Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Hasiči varují, nevstupujte na přehrady
  • Lidé propouštění z dolů poukazují na nerovné podmínky
  • Odvolání předsedy SBD Havířov bylo podle soudu nezákonné
  • V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování

Hasiči varují, nevstupujte na přehrady

Hasiči varují, aby lidé vůbec nezkoušeli vstupovat na vodní hladiny. Jednotka z Havířova-Životic se při kontrole Těrlické přehrady ihned propadla do vody. Situaci hasiči využili pro nácvik záchrany.

Vstupovat na Těrlickou či Žermanickou přehradu je v těchto dnech velmi nebezpečné. Vodní plocha nestihla zamrznout a každému, kdo by na ni chtěl jen zkusit vstoupit hrozí, že se propadne. Sílu ledu změřili dobrovolní hasiči z Havířova-Životic. Už po pár metrech se začali propadat.

Zoroslav Blaho, SDH Havířov-Životice: "Tloušťka ledu není dostatečně silná, i když se tak zdá. Je to velice nebezpečné. Při nácviku jsme mohli vidět sami, že se kolegové propadali pod tím ledem. To znamená pro veřejnost absolutně nevhodná tloušťka ledu. Mrznout by mělo delší dobu, aby bezpečná tloušťka ledu dosahovala 15 centimetrů, nejlépe dvacet. A to musí panovat teploty až mínus dvacet stupňů a ideálně čtrnáct dnů."

Nejdůležitější je, aby za žádných okolností člověk nevstupoval na vodní plochu sám. Než se začne třeba kamarád pokoušet o záchranu tonoucího, měl by nejdříve zavolat o pomoc hasiče.

Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Snažíme se nacvičit jakékoliv varianty vytažení. Ať už bez prostředků, jenom s klackem, který najdeme, nebo s prostředky, které máme k dispozici. Na laně pokud člověk ještě komunikuje, je při vědomí zkoušíme házecí pytlík, pokud už není, jde pro něj záchrance, který je jištěný na laně. Ostatní ze břehu se ho snaží vytáhnout.”

Pokud se pod člověkem led prolomí, do několika sekund ucítí velký třes. Tělo se snaží rychle vyrábět teplo. Po 15 minutách upadá do bezvědomí a tonoucím začínají selhávat orgány. 

Robert Ponzer, SDH Havířov-Životice: "Pokud už se propadnete do toho ledu, zachovat duchapřítomnost. Jak cítíte, že se propadáte, roztáhněte ruce, ať se zachytíte o let a nesklouznete pod led. Pokud to jde, zkusit se na ten led vytáhnout, ale nestoupat si,  ale spíše plazením se dostat ke břehu. Pokud by vás to mělo úplně vyčerpat a je někdo poblíž, tak zůstat opřený o led, snažit se být při vědomí a počkat buď na lidi ze břehu, pomohou vám, nebo ihned volat záchranné složky. Já bych chtěl také požádat o to, abyste nepouštěli na vodní plochu, říční toky, které také zamrzají ani zvířata, také se mohou propadnout. Tam hrozí, že majitel toho zvířete bude chtít udělat pro záchranu všechno a v té vodě skončí také a pokud není nikdo poblíž, může to mít tragické následky.”

---

Lidé propouštění z dolů poukazují na nerovné podmínky

Zatímco někteří horníci společnosti OKD budou po odchodu ze šachty pobírat až 8 tisíc korun měsíčně po dobu 5 let, havíři, kteří pracovali ve stejných dolech pod jinými firmami, nedostanou nic. Na státní příspěvek mají totiž nárok jen zaměstnanci státní firmy OKD, což se ostatním pracovníkům nelíbí.

Postupný konec těžby černého uhlí bude mít dopad nejen na horníky a povrchové zaměstnance společnosti OKD, ale také na řadu navázaných firem. Některé dodavatelsky spolupracují přímo na těžbě, jiné zajišťují dodávky materiálu a služeb, které už nebudou zapotřebí. Jejich zaměstnanci se teď ptají, proč také nemají zvýhodněné podmínky odchodu jako pracovníci OKD.

Roman Klimša, horník: “Já mám smlouvu do konce roku. Většina těch firem prodlužuje smlouvy o měsíc, o dva měsíce, prostě krátkodobě. Tady jde o to, že pokud se stát rozhodl utlumit těžbu a rozhodl se vlastně obnovit ten sociální program, co tenkrát začal už u Paskova, nechápu tedy proč se to nestahuje i na zaměstnance těch firem, že? Děláme ve stejném prostředí stejnou práci za stejných podmínek. Žijeme tady, odvádíme tady daně, zdravotní, sociální, všechno. Ale na toto nemáme nárok. Nechápu, proč na to nemají zaměstnanci firem nárok, opravdu ne.”

Problém je v tom, že nikdo přesně neví, kolika lidí se útlum těžby uhlí přímo dotkne.

