Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zastupitelé se sešli na svém posledním zasedání
  • Havířov se opět zapojil do Evropského týdne mobility
  • O dotovaný pobyt pro seniory byl poprvé menší zájem

Zastupitelé se sešli na svém posledním zasedání

Zastupitelé v Havířově se naposledy sešli ve stávajícím složení, aby projednali 37 bodů. Mimo jiné schválili projekty, které zvítězily v rámci participativního rozpočtu, nebo návrh vyhlášky o provedení speciální ochranné deratizace.

V tomto složení seděli zastupitelé úplně naposled. V pátek a v sobotu si lidé budou moci vybrat nové zástupce, kteří za ně budou rozhodovat o chodu města. Jedním z bodů, který zastupitelé schválili byl návrh vyhlášky o provedení speciální ochranné deratizace. Což znamená, že tuto povinnost budou muset splnit všechny subjekty na území Havířova.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Průběžně probíhá běžná deratizace, kdy na buď ohlášení občanů, nebo z našich místních šetření zjistíme větší výskyt. Na těch místech se pak provádí deratizace. Tato speciální deratizace by měla sloužit právě, aby se plošně položily návnady, nebo prostředky k likvidaci potkanů a tím by se mělo docílit jejich plošné likvidaci a k větší účinnosti. Tu speciální deratizaci stejně jako běžnou provádí specializovaná firma. To znamená, že občané se nemusí bát ani o své mazlíčky, ani o zdraví svých dětí. Probíhat by měla na podzim letošního roku, na přelomu října a listopadu. Na jaře příštího roku v dubnu a znova se zopakuje na podzim roku 2023. Bohužel ten výskyt je evidován už i za běžného dne, takže je větší. A právě i po konzultaci s krajskou hygienou v Ostravě jsme přistoupili k plošné deratizaci, aby jsme jejich výskyt omezili.”

Zastupitelé také schválili vítězné projekty v rámci participativního rozpočtu. V letošním roce bylo přihlášeno 16 návrhů, 10 bylo realizovatelných. Z tohoto to počtu v rámci hlasování v anketě vyhrálo 5 projektů.

Jakub Doboš, ekonomický odbor magistrátu: "Co se týče městské části město, tak tam se bude rozšiřovat dneska už zrekonstruované minigolfové hřiště. Bude tam ještě workoutové hřiště. Co se týče Podlesí, tak tam vyhrály dva projekty, protože se vlezly do celkové částky pro tu městskou část. A budou to šachy a také workoutové hřiště. Co se týče Životic, tam vyhrála modernizace dětského hřiště u ZŠ Zelená.”

V Havířově-Bludovicích zvítězil projekt vybudování altánu u hřiště, který by sloužil k posezení, ale také třeba jako venkovní třída pro výuku školáků.

Jakub Doboš, ekonomický odbor magistrátu: “Realizace bude v průběhu příštího roku. V letošním roce my realizátorům převedeme finance. Mohou začít ty přípravné fáze. Ono bude záležet, jak je ten projekt velký. Co se týče toho workoutového hřiště, které bude u minigolfu, tak tam ta příprava bude o něco delší, než v případě malé pergoly. Takže já předpokládám, že v průběhu příštího roku budou tyto projekty realizovány.”

Přesto že některá zasedání byla střetem mezi opozicí a koalicí, což bylo vidět i při posledním zasedání, primátor poděkoval všem za spolupráci a zároveň poděkoval vedoucím odborů a zaměstnancům magistrátu.

---

Havířov se opět zapojil do Evropského týdne mobility

Během úterního dne mohli lidé v Havířově cestovat městskou hromadnou dopravou zdarma. Děti pak mohly navštívit náměstí Republiky, kde byl pro ně připraven edukační program v rámci Evropského týdne mobility.

Hlavním tématem letošního ročníku Evropského týdne mobility byla Lepší dostupnost. Smyslem je, aby se lidé po mnoha měsících omezení opět sdružovali, ale aby k tomu využívali veřejnou dopravu, či jiné ekologické dopravní prostředky. Formou soutěží pro mladou generaci k tomu přistoupil i Havířov.

Marek Slonina, spoluorganizátor akce: "Hlavním smyslem celé akce celosvětově, ne jen u nás v Havířově, je upozornit i na jiné možnosti způsobu dopravy. Ne jen, aby děti jezdily s tatínkem a maminkou jen vozidly na každý nákup, na každou kávičku, do dětského parku, ale aby se naučily využívat jiné dopravní prostředky. Právě proto tady máme MP, která upozorňuje na cyklostezky v okolí Havířova na možnost dopravy na kolech. Máme tady sportovní klub, který ukazuje možnosti zranění a úrazů na tom kole, na in-line bruslích a na dalších dopravních prostředcích. Máme kompletně celý program na tom, že sice Havířovem prochází hlavní tepna ČR a nejdelší jedničková dopravní komunikace 1/11, nicméně celou dobu jsme se pro ty děti snažili i připravit disciplíny a atrakce, zábavu pohybově tak, aby se naučily využívat jiné dopravní prostředky. Máme tady školu in-line, školu  jízdy na tri kolech, na různých dopravních prostředcích, které jsou velmi netradiční.”

My jsme se školáků zeptali, zda vůbec vědí, proč na náměstí přišli a jaký má tato akce smysl.

anketa: "My jsme tu šli se spolužákem soutěžit a paní učitelka říkala, že za to získáváme peníze na nějaký poukaz. To je všechno, co víme. Je to takový mobilní den, zadarmo autobusy jezdí, asi nevím úplně.”

Jak se vůbec ta akce jmenuje, víš?

anketa: “Den mobility, jestli se nepletu? A co to znamená? "Den bez aut.”

Měli by lidé třeba využívat více hromadnou dopravu, nejezdit každý autem?

anketa: “Ano, 100%, protože pak je hodně spotřeby a ničí to naši Zemi."

anketa: "Tato akce by měla upozornit, že by lidé měli více jezdit dopravními prostředky jako je autobus a tak. Veřejnou dopravou a neměli by jezdit svými auty. Jezdit třeba na kole a tak.”

Vy jste se dneska zapojili do soutěží, které jsou takto tematicky laděné, co na to říkáte?

anketa: “Já si myslím, že je to velice fajn, je to zábavné. Čekala jsem to horší, je to dobré a zatím si to užívám.”

V rámci akce se na náměstí a v přilehlém okolí prezentovaly i různé sportovní kluby, které mají radost, že se děti opět začínají zapojovat do různých kroužků.

---

O dotovaný pobyt pro seniory byl poprvé menší zájem

Radnice v Havířově v letošním roce připravila pro seniory už šest dotovaných rekondičních pobytů. Přesto, že ten poslední byl nejvíce finančně dostupný, zájemců přišlo mnohem méně.

Vždy, když radnice v Havířově vyhlásí zápis na dotované rekreace pro seniory, lidé stojí ve frontě už třeba od pěti hodin ráno. Tentokrát na pobyt v Jeseníkách ale nebyl tak velký zájem. Zda je to proto, že mají senioři obavy ze současné doby a více šetří, těžko odhadovat.

Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Jednak je to na podzim, je to celkem pozdní pobyt. Větší zájem je o květnové, červnové pobyty ty jarní. Takže možná hraje roli i termín. A možná nedokážu říct, možná lidé se obávají, jestli to ufinancují. Ale myslím si, že ta cena je příznivá, za týden pobytu s plnou penzí, že jsme ani sami nevěřili, že ta cena je taková, že si nemyslím, že by měli mít obavy, že by to nezaplatili.”

anketa: “Roky utíkají a potřebujeme trochu vzpruhu. V našich letech už není potřeba šetřit, ale utrácet. Roky ubíhají, tak si užít, co to dá.”

anketa: “Jezdíme hodně s městem a jdeme to vyzkoušet, jestli se dostaneme, nebo ne. Záleží kolik se přihlásí lidí.”

Za ten pobyt se něco doplácí. Neříkal jste si, že raději budete potřebovat ušetřit ty peníze v dnešní době?

anketa: “Tak to určitě ne, protože se doplácí tak málo, že v dnešní době je až obdivuhodné, že za takovou cenu město to zvládne udělat. A je tam fakt krásně a peníze budou a my nebudeme. ”

anketa: “Po dlouhé době jsem se rozhodla, že děvčata nezklamu a pojedu s nimi. Asi deset let jsem nikde nebyla. A budu šťastná, jestli se tam dostanu.”

Na Morávku odjede celkem ve dvou turnusech 80 lidí. V letošním roce se jedná již o šestý pobyt pro seniory.

---Mohlo by Vás také zajímat