ke snížení životní úrovně dané rodiny. A to i v případě, kdy jen jeden člen z jakékoliv rodiny, ať je početnější, či méně početné, kdy přestupky jen jeden člen spáchá, nebo bude páchat dále. A nejhorší situace může nastat v případě, kdy budou finančně znevýhodněny děti těchto rodin, protože těch se to bude dotýkat nejvíce. To za co by měli být postihováni, budou postihováni rodiče, ale v samotném důsledku to odnesou děti.”


Nemáte obavy také z toho, že by se tímto mohla zvýšit i kriminalita, protože ti lidé budou mít ještě méně peněz, ale budou mít stejné potřeby?

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě to tak může být, ale všichni také máme v paměti, že ne každý člověk, který je odkázán, nebo pobírá sociální dávky nepracuje. Já bych možná šla i jinou cestou společně s tímto zákonem. Možná bych začala postihovat ve větší míře černou práci, ale zejména u zaměstnavatelů. Protože vždy slyšíme, že jsou postihováni lidé, kteří pracují na černo, ale už menší postihy jsou u zaměstnavatelů.”

Zákonodárci nebyli při schvalování jednotní, nyní bude záležet, jak zákon posoudí Senát PČR.

---

Těrlická přehrada opět patřila wakeboardistům

Komunita wakeboardistů se dočkala. V areálu na Těrlické přehradě se konaly mezinárodní závody. Jelikož se jednalo o možná jediné v Evropě, účast byla opravdu velká. A dařilo se i domácím závodníkům.

Těrlická přehrada patřila v pátek a v sobotu nadšencům wakeboardingu. Závodu se zúčastnily desítky jezdců z ČR i okolních států. Celou akci měl na starosti spolek Vodní Lyžování a Wakeboarding Havířov.

Lukáš Bystroň ředitel závodu: “Závody se velice povedly, hlavně počasí nám přálo, nebyly vlny. Podařilo se nám uspořádat zřejmě jediný závod v Evropě mezinárodní, možná i na světě. Chtěl bych poděkovat lidem, kteří nám pomohli, sponzorům, klubovým činovníkům. Organizace byla perfektní. U nás se jezdí wakeboarding asi dvacet let, přibývají nám děti, další generace a to je fajn. Měli jsme dneska rekordní účast 78 jezdců. Pamatují roky, kdy nás bylo 25. Je to fajn a ten sport jde kupředu.”

Jezdci si závody hodně užívali, protože kvůli covidu se dlouho neviděli. Pro mnohé park v Těrlicku je jedním z nejlepších a rádi se sem vracejí.

Patrik Hanez, závodník: “Já jezdím od sedmi let, takže už je to 13 let. Tady v Těrlicku jsem už asi poosmé a dneska jsem tady na Blackcomb.cz Community a všichni jsme si to užili, byla to sranda. Hlavně tady byli dobří kluci ze zahraničí. Myslím si, že každý si našel to svoje. Mě se dneska naštěstí podařilo vyhrát, nemůžu být spokojenější.”

Rado Dubový, závodník: “Přišel jsem podpořit tuto skvělou akci na Těrlicko, tady jsem s wakeboardingem začínal a je to pro mne srdcová záležitost. Vždy tu byla skvělá atmosféra s nejlepšími lidmi a hodně se mi to líbilo. Těrlicko pro mne vždy znamenalo takové evropské CVC, který je nejlepší park na světě na Filipínách a tam vždy byla taková atmosféra jako je tady. Rád jsem se sem vrátil. Naše kategorie masters byla hodně nabitá, a tak jsem rád, jak to dopadlo. Co se týče mé jízdy, první jsem si dal na jistotu, ve druhé jsem spadl na poslední překážce, a proto jsem skončil třetí. Jsem spokojený.”

Jan Rasel, závodník: “Čau, já jsem Honzík a přijel jsem z České lípy. Závod mě hodně bavil, jezdím od tří let.”

Sebastian Štolfa, závodník: “Věnuji se tomu pět let. Táta jezdil, chtěl jsem to zkusit a začalo mě to bavit. Tím, že táta se tomu věnuje už déle, tak ho mám jako motivaci.”

Velkých úspěchů dosáhli při závodě i domácí jezdci. Získali zlaté, stříbrné i bronzové medaile. Při tomto sportu jde ale především o to, aby se komunita wakeboardistů opět viděla.

---

Adolfa Dudka děti milují, ilustrátor má nyní výstavu v Havířově

Ilustrátor dětských knížek Adolf Dudek dokáže svou tvorbou rozesmát nejen děti, ale i dospělé. Po jedenácti letech uspořádal výstavu opět v Havířově. Pro děti pak v srpnu připravuje zábavný den.

Husa s křídly letadla, zvířata na lyžích, rybář lovící sněhuláka. S touto interaktivní výstavou Dětem pro radost zavítal do Havířova ilustrátor Adolf Dudek, který je nejprodávanějším ilustrátorem a má na svém kontě přes 3 miliony prodaných dětských knih.

Adolf Dudek, ilustrátor dětských knih: “Ten styl ilustrací je takový, že ty děti to baví, je to veselá tvorba, a proto jsem do té výstavy vybral první nesmyslnou výstavu v této republice, protože jsou to samé nesmysly. Děti tady uvidí samé nesmysly nejen na ilustracích, ale jsou tady i nesmyslné projekty, jsou tady třeba i moje knihy zdarma.”

Adolf Dudek říká, že on sám je stále dítě a přesně ví, co se jim líbí, čím otevřít jejich svět a nadchnout je.

Adolf Dudek, ilustrátor dětských knih: “To vzniklo tak, že my dospěláci máme nějaké šablony myšlení a děti mají fantazijní světy. A já také mám ty fantazijní světy, protože jsem stále děcko a ty fantazijní světy děti baví a já jsem se je snažil dát do těch nesmyslných obrázků a děti neskutečně baví hledat nesmysly v klasických věcech, v klasickém životě. A tím, že je to baví, tak jsem na tom postavil celou výstavu “hledáme nesmysly”.

Hned první návštěvnicí výstavy byla malá Terezka. Trvalo jen chvilku, než pronikla do říše fantazie.

Terezka, návštěvnice výstavy: “Já jsem tady viděla, jak dělají blbosti na těch obrázcích. Ještě jsem tu přišla, protože mě tu mamka poslala.”

A co ty ráda kreslíš?

Terezka, návštěvnice výstavy: “Maluji, někdy i kreslím.”

Stejně jako Terezka i ostatní děti si mohou s ilustrátorem užít spoustu legrace. 14. srpna se v Galerii KD Radost bude konat Vystoupení pro radost.

Adolf Dudek, ilustrátor dětských knih: “Bude to taková kreslířská show, kterou už dělám 18 let po celé republice i na Slovensku. Bude tam to nejlepší, co ve mě je. Kdo tady 14. srpna přijde, tak se bude moci podívat na takové setkání s žijícím ilustrátorem přímo při tvorbě a děti budou vtaženy do programu. Musíte přijít, zveme všechny.”

---Mohlo by Vás také zajímat