Jakub Unucka (ODS a TOP 09), náměstek hejtmana pro průmysl, energetiku a chytrý region): “Ten útlum OKD přišel tak rychle, že vlastně na to není skoro nikdo připravený, takže první je nutné zjistit, kolika lidí se to týká. Tady jsem jednal s ministerstvem financí. Nedopátrali jsme se toho počtu, tak teď děláme analýzu účetnictví OKD, které říká, kdo všechno s OKD obchoduje, kolik lidí vlastně je závislých na penězích z OKD a vyjede nám nějaký výsledek. Máme skupinu pracovní, kde je hospodářská komora, svaz průmyslu, kraj, úřad práce Moravskoslezský pakt zaměstnanosti a zkusíme vymyslet, co pro ty lidi můžeme udělat.”

Kraj zkouší využít program burzy práce aktivovaný před časem kvůli covidu. Firmám, které konec těžby uhlí ohrožuje, by mohl stát pomoci například při vyplácení odstupného lidem.

---

Odvolání předsedy SBD Havířov bylo podle soudu nezákonné

Předseda jednoho z největších bytových družstev v zemi byl z funkce odvolán nezákonně. Takový je verdikt Vrchního soudu v Olomouci v kauze Stavebního bytového družstva v Havířově.

Vyhrocená situace v havířovském Stavebním bytovém družstvu (SBD Havířov) se neuklidňuje ani po nedávném pravomocném rozsudku, podle kterého bylo odvolání předsedy Miroslava Trefila z funkce nezákonné.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Tento spor, který jsem měl s družstvem, vlastně nemám s družstvem, ale de facto s kontrolní komisí. Protože soud řekl jasně, že kontrolní komise jednala v rozporu se zákonem.”

Trefil poukazuje také na to, že na dalším shromáždění delegáti nebyli seznámeni s rozsudkem a zástupci družstva informace o prohraném sporu bagatelizovali. Když chtěl situaci ověřit, zjistil, že zápis ze zasedání není úplný a zvukový záznam, byl rychle smazán.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Zápis neobsahuje všechny zprávy, které byly v jeho průběhu předneseny. Obsahuje zhruba jednu třetinu. Když jsem požádal, že chci zkontrolovat zápis a zvukový záznam, tak mi byli překvapivě sděleno, že už byl smazán. Přitom bylo zvykem záznamy uchovávat 10 let.”

Trefil má podezření, že současné vedení družstva nejedná v zájmu družstevníků.

Miroslav Trefil, odvolaný předseda SBD Havířov: “Ta skupina, která teď řídí družstvo, vymyslela 22 opatření, z nichž jen jedno přinese družstvu nějaký užitek. Jde o zvednutí poplatku za správu družstva o 22 procent a u garážníků o více než 100 procent, což má podle ředitelky přinést družstvu asi 4,5 milionu korun za rok.”

TV Polar dala možnost družstvu se k případ vyjádřit, což místopředseda odmítl a odkázal na webové stránky.

---

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování

Senioři a zaměstnanci domova Luna i Helios v Havířově byli v tomto týdnu očkování proti covidu. Zájem o vakcínu byl velký. Senioři věří, že díky vakcíně se jejich život brzy vrátí do relativně normálních kolejí.

V Domově seniorů v Havířově mají za sebou očkování proti covidu vakcínou od Moderny. Proočkováno je 90% klientů a na rozdíl od některých jiných zařízení i 90% zaměstnanců.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: "Zhruba deset procent z toho mělo trochu obavy. Buď mají strach z jehly, nebo mají obavy z následných reakcí, ale není to dogmatické odmítání, ale spíše vyčkávání. U mladších ročníků to vyhodnotili tak, že si  počkají chviličku, jaké to bude mít účinky a že nejsou ta ohrožená skupina. Z celkových 480 jak zaměstnanců, tak klientů se naočkovalo 354. Nicméně jsem rád, že se naočkovala převážná většina jak zaměstnanců, tak klientů a doufejme, že tímto se domov dostává do bezpečné zóny co se týká nákazy covidu.”

anketa: "To je jediná možnost, aby se život vrátil do normálu, alespoň trochu. My už jsme tady téměř rok zavření. Není co řešit, jestli se chceme ještě také dostat ven někdy, tak se to musí už trochu hnout dopředu."

anketa: "Podle informací, které probíhaly v médiích, jsem to považoval za rozumné a rozhodl jsem se hned. Tak se změní všechno i poměr k návštěvám, volnost v pohybu, změní se styl zdejšího života. Po očkování  jsem se cítil normálně, bez problémů."

Samozřejmě jak zaměstnanci, tak klienti budou potřebovat druhou dávku vakcíny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Víme to, co všichni ostatní, čili nic. Jestli budou další dávky, v to doufáme všichni, aby bylo možné v termínu přeočkovat lidi, kteří se nechali naočkovat první dávkou. Pevně věřím, že nám to přijde včas.”

Od firmy Moderna by se měla druhá dávka aplikovat za 28 dní.

---Mohlo by Vás také zajímat