Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zastupitelé podpořili rozdělení dotací i výhled rozpočtu
  • Holky z půdy, aneb děti tvoří pohádkové příběhy
  • Včelařský kroužek Ambrožíci uspořádal slavnosti medu

Zastupitelé podpořili rozdělení dotací i výhled rozpočtu

V Kulturní domě Radost se konalo předposlední zasedání zastupitelstva v tomto volebním období. Jedním z bodů bylo rozdělování dotací a město si také nechalo zpracovat analýzu financí v rámci střednědobého výhledu rozpočtu do roku 2027.

V prvním kole rozdělování dotací vyplatilo město některým velkým klubům jen částečnou dotaci. A to z ohledem na to, že ještě probíhaly soutěže a nebylo jasné, zda nespadnou do nižší kategorie. Na pondělním zasedání zastupitelé podpořili rozdělení dalších peněz.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “Po skončení soutěží jsme se všemi kluby měli jednání o dalších jejich vizí, koncepcí klubů, kam budou směřovat. Šlo nějaké doporučení a v tom druhém kole dotací jsme rozdělili celkem přes 6,5 milionu korun. S tím, že do hokeje na mládež jde milion korun, na soutěž mužů 3,7 milionu. Plnou částku z té pozastavené dostali fotbalisté, kteří měli velmi povedené jaro a zároveň mají velké úspěchy s mládežnickým oddílem Žraloci. A u florbalových klubů jak Slovan Havířov, tak Torpedo Havířov, oba kluby spadly v mužské kategorii do národní ligy, tak se snížila dotace, ale poslali jsme oběma klubům dotaci, vzhledem k tomu, že hráli v této sezoně juniorskou extraligu, která byla nákladnější než předchozí soutěž.”

Naopak zastupitelé nepodpořili dotaci na ve výši 935 tisíc korun, o kterou požádal Český volejbalový svaz na pořádání beachvolejbalového turnaje.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “Podali žádost opožděně a podali ji přece jenom v parametrech, které pro město nejsou akceptovatelné, protože žádost byla postavena tak, že 80% by hradilo město a 20% svaz. Takže jsme s nimi vstoupili do dalšího jednání a aktuálně nám leží upravená žádost ponížena. Nějaký turnaj beachvolejbalové série by se měl v září uskutečnit, ale o tom ještě rozhodnou zastupitelé na dalším zastupitelstvu.”

Zastupitelé také schválili výhled rozpočtu města do roku 2027, součástí byla také analýza financí.

Luděk Tesař, nezávislý ekonom: “Skutečně největším finančním aktuálním problémem je úbytek obyvatel, který město připravuje o hodně peněz. Dá se říct, že za posledních deset let ubylo městu 132 milionů ročně jen tím úbytkem obyvatel. Jinak město nemá finanční problémy, skončilo v excelentní finanční kondici, nejlepší v historii města a skutečně se nemusí bát dalších oprav, investic. Trošku problémem, který bych tam kritizoval, kdyby nebylo bývalo té finanční politiky vedení města, bylo hromadění prostředků. Ale poslední čtyři roky předvádělo město excelentní opravy a investice. Takže když v tom bude pokračovat, jedině skvěle.”

Investice s dotacemi, nebo jít do toho bez dotací?

Luděk Tesař, nezávislý ekonom: “Tak město ukázalo, že na dotacích je prakticky nezávislé v investicích. Dokázalo si většinu peněz získat samo. Opět tam platí, to rok počkám a ta investice se zdraží o 20% a málokterý projekt dneska umožňuje městu získat nějaký větší objem peněz. Takže čekat se nevyplatí. Městu rozhodně ne, protože má přes půl miliardy na účtech. Na konci roku to bude pravděpodobně ještě více, i když se snaží utrácet. Rok 2021 uzavřel přes 700 milionů korun na účtech, takže určitě investice, investice, opravy, investice, opravy.”

---

Holky z půdy, aneb děti tvoří pohádkové příběhy

Základní škola Mládežnická se zapojila do projektu Holky z půdy. Děti prostřednictvím panenek a dalších postav vytvářejí příběhy, výstupem bude vydání pohádkové knížky.

Děti mají velkou fantazii a tu má i paní Martina Koukalová, která ručně vyrobila tyto panenky, které dostaly název Holky z půdy. Projekt spočívá v tom, že děti samy vymyslí pro panenky jména, přemýšlejí o jejich povahách a vytváří nejrůznější příběhy. To vše se odehrává ve družině ZŠ Mládežnické.

Martina Koukalová, autorka projektu Holky z půdy: “Je to hlavně pro radost dětí, kdy v družině vymýšlíme příběhy ke každé panence. Ten příběh dám dohromady a vytvořím pohádku, kterou jim vlastně předčítám a společně se bavíme o tom, jestli se pohádka líbila, jestli si pamatují, že to děti vymyslely. Ten projekt je jenom pro děti, radost a je tam hodně fantazie.”

anketa: “My jsme vymysleli příběh o jedné panence, která se jmenovala Bětka, jak získala svoji růži. Jednou šla na pole a tam bylo hrozně květinek a tam všechny květiny volaly vem si mě, vem si mě.”

anketa: “Mně se tady líbí, že tady jsou ty pohádky, které tady vytváříme a ještě ty panenky, se kterými si někdy hrajeme.”

Cílem projektu bude vydání pohádkové knížky, která by putovala k dětem v prvních třídách, nebo také do mateřinek, či knihovny.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Mě to zaujalo hned, protože si myslím, že každá aktivita, která je pro děti je fajn. Děti to někam posunuje a i ta podpora čtení, nebo tvůrčího myšlení má velký smysl a je to dobrý nápad. Já si myslím, že bychom to mohli posunout i dál. Bavili jsme se, že i pro předškoláky ve školkách by to bylo fajn, kdyby představili tento projekt.”

Vydání knížky by mohla radnice podpořit a to formou dotace.

---

Včelařský kroužek Ambrožíci uspořádal slavnosti medu

Areál včelařského kroužku Ambrožíci je oblíbeným místem pro celou rodinu. A zvlášť, když se pořádají slavnosti medu. Tentokrát byla akce obohacena o výtvarnou soutěž.

V sobotu mohli návštěvníci areálu včelařského kroužku Ambrožíci opět vidět, jak se stáčí med, podívat se zblízka na včely a především se dozvědět mnoho zajímavých informací. A to v rámci pořádání tradičních slavností medu.

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: “Během těch slavností probíhá včelařská soutěž. Je tady pět stanovišť a při splnění úkolů, tak děti dostanou odměny a v jednu hodinu bude vyhodnocení vítězů. Letos jsme to obohatili o výtvarnou soutěží. Obrazy, které namalovali žáci ateliéru Martina Pawery jsou tady vystavené a komise zhodnotí a vyhodnotí tři nejhezčí obrazy.”

anketa: “Já jsem se přišla podívat na včely. Dozvěděla jsem se, že mají žihadlo.”

anketa: “Je to tady krásné a přišel jsem hlavně s dcerou, která tady soutěží, protože má tady vystavený obraz.”

anketa: “Přišla jsem z Havířova, přišla jsem z manželem. Chodím do výtvarného kurzu a panem Vavříkem, on je hodně obětavý a šikovný chlap. Tak jsem se přišla podívat, co ještě dělá mimo to malování, které mu tedy hrozně jde.”

anketa: “Můžeme zkusit med, který hned vyndávají z pláství, je to tady fakt super. Vím, což je zajímavé, že se vrací do úlů a dávají tam ten med a nepopíchají ty lidi, když tam jdou do toho úlu a berou ty plástve.”

A jaká bude letošní úroda medu?

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: “Tak jak vždy. Některé včelstvo je lepší, druhé horší, ale celkově to vypadá pěkně. Teď ještě jestli lípy zamedujou, tak by včelaři mohli být spokojeni.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry