Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Centrum volnočasových aktivit oslavilo deset let
  • Tenisové kluby už mohou trénovat v nových halách
  • Radnice nebude prozatím rušit žádné akce kvůli opatřením

Centrum volnočasových aktivit oslavilo deset let

Je to deset let, kdy se po rekonstrukci budovy dialýzy otevřelo Centrum volnočasových aktivit na ulici Horymírova. K oslavě výročí se v centru konal Den otevřených dveří, kde se návštěvníci mohli podívat na výstavu prací jednotlivých zájmových kroužků.

Centrum volnočasových aktivit na ulici Horymírova se stalo místem, bez kterého už si neumí zejména senioři představit svůj volný čas. Například tyto dámy už zde chodí od počátku otevření. Což je deset let. I proto se centrum rozhodlo pro Den otevřených dveří. Součástí malé oslavy byla i výstava výrobků.

Bernarda Urbancová, vedoucí odboru sociálních věcí: “Myslím si, že to byla dobrá myšlenka toto centrum zřídit před těmi deseti lety, protože centrum je využíváno na sto procent. Probíhá tady činnost každý den od 9 do 18 hodin. Scházejí se tady různé spolky, organizace, sdružení, různé kroužky. V rámci centra volnočasových aktivit se cvičí, dělají se rukodělné výrobky, přednášky jsou tady, různé besedy. Jednu dobu tu trénovaly i děti. Myslím si, že je to i mezigenerační prostor, kde se mohou setkat i mezigenerační činnosti. My také v rámci těchto prostor děláme i společné akce seniorů a dětí z mateřské školy. Jsou to někdy výrobky, které jsou až neuvěřitelné. Taky za ty mnohé výrobky jsme sklízeli úspěchy na výstavách.”

paní Helena: “S děvčaty se scházíme. Máme jednak ten kontakt. Když nebyl, tak nám chyběl. Spoustu věcí se naučíme jedna od druhé. Vždy někdo něco přinese a naučí to ostatní.”

paní Štěpánka: “Já mám jen samé superlativy. Baví mne všechno, ale nemohu chodit do všeho, protože mám ještě jiné povinnosti doma. Chodím do rukodělného kroužku a dělám mezigenerační akce před Vánocemi a Velikonocemi zdobení perníčku. Chodí babičky, dědečkové i s vnoučaty. Takže jsme rádi, ale covid nám to překazil."

Senioři věří, že opět k přísným opatřením nedojde. Nicméně pokud ano, budou mít proto pochopení.

---

Tenisové kluby už mohou trénovat v nových halách

Ve městě jsou v provozu další dvě nové tenisové haly. Jedna na Šumbarku a druhá v Životicích. Na výstavbu klubům přispěla nemalou částkou i radnice.

Tenisový klub Havířov a Tennis Hill Havířov mohou konečně říct, že mají dostatek možností pro trénování své početné členské základny. Oba kluby otevřely nové haly.

Petr Špok, prezident TK Havířov: “V okamžiku, když se postavila už první hala, tak ta kvalita hráčů a výchova během zimy vypadá jinak. Ono se to potom odráží celkově ve výsledcích. Práce toho klubu, která se dostává postupně, to není z roku na rok, ale v období pěti let, do výkonnostní úrovně, kam by se, kdyby nebyly haly, nedostal.

Jak je v současné době využívaná hala?

Petr Špok, prezident TK Havířov: “V podstatě už je v plném nasazení. Od těch 12 začínáme s tréninky do těch 20 hodin. Pak následuje komerce do 22 hodin. Soboty, neděle od příštího víkendu až do konce března máme vyhrazené pro celostátní turnaje mládeže.”

Nová hala na Tennis Hill má dva kurty. V minulosti kvůli nedostatku kapacity museli hráči a trenéři dojíždět za tréninky právě na Šumbark.

Jiří Vavříček, předseda Tennis Hill Havířov: "Pro nás to je velká pomoc. My máme teď v zimě pět tenisových dvorců, což je pro nás dostatečné. Máme teď kapacitu, že nemusíme nikde jezdit jinde, aby měly děti kde hrát. Jezdíme i do zahraničí. Teď například jsou děcka v Řecku na turnaji. Snažíme se s nimi i jezdit.”

Obě haly mohly být postaveny díky dotaci Ministerstva školství a podpoře radnice. Ta klubům přispěla přes 12 milionů korun.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Obě tenisové haly byly v koncepci pro rozvoj sportu, kterou máme schválenou a kterou jako jedno z mála měst v této republice naplňujeme. Je to super a hlavně tady na Šumbarku jsou součástí v podstatě Šumbark arény. Vzniká nám tady unikátní projekt ne jen v rámci MSK, ale v rámci celé ČR. Ten sportovní komplex, na který navazuje fotbalové hřiště, Národní centrum stolního tenisu, je unikátní, je skvělý a bude našim občanům sloužit doufám dlouho.”

---

Radnice nebude prozatím rušit žádné akce kvůli opatřením

Epidemická situace se zhoršuje. Vláda na to reaguje zpřísněním pravidel pro neočkované. Některá města se rozhodla rušit vánoční program. Jak to bude v Havířově, řekla v rozhovoru náměstkyně primátora Jana Feberová.

Od pondělí budou platit přísnější pravidla pro lidi bez očkování. Ti nebudou moci chodit do restaurací, na bazén, či fitness center a ani ke kadeřníkovi. Neměli by být vpuštěni ani na kulturní či sportovní akce. Radnice žádné naplánované akce rušit prozatím nebude a plánuje i Vánoční městečko se stanoveným programem.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Musíme dodržovat všechna nařízení, která jsou dána a vzhledem k tomu kulturní akce, které máme nasmlouvané divadla, kina atd. to všechno pojede, ale za podmínky té, že budou moci chodit jenom naočkovaní a jenom ti, kteří prodělali covid. Tak, jak je to dáno. Jednu velkou akci, kterou jsme měli mít na začátku prosince jsme zrušili, aniž bychom předpokládali, že něco takového nastane a to byl Havířov v pohybu. To byla akce, která měla být k 65. výročí založení města. Už byla dvakrát odložena, ale tentokrát jsme to zrušili úplně bez jakékoliv náhrady, protože to měla být akce pro 650 účinkujících dětí a to by byl velký risk vzhledem k té situaci, která teď panuje.”

Za chvíli vypukne na náměstí Vánoční městečko. Je tam bohatý program. Jakým způsobem to bude fungovat tam? Zachováte program, nebo ho zrušíte?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Je to už za týden. Zatím, ne zatím, zachováme program. Já si myslím, že Vánoční městečko musí tady proběhnout, že by to bylo smutné a ponuré, aby lidé seděli doma. Je to venkovní akce, venkovní prostor a já si myslím, že když lidé budou ohleduplní a disciplinovaní, tak by to mělo být všechno v pořádku.”

Zejména některé kapely, jako je třeba Olympic, ale přilákají tisíce lidí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já si myslím, že při tak velké akci, která bude a bude tam nakumulováno velké množství lidí ne jen z Havířova, ale přijdou i z okolních obcí, tak si myslím, že kdo je zodpovědný vezme si respirátor a vydrží to v době koncertu, nebo při rozsvícení stromečku, kde budou i děti, aby jsme se fakt k sobě chovali zodpovědně a nevystavovali se nebezpečí sami sobě i k ostatním.”

Jaká je nyní situace ve školách? Zhoršuje se, nebo se stabilizovala?

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Situace se nestabilizovala. Některé školy jsou na tom lépe, některé hůře. Máme školy jako je Moravská, Jarošova, 1. Máje, kde je strašné množství dětí v karanténě. Vždy to někde končí a jinde nějaká třída začne. Je toho opravdu hodně. Uvidíme, jak dopadne testování 22. a 29. listopadu. Uvidíme, jak to bude. Jsou nová pravidla pro vyhodnocování, jak se má postupovat, kdy bude záležet na KHS a ta by měla vše řešit. Ta velká administrativa, nebo zátěž na ředitele možná trochu odpadne, i když já tomu nevěřím, protože je těžké komunikovat s hygienou. Ty linky jsou pořád obsazené. Bude také záležet i na rodičích, jak budou vstřícní a hygieně.”

V současné době není zcela uzavřena žádná škola. Někteří ředitelé využili po svátku udělení dvou dnů ředitelského volna. Mezi ně patří například ZŠ Jarošova, kde celkově do třít usedlo jen 51 dětí.

---Mohlo by Vás také zajímat