Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Nemocnice připravila Den rodiny pod širým nebem
  • Žáci ze ZŠ se zapojili do soutěže Mladý cyklista
  • ZUŠ L. Janáčka uspořádala výroční akademii

Nemocnice připravila Den rodiny pod širým nebem

Zajímavé přednášky s lékaři a sestrami, ochutnávka zdravého jídla, zábava pro děti. To vše mohli zažít lidé v parku, kde havířovská nemocnice uspořádala Den pro rodiny. Za což získala od rodičů pochvalu.

Nemocnice v Havířově přišla s originálním nápadem, jak předat lidem informace, které se týkají porodů, péče o novorozence a celkově informace spjaté s rodinou. A to pod širým nebem. Zatímco rodiče poslouchali zdravotníky, děti si mohly hrát.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "V té nemocnici ten prostor vždy hovořit s těmi budoucími rodičkami, ale i rodinami, protože se to týká i prarodičů, tak je velmi omezený. My můžeme dělat prohlídky porodních sálů a ty děláme každý týden, ale tam vzhledem k provozu můžeme pustit třeba pět rodiček, nebo budoucích rodičů. Takže jsme dlouho přemýšleli nad nějakou akcí, kterou bychom ty havířovské rodiny přitáhli více k tomu, co se v té nemocnici děje. Ať už na porodnici, ale i následné péče o novorozence, ale řekněme obecně v nemocnici v oblasti zdravé výživy.”

anketa: "Malý má osm dní, rodila jsem v Havířově a úplně super. I asistentky byly super a odcházeli jsme domů ambulantně, což je další výhoda. Myslím si, že je to super. Alespoň maminky budou vědět do čeho jdou.”

anketa: "Je to hezké a je super, že je to tady venku a může přijít kdokoliv. Já si myslím, že to je lepší, protože ne všichni se zajímají sami, že by přišli do nemocnice a zkoumali informace. Tady to mají vše při jednom a děti mají zábavu, je to určitě lepší.”

anketa: "Já myslím, že to je fajn propojení, protože ne každá maminka má možnost nechat to dítě někde s babičkou, nebo s nějakým hlídáním, takže tady se to dá propojit, že alespoň jedním uchem poslouchám, druhým okem sleduji, co dělá dítě. Mně se tento nápad moc líbí.”

Dětem se také moc líbil koutek stravovacího provozu, kde mohly ochutnat zdravé vločkové sušenky obohacené zeleninou.

anketa: "Je to dobré a chutná to dobře. Mamka by mi to také mohla vařit, kdyby to uměla."

Co to znamená jíst zdravě?

anketa: “Jíst ovoce a zeleninu.”

Nemocnice by chtěla, aby se ze Dne rodiny stala tradice, která by byla vždy zaměřena na jiné téma.

---

Žáci ze ZŠ se zapojili do soutěže Mladý cyklista

Ministerstvo dopravy a jeho skupina BESIP pravidelně vyhlašuje soutěž Mladý cyklista. V těchto dnech se konají městská kola. V Havířově se soutěž konala na moderním dopravním hřišti, kde si děti mohly vyzkoušet všechny dopravní situace.

S pěkným počasím vyjíždí na silnice stále více cyklistů. Nejzrnitějšími jsou děti. Proto je důležité, aby věděly, jak se jako účastníci silničního provozu mají chovat. K tomu se každým rokem pořádá mezinárodní dopravní soutěž Mladý cyklista. Do městského kola se v Havířově zapojilo 80 dětí z 12 škol. Soutěž vyhlašuje Ministerstvo dopravy.

Dagmar Smékalová, BESIP, organizátorka soutěže: "Smyslem této akce je, aby se děti naučily ta pravidla, protož víte, jak v dnešní době jezdí řidiči na cestách. Hrozně nebezpečně. Často bývají řidiči opilí, zfetovaní, takže ty děti, aby uměly předvídat, ale hlavně, aby uměly znát přesně ta pravidla, jak se můžou, nebo nemůžou chovat na silnici při jízdě na kole."

Během plnění úkolů musely děti předvést zručnost na kole, zvládnout jízdu striktně podle pravidel, nechyběl ani test z provozu na pozemních komunikacích.

anketa: “Vůbec mi to nešlo, ale nic se neděje. Bylo to těžké, ale něco jsem zvládla, takže dobrý.”

Na co si musíš dávat venku pozor, když jezdíš na kole?

anketa: “Hlavně na auta a kdyby šel nějaký člověk, tak abych ho nesrazila.”

anketa: "Dělám to poprvé. Je to takové jiné než ve škole. Tam, kde není chodník, nebo je neschůdný. Tak to jsem trochu nepochopil, ale trochu jsem hádal.”

Proč je důležité, abyste uměli značky?

anketa: “Protože hlavně, aby se nám nic nestalo, aby jsme byli i ohleduplní k druhým.”

V rámci soutěže nechybělo ani stanoviště zdravovědy.

anketa: “Kdyby někdo zkolaboval, tak ho první oslovit, jestli reaguje. Pak mu zkontrolovat dýchání. Zda dýchá, nebo nedýchá. Pak mu dát nohy nahoru a pokud je venku zima, tak ho přikrýt a zavolat záchranku.”

Pavla Rudzká, učitelka ZŠ G. Svobody: "Některé děti zapomínají na to, že když je krvácení, tak kvůli bezpečnosti si mají vzít rukavice, na to je upozorňujeme a jinak se snaží v rámci svých možností."

Okresní kolo se bude konat v Bohumíně. Krajské pak v červnu ve Frenštátě pod Radhoštěm.

---

ZUŠ L. Janáčka uspořádala výroční akademii

Základní umělecká škola Leoše Janáčka uspořádala po covidové pauze opět svůj jarní koncert. Tentokrát se ale vše odehrálo ve více slavnostním duchu.

ZUŠ L. Janáčka působí ve městě již 32 let. Teprve až nyní ale mohli uspořádat oslavu ke kulatinám. A to v podobě hned dvou koncertů tak, aby se všichni účinkující žáci mohli předvést rodičům, prarodičům, či známým.

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka: "Důvodem byl samozřejmě covid. Výročí jsme měli naplánováno slavit na podzim roku 2020, ale bohužel se to konat nemohlo, a protože jsme nechtěli ochudit ani děti, ani rodiče o tuto slavnostní příležitost připomenout si jubileum školy, tak jsme se rozhodli, že náš každoroční jarní koncert, na kterém vystupují především soubory naší školy, věnujeme právě tomuto výročí.”

Škola se snažila sestavit program tak, aby mohlo vystoupit co nejvíce dětí.

Helena Neuwirthová, učitelka zpěvu a hry na klavír: "Máme flétnový soubor, kytarový, pěvecké sbory, které se dneska spojí se smyčcovým orchestrem, který určitě paní ředitelka zmínila, že získal v celostátní soutěži teď v sobotu dokonce třetí místo. Vznikl nový houslový soubor Strings, takže bylo z čeho vybírat a spíše jsme museli program krátit, abychom se vešli a i tak si myslím, že dnešní večer bude trvat dvě hodiny.

anketa: "Na dnešní koncert se těším moc. Do ZUŠ chodím šest let. A chodím na balet. Dneska budu vystupovat s baletem a orchestrem a ještě chodím na dramaťák a klavír.”

anketa: "Líbí se mi tu moc. S houslemi hrajeme Haleluja a se zpěvem zpíváme pět písniček.”

anketa: "Teď jsme mimo školu nevystupovali. Toto je náš po dlouhé době nějaký první koncert, na který se hodně těším. V tom souboru se to hodně pozná, když jsme dva roky neměli žádnou souhru, tak to bylo potřeba znovu celé secvičit.”

Hned příští týden ZUŠ a její taneční obor chystá velkou akademii, kde se představí všichni tanečníci a nebude chybět ani vystoupení absolventů.

---Mohlo by Vás také zajímat