Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Prioritou pro sociální služby je nyní domácí péče
  • Strážníci kontrolují nošení roušek na zastávkách
  • Památník obětem důlního neštěstí bude přemístěn

Prioritou pro sociální služby je nyní domácí péče

Sociální služby zažívají perné chvíle. Nákaza nebo karanténa se nevyhnula ani jejich zaměstnancům. Kromě denního stacionáře se ale snaží v určitém režimu zachovat všechny služby a hlavně domácí péči.

Paní Dorota Tomicová pracuje v sociálních službách v Havířově. Každý den poskytuje péči v domácím prostředí zhruba deseti klientům, kteří jsou na nich závislí. Organizace ale jede, jak se říká, na doraz. Počet zaměstnanců v karanténě přibývá.

Dorota Tomicová, pracovnice Sociálních služeb města Havířova: “Určitě je to psychicky náročné pro nás pro všechny. Určitě podporujeme naše kolegy, aby testy měli negativní a budeme za to rádi. A co se týče našich klientů, docházíme k nim do domácností samozřejmě rádi, protože oni jsou v bezpečí, cítí se doma spokojení. Děláme všechno proto, abychom k nim domů nemoc nedonesli. Používáme ochranné pomůcky, respirátory, ochranné oděvy. Doufáme, že veškerá opatření z naší strany je dobré. A důležité to je pro nás hlavně z toho důvodu, co se týče klientů, že dávat je někde do nemocnice, nebo do ústavu a odlehčit té rodině, je na prvním místě."

O služby v domácí péče nebo zdravotní je v Havířově stále větší zájem. Populace stárne a domovy seniorů mají plnou kapacitu.

Kateřina Kubicová, vedoucí sociálních zařízení a domácí zdravotní péče: "V tuto chvíli jsme zastavili činnost denního stacionáře s tím, že zaměstnance denního stacionáře jsme přesunuli na výpomoc pečovatelské služby. Ta je pro nás klíčová. Ta služba pečovatelské služby musí být zajištěná a tito pracovníci byli přesunuti tam z důvodů nemocenských, některé zaměstnance máme v karanténě, někteří nám ještě čekají na testy, takže abychom pokryli tuto službu, tak jsme tyto zaměstnance přesunuli na pečovatelskou službu."

Sociální služby poskytují celou škálu služeb. Přesný režim lidé naleznou na webových stránkách organizace.

Pokud by se stalo, že by se situace zhoršovala, máte jak se říká plán B?

Kateřina Kubicová, vedoucí sociálních zařízení a domácí zdravotní péče: “Samozřejmě máme krizové plány, kterými se v tuto chvíli řídíme, ale vždy jednáme podle aktuální situace a povoláváme zaměstnance i z jiných středisek, pokud to bude potřeba. Oni jsou také nám připravení pomoci.”

Sociální služby mají prozatím dostatek ochranných pomůcek a to i díky dárcům. Například Nadace rozvoje zdraví Havířov darovala zařízení 350 tisíc korun. Havířovská teplárenská společnost a její nadační fond Teplo na dlani pak 200 tisíc korun.

---

Strážníci kontrolují nošení roušek na zastávkách

Pokud si někdo zapomene nasadit roušku na zastávce, strážníci v Havířově ho jen upozorní. V případě, že nechce nařízení respektovat, musí přikročit k pokutě. Lidé opatření vesměs chápou. Co ale odsoudili, je nedělní demonstrace v Praze.

Jedno z vládních opatření proti šíření koronaviru je nošení roušek na zastávkách. Ministerstvo vnitra apeluje, aby byli policisté a strážníci při kontrolách důslední. Přesto, že většina lidí v Havířově je zodpovědná, hříšníci se najdou.

Ondřej Anlauf, strážník MP Havířov: "V souvislostí s tímto opatřením bylo řešeno už městskou policií 48 přestupků. Z toho 24 příkazem blokově na místě, deset domluv a 14 řešení oznámení ke správnímu orgánu, kdy přestupce odmítal roušku nasadit, nebo to odmítal řešit na místě.”

Jaké jsou ty důvody, kdy lidé říkají, že roušku nechtějí mít, co vám říkají?

Ondřej Anlauf, strážník MP Havířov: “Mnohdy si neuvědomí, že vůbec na tu autobusovou zastávku, nebo kolem autobusové zastávky procházejí. Dále, že když jen procházejí, tak to nemusí nosit atd. Ale vesměs je to neznalost, nebo, že si neuvědomí tuto situaci.”

anketa: “Já jdu do obchodu a nejsem na zastávce a tady je jenom peron.”

Jinak dodržujete opatření?

anketa: “To víte, že jo. Vidíte, že roušku mám.”

anketa: "Nevadí mi ty roušky. A byl bych rád, kdyby se zavedly už i venku. Mělo by to svůj smysl, myslím si.”

anketa: “Mi to také nevadí, ostatně my tady na severní Moravě jsme nosili roušky stále. Možná týden jsme byli bez roušek a zas jsme je nosili.”

A co říkáte, když někdo odmítá ta nařízení?

anketa: “Myslím si, že ztrácejí rozum.”

anketa: "Je to určité bezpečí, ale nevím. Nelíbí se mi to. Já vím, že nás to chrání, ale jedni jo, druzí ne. Víte jak to je. Každý není zodpovědný.”

Lidé rovněž odsoudili nedělní demonstraci v Praze.

anketa: "Riskovali, jednak neměli roušky, jednak se mezi sebou prali. Hodně je tam zraněných i policistů. To asi udělali ti fotbalisté.”

anketa: "Vůbec se mi to nelíbilo. V podstatě bych to zakázala, ale každý se ohání demokracií. Takže chtějí mít demokracii a myslí si, že si mohou dovolit všechno.”

Na nedělní demonstraci vypomáhali i speciální policejní pořádkové jednotky z Moravskoslezského kraje.

---

Památník obětem důlního neštěstí bude přemístěn

Z areálu bývalého Dolu Dukla v Havířově, kde se nyní nachází průmyslová zóna, byl odstraněn památník obětem důlního neštěstí, při kterém zemřelo 108 horníků. Pietní místo bude přesunuto na centrální hřbitov.

7. července roku 1961 se stala na Dole Dukla nehoda, za kterou zaplatilo svým životem 108 horníků. Tuto tragédii si každým rokem připomínají rodinní příslušníci, horníci i zástupci radnice u památníku. Během let se ale areál změnil v průmyslovou zónu a památník po dohodě i s horníky musí být přesunut.

Eduard Heczko, předseda Klubu přátel hornického muzea Havířov: "My jsme se o záměru přestěhovat tento památník dozvěděli koncem loňského roku a počátkem ledna jsme dostali i materiály z magistrátu města o záměru přestěhovat tento památník. To přemístění bylo z důvodu toho, že vlastník pozemků v areálu Dukla Asental požádal o přemístění, protože chce toto území využít k další podnikatelské činnosti. Navíc bylo sděleno magistrátem města, že to přemístění zaplatí společnost Asental. Že došlo dnes k té realizaci, je vhodná doba, protože příští rok budeme slavit šedesáté výročí této tragédie a myslím si, že tento pietní akt bude v příštím roce na důstojném místě.”

Památník bude umístěn na centrálním hřbitově zde vedle staré smuteční síně.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Na počátku jsme vytipovali čtyři možné lokality, které by byly vhodné pro přemístění. A na základě diskuzí, konzultací ze všemi partnery, jsme nakonec vybrali jako nejvhodnější lokalitu hřbitova na Šumbarku. Toto pietní místo bude přístupné veřejnosti a vnímáme, že bude důstojným vzpomínkovým místem pro všechny, kteří chtějí připomenout tuto tragédii.”

Památník je nyní v dílně kameníka, který jej renovuje. Na nové místo by měl být instalován na konci října.

---Mohlo by Vás také zajímat