Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Technické služby vytvořily nové zázemí pro zaměstnance
  • Památník důlního neštěstí už je na novém místě
  • Ukaž koule! Sbírku pro boccisty podpořilo mnoho lidí

Technické služby vytvořily nové zázemí pro zaměstnance

Havířovské Technické služby investovaly do vybudování nového zázemí pro své zaměstnance. V rámci rekonstrukce zrušily i tři plynové kotelny a přešly na ekologičtější vytápění.

Technické služby v Havířově zaměstnávají zhruba 160 lidí. Od příštího roku se ale budou starat o údržbu veřejné zeleně v další městské části Podlesí. Což znamená vytvoření nových pracovních míst. Zaměstnanci potřebují zázemí, a proto společnost investovala do rekonstrukce a přístavby.

Ludvík Martinek, ředitel Technických služeb Havířov: "Na zelené louce je problém, tak jsme to hnali nahoru. Něco podobného jsme dělali už před dvěma roky na úseku odpadového hospodářství, takže je to v podobném stylu. A když už jsme to dělali, zjistili jsme, že ten spodek je starý přes 40 let, co se týče rozvodů. Tak jsme to vzali z jedné vody načisto, aby měli všichni stejné podmínky. Je to i ve stejném stylu opravené tak, jak je vybudovaný ten vrch."

V budově se nachází nové šatny, sušárna, kuchyňka, školicí místnost, nebo kanceláře. Technické služby přešly i na ekologičtější vytápění.

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: "Přistoupili jsme nakonec k tomu, že jsme zrušili všechny tři plynové kotelny a přešli jsme na dálkové zásobování teplem. My jsme tomu říkali akce kulový blesk. Muselo se provést několik velkých stavebních prací. Společnost Veolia energie vybudovala novou přípojku tepla do našeho areálu. Následně HTS vybudovala výměníkovou stanici a my jsme si z vlastních financí zafinancovali výměnu rozvodů v areálu."

V čem vidíte hlavní výhodu centrálního vytápění?

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: “Hlavní výhody jsou v tom, že v minulosti jsme museli mít pracovníka, který byl pověřen ovládáním a řízením kotelen. Druhá výhoda je, že považujeme za mnohem ekologičtější a přínosnější přejít na zelené zásobování teplem, protože tyto velkokapacitní zdroje, které vyrábějí teplo, jsou dnes už na velmi vysoké úrovni, co se týče ochrany ovzduší a my jsme eliminovali díky tomu tři lokální zdroje znečišťování ovzduší, byť ze zemního plynu.”

Technické služby investovaly také do nového automobilu, jelikož se chystají otevřít další sběrný dvůr. 

Václav Zyder, náměstek ředitele Technických služeb Havířov: "To vozidlo jsme pořizovali za prvé v rámci klasické obnovy, protože náš vozový park postupně zastarává a je potřeba ho obměňovat a dalším důvodem bylo i rozšíření kapacity, protože v příštím roce počítáme s otevřením sběrného dvora na ulici Selské. A abychom ho byli schopni v daném čase podle jeho potřeb obsluhovat, takže jsme museli nakoupit novou techniku, která to bude zvládat. Toto vozidlo bylo vybráno na základě výběrového řízení a jsme velice rádi, že vyhrála společnost, která nám to dala s podvozkem Tatra. Je to celé český výrobek. Podvozek Tatra Kopřivnice a nástavby jsou od společnosti z Jižní Moravy.”

---

Památník důlního neštěstí už je na novém místě

Pietní akt k 60. výročí důlního neštěstí na Dole Dukla si lidé v příštím roce připomenou už na novém místě. Památník byl po restaurování přemístěn z průmyslové zóny v areálu bývalého Dolu Dukla na hřbitov na Šumbarku.

Památník obětem důlního neštěstí na Dole Dukla už je na novém místě. V říjnu dostali kameníci za úkol pietní místo rozebrat, restaurovat a následně ho umístit na centrální hřbitov.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "My jsme se dneska přišli s kolegou s náměstkem pro investice podívat v podstatě na finální fázi dokončování přesunu památníku obětem důlního neštěstí na Dole Dukla. Musím říct opět, že se dobrá věc podařila a po konzultaci s klubem důchodců a jedním z opozičních zastupitelů se nám myslím podařilo najít vhodné a důstojné místo k tomuto přesunu. Jsem rád, že se celá ta akce podařila dokončit v termínu a že další piety, které k tomuto neštěstí budeme organizovat, budou na opravdu důstojném a pro veřejnost dostupném místě.”

K přesunu památníku došlo z důvodu rozšiřování průmyslové zóny právě v areálu bývalého dolu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Ještě doplním, že původně byly vybrány čtyři místa. Po konzultaci s hlavním architektem města jsme nakonec přistoupili ke zvolení tohoto místa. Myslím si opravdu, že je to důstojné místo. Je tady prostor i v rámci nepříznivého počasí se přesunout kousek vedle do smuteční síně a opravdu 60. výročí této smutné tragické události si připomeneme již zde.”

K tragédii, při které zahynulo 108 horníků, došlo 7. července roku 1961. Jeden z horníků pravděpodobně procházel chodbou kolem pásového dopravníku a ramenem zachytil o spouštěcí páku a spustil do pohybu gumový pás. Stalo se to v místě, kde se zrovna netěžilo. Pás tak jel naprázdno, třením se vznítil a oheň se začal šířit. Běžícího dopravníku si ale nikdo nevšiml. Ranní směna vyfárala a nastoupila odpolední. V podzemí v tu dobu bylo téměř 340 horníků. Situace se začala řešit pozdě a dispečink nereagoval na první hlášení o zápachu. Oheň se rozšířil a jedinou možností bylo zabránit přístupu kyslíku zazděním chodeb. Požár v 8. sloji uvěznil 108 havířů. Do záchranné akce se zapojilo na tisíc lidí. Ti, kteří byli za tragédii zodpovědní, byli následně odsouzeni.

---

Ukaž koule! Sbírku pro boccisty podpořilo mnoho lidí

Handicap sport club Havířov uspořádal měsíční kampaň na podporu boccistů pod názvem Ukaž koule! Celkem se vybralo 100 tisíc korun. Peníze pomohou sportovcům a jejich doprovodu při výjezdech na turnaje, nebo soustředění.

Boccia je sport, který mnohým hendikepovaným lidem změnil život. Našli si nové kamarády, cestují na turnaje a ti nejlepší se mohou dostat i na paralympiádu. Boccia je ale také nákladným sportem. Proto se Handicap sport club Havířov rozhodl uspořádat veřejnou sbírku s názvem Ukaž koule!

Kateřina Šajnarová, předsedkyně Handicap sport clubu Havířov: "Boccia je finančně nejnáročnějším paralympijským sportem, protože naši sportovci vyžadují 24hodinovou asistenci jiné osoby. Takže náklady na tréninky, výjezdy do zahraniční, národní turnaje, soustředění se zdvojnásobují. Proč Ukaž koule? Tak to je jednoduché. Protože boccia se hraje s koulemi, s modrými a červenými míči. A také, protože naši sportovci mají nejtěžší druhy tělesných handicapů. A to, že mohou sportovat, že mohou žít takový svobodný život, potřebovalo hodně odvahy a vzít koule, jít do toho a nebát se.”

Tvářemi kampaně se stali tři členové klubu. Jednou z nich je i 20letá Bára, která se svým postižením žije už od narození. Mladá dívka má dva sny. Dostat se jednou na paralympiádu, dostudovat vysokou školu a získat slušně placenou práci.

Barbora Skopalová, sportovkyně: "Boccia pro mě znamená hlavně začlenění do kolektivu, protože na závodech se potkám s mnoha jinými lidmi s postižením a většinou si s těmi lidmi rozumím víc než s těmi, co postižení nemají. Ale není to pravidlem. Záleží na člověku. Podle mě je to super, protože aspoň se co nejvíce lidí dozví, co to vlastně boccia je, protože když někomu řeknu, že hraji bocciu, tak neví, co to je, co si má pod tím představit. A proto jsem do toho i šla, protože chci, aby se o tom společnost dozvěděla a zjistila, že náš sport není ničím podřadným, ale že je to normální paralympijský sport, jako každý jiný.”

Během měsíční kampaně se podařilo vybrat od dárců 100 tisíc korun. Podpořili ji jednotlivci, ale také sportovní kluby, kapely i firmy.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry