Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov kvůli zvýšeným nákladům navýší školám rozpočty
  • Try Hard Gym uspořádal v Havířově další crossfitové závody
  • Vánoční městečko nabídne lidem bohatý program

Havířov kvůli zvýšeným nákladům navýší školám rozpočty

Havířov má pro své příspěvkové organizace ještě na příští rok zastropované ceny za energie. Přesto cena tepla půjde o více než 20% nahoru a zdraží také voda. Což dělá vrásky i ředitelům škol. Obavy prý mít ale nemusí.

V prosinci budou havířovští zastupitelé schvalovat rozpočet na rok 2023. Radnice musí počítat s tím, že bude muset školám zvýšit rozpočty na provoz.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Pro příští školní rok jsme řešili s jednotlivými řediteli náklady na teplo, protože víme, že to bude zhruba 25% nahoru. Takže my jsme částky upravovali, elektrickou energii máme ještě na příští rok zastropovanou, takže tam se to moc nemění. Trochu plyn a taky voda. Ředitelé dostanou navýšení do rozpočtu, pro tady tyto energie a nemůže se stát, že by neměli na provoz školy.”

V současné situaci na tom budou nejlépe školy, které jsou zateplené, mají vyměněná okna. ZŠ M. Pujmanové má jako jedna z mála i další výhodu. Součástí revitalizace byla i instalace měřící a regulační techniky. Budova je vybavena čidly a automatickými hlavicemi na radiátorech.

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: “My můžeme regulovat napříč celou školou teploty v jednotlivých místnostech a můžeme to sledovat dálkově. Například já z domu běžně o víkendu, když jsou nějaké výkyvy teplotní, tak se dívám, jak škola vypadá a případně zasahují do té regulace. Jsou tam časová okna, kdy škola má topit, kdy nemá topit. Nastaví se teploty pro ty uzly třeba i přímo na výměníku, nebo se dá škola případně odstavit na výměníku a v podstatě netopí. Ten systém je chytrý, když se to člověk naučí ovládat, tak je schopen ušetřit značně.”

Kolik škola ušetří, bude vědět po letošní zimě, jelikož chytrý systém byl nainstalován v době, kdy začal covid a děti byly často doma na distanční výuce.

Když pomineme topení, co je další velkou položkou?

Martin Irein, ředitel ZŠ M. Pujmanové: “Určitě kromě topení elektřina. To souvisí i s těmi regulačními prvky s těmi rekuperačními jednotkami, protože jsou to technická zařízení, takže ta spotřeba narostla díky tomu, že jsou tam nějaké výkyvy. Ale na druhou stranu my té techniky máme na škole hodně. Využíváme ji napříč celou školou. Různé vizualizéry, dataprojektory. Elektrika je drahá, ale máme to štěstí, že zřizovatel má ceny zafixované. Nám poslední z těch věcí, které nám zbývá, je asi výměna osvětlení, protože je tady ještě spousta starých zářivek.”

Město si uvědomuje, že bude muset co nejrychleji další školy revitalizovat.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Všechny školy zateplené nejsou, postupně řešíme zateplení. U některých škol nám chybí ještě výměna oken, ale to se bude řešit v příštím roce a samozřejmě fotovoltaika je také na pořadu dne, protože je to trend a my máme vytipované, máme EPC projekty a máme hlavního energetika na magistrátu, přes kterého se bude tady toto řešit a budou se řešit projektové dokumentace. Máme vytipované budovy, na kterých fotovoltaiku chceme a chceme dělat i jiné úspory. Výměna osvětlení a další věci, aby se energie šetřila.”

---

Try Hard Gym uspořádal v Havířově další crossfitové závody

Celkem 50 týmů z celé České republiky přijelo na crossfitové závody, které se konaly ve vzpěračské hale. Díky skvělé atmosféře sportovci ze sebe vydali maximum.

Tito atleti mají něco společného. Milují, když si mohou sáhnout až na dno a posouvat své hranice. Úplné maximum se snažili ze sebe dostat i na již druhých letošních crossfitových závodech v Havířově.

Nikola Kičmerová, členka Try Hard Gym Havířov: “Přijelo tady plno atletů z celé ČR. Máme tady na 50 týmů, dokonce máme jeden tým i z Polska. Jsou to závody ve funkčním fitness, kdy je nutno říct, že je třeba u toho umět různé disciplíny jako je vzpírání, plavání, běh, atletika. Je tam toho hodně, takže ten atlet nikdy neví, co ho vlastně čeká, když sem jede. Je třeba, aby byl připravený úplně na všechno.”

Jaká je tady základna v Havířově?

Nikola Kičmerová, členka Try Hard Gym Havířov: “Máme tady Michala Mičku, který je jeden z prvních crossfiťáků, kteří tady v ČR s tím crossfitem začali a máme tady celkem dost silných atletů, kteří jsou v tom corosstitu známí. Takže myslím si, že základna v Havířově je dost velká. Myslím, že je to i životní styl. Ti atleti tady k nám do gymu chodí denně, cvičí, snaží se makat na své kondici, protože ten crossfit je dost kondiční. Kdysi byl silový a nyní se to už přeneslo, kdy je dost kondiční. Takže je to takový životní styl.”

Závody byly rozděleny do dvou kategorií pro začátečníky a pokročilé. A jako vždy ve vzpěračské hale nechyběla skvělá atmosféra, která sportovce hnala k maximálním výkonům.

anketa: “Já jsem z Havířova, je mi 26 let a crossfitu se věnuji asi čtyři roky. Jak jsem skončil s hokejem, tak jsem začal dělat crossfit. Je to super. Tady ty závody jsou každý rok těžší a těžší. V létě tady byli jednotlivci a teď máme týmy. Takže teď jsem tady s parťákem Martinem společně. Zatím jsme na osmém místě, ještě se zlepšíme a probojujeme na bednu.”

anketa: “Pořád mě to žene dopředu. Je to koníček. Celý život sportuji a toto je extrémní způsob cvičení. Kombinace síly, gymnastiky a kardia a za krátký čas se dokáže člověk dostat na vlastní dno a srovnávat se s ostatními, hecovat se a mít dobrý pocit z toho. Atmosféra je úžasná, zvlášť, když je to dohromady s holkami. Pot jde cítit na každém kroku, ale to k tomu patří.”

anketa: “Já jsem přijela z Prahy. Crossfit dělám tři roky. Závody jsou zatím super, organizace skvělá, má to tady super atmosféru, takže si to mega užíváme. Já jsem vždy sportovala. Před tím jsem dělala kruhový trénink a už jsem se nikam neposouvala. Chtěla jsem něco nového.”

Po celém dni tvrdé dřiny odjížděli atleti s pocitem, pro který do Havířova přijeli a už se nemohou dočkat na další závody.

---

Vánoční městečko nabídne lidem bohatý program

V pátek bude zahájen na náměstí Republiky třítýdenní program Vánočního městečka. K rozsvícení vánočního stromu dojde v sobotu v 17 hodin a poté vystoupí na podiu legendární kapela Olympic.

Už za pár dnů začne být cítit na náměstí Republiky vůně punče, budou znít koledy a to znamená, že Vánoce se blíží. Vánoční městečko nabídne pestrý program pro všechny generace, ale zejména pak pro ty nejmenší.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Mohou se naši lidé těšit na historickou tržnic, na kterou jsou zvyklí. Bude tam městský Betlém, bude tam zvonička, bude tam Ježíškova pošta, zvířátka. Ty tradiční kovářská řemesla, lití olova. A ve stánkovém prodeji nebude chybět punč, svařák, dětský mošt, ale budou i zabijačkové hody.”

Lidé se těší vždy na kapely. Takže zkuste nám říct alespoň nějaké hvězdy, které jste v letošním roce pozvali.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Začínáme v pátek 25. listopadu, kdy bude Laura a její tygři a pak samozřejmě rozsvícení stromu další den 26. listopadu. Začínáme kapelou Olympic, která nyní slaví své kulaté jubileum. Samozřejmě takové ty tradiční lákadla jako je No Name, Jelen, bude tady Pokáč, Tereza Mašková. Ta nabídka je velká a každý den mohou lidé přijít, mohou si povykládat se svými přáteli u dobrého punče za doprovodu nějaké krásné kapely. Na seniory jsme nezapomněli, bude hrát Šlágr některý den.”

anketa: "Určitě se přijdu podívat na rozsvícení vánočního stromečku. Je to každý rok krásné. Malý se těší na dárečky."

anketa: "Zcela určitě se přijdu podívat, protože chodím každý rok a je to moc pěkné. Na program jsem se ještě nedívala."

Podrobný program Vánočního městečka naleznete na webových stránkách města, nebo stránkách MKS.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry