Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Lidé si pochvalují nové výtahy, práce běží bez problémů
  • Respitní péče v Havířově opět přijímá nové klienty
  • Otužilci si zaplavali v Žermanické přehradě v maskách

Lidé si pochvalují nové výtahy, práce běží bez problémů

Je to šest týdnů, kdy Městská realitní agentura zahájila jednu z největších akcí. Výměnu více než sta výtahů. A lidé na ulici Švabinského už vidí výsledek. Nový výtah je moderní, tichý a hlavně prostornější.

Havířov se zavázal, že během tohoto roku vymění všechny staré výtahy. Akce začala před několika týdny a pokračuje bez komplikací. Nájemníci v domě na ulici Švabinského už dokonce jezdí novým výtahem.

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA Havířov: “Máme pozitivní ohlasy. Ty výtahy jsou větší, vejdou se tam s kočárkem, vejdou se tam s velkým nákupem. Budeme je osazovat kamerovým systémem, aby nedošlo k poškození výtahů. Původní výtahy stály v mezipatře, lidé museli chodit po schodech ke svým bytům. Teď ty výtahy zastavují přímo na místech, kde jsou byty.”

anketa: “Jsme všichni spokojení, protože to je pro nás úplně taková novinka příjemná, protože ten starý byl malý a teď tam vleze i kolo dokonce. Já v mých 83 letech jsem myslel, že už umřu, jak jsme chodil nahoru měsíc. Takže jsme všichni spokojení a ti dole určitě také.

anketa: “Rachot byl, protože ten výtah je delší než ten předtím, takže dole se hloubila díra, aby tam ta kabina sjela dolů. Já si myslím, že jsme to zvládli a jde to. Jsem spokojená, protože je to výborné. Byli jsme čtvrté patro, teď páté, protože to jezdí už i ze spodu a jsem nadšená, protože já mám elektrokolo, které vozím do sklepa a tím pádem na těch schodech je to vždy problém, protože to kolo je těžké a teď tam vleze a je to vynikající.”

anketa: “Mám nemocná záda, tak jsem chodil pěšky celou dobu. Takže konečně, že už jede. S výtahem jsme spokojení myslím všichni.”

Město chce mít tak velkou investiční akci pod důkladnou kontrolou.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme se dneska přišli podívat na průběh rekonstrukce výtahů, což je významná investiční akce v našem městě a je to šest týdnů, co jsme byli tady předávat staveniště a dneska jsou první výtahy hotové. Takže ten projekt běží podle plánů. Dneska jsem se byl kouknout ten výtah je krásný, moderní, lidé jsou s ním spokojení. Ta investiční akce je v řádu 200 milionů korun, jedná se o skoro 180 výtahů a proto je důležité sledovat ten průběh prací, jestli probíhají řádně podle termínů a vypadá to, že ano. Takže jsem za to moc rád.”

---

Respitní péče v Havířově opět přijímá nové klienty

Sociální služby v Havířově už opět přijímají seniory na respitní péči. Rodinní příslušníci nemusí mít obavy. Na oddělení platí přísná opatření, zaměstnanci jsou pravidelně testování a stejně tak i návštěvy.

Respitní péče slouží k tomu, aby rodiny, pokud si potřebují odpočinout, nebo se nemohou na určitou dobu postarat o svého seniora, mohly využití právě této odlehčovací služby. Covid se ale nevyhnul ani tomuto zařízení v Havířově. Díky režimovým opatřením sociální služby už ale opět přijímají nové klienty, přesto kapacita není naplněná.

Kateřina Holeszová, vedoucí sociální a terénní péče SsmH: “Kapacitu máme 22 lůžek, aktuálně na oddělení máme 11 klientů a z těch 22 lůžek máme čtyři oddělené izolační pro případ, že by se tady nákaza vyskytla. Určitě za tím stojí omezení, která jsou platná na území celého státu. To znamená, že lidé nemají takovou potřebu oddychu, neodjíždějí na dovolenou, lázeňské pobyty. Svou roli může hrát i obava z nákazy, která by se tady mohla objevit. Samozřejmě se snažíme fungovat tak, aby se nákaza tady nedostala. To znamená, že pracovníci nosí ochranné pomůcky, jsou pravidelně testování a i klienti před nástupem na oddělení absolvují PCR test. Takže se snažíme dodržovat veškerá opatření a zamezení vzniku nákazy na oddělení.”

Nákaza by neměla na oddělení proniknout ani ze strany návštěv.

Martina Šotkovská, vedoucí respitní péče: “Návštěvy jsou dvakrát v týdnu. Je to ve dnech středa a sobota, bývá to od 15 do 16 hodin a rodinní příslušníci se musí vždy nejdříve nahlásit, ať víme počet těch návštěv, protože návštěvy se testují, testují se antigenními testy. Samozřejmě k tomu je tiskopis. Návštěvy jsou na pokojích, vždy hodinu a jeden člen rodiny. Netýká se to dětí do patnácti let. Děti netestujeme a ani na návštěvy nepouštíme z důvodu toho, že nejsme dětské sestry. Samozřejmě ochrana dýchacích cest musí být, protože vstup na respitní péči musí být pro všechny jak zaměstnance, chodí k nám i údržba, týká se to i návštěv a musí mít respirátor FFP2.”

Zdravotníci samozřejmě měří všem i teplotu. Klientům dvakrát denně.

---

Otužilci si zaplavali v Žermanické přehradě v maskách

Parta otužilců se sešla v sobotu odpoledne na břehu Žermanické přehrady. Pochvalovali si nejen sluníčko, ale také teplotu vody. Pro vstup si museli v ledu vysekat a vyřezat díru.

Roman Švancar, otužilec: “Tak počasí, to u každé naší akce vychází pravidelně. Je to taková jenom akcička malinká při skoro rozloučení se sezonou. Už nám to slunko vychází, teploty už pomaličku porostou nahoru, voda je zatím ještě v tom ideálním stavu 1,2 stupně Celsia, takže jenom tak pro radost. V rámci covidu trošku odděleně, nějaká jednohubka, nějaké pitíčko, okoupáníčko a hurá domů.”

Otužilci tentokrát svou akci pojali karnevalově, když šli do ledové vody v maskách.

Roman Švancar, otužilec: “Nemá to téma, nemá to žádný podtext, takže kdo co vymyslel, jednoduché, vtipné. Budeme mít potom samozřejmě vyhodnocení nejhezčí masky a nejhezčí dvojice.”

Koupání v ledové vodě není pro každého. Důležitá je příprava a postupné otužování.

Roman Švancar, otužilec: “My se koupeme každý bez limitu, samozřejmě. Takže, kdo kolik vydrží. Náš guru říká, že co je nad tři minuty, to už si honíme ego. Ale někdo vydrží tři, někdo pět, je to bez limitu. Každému podle jeho chuti. Úplně všichni mají zkušenosti s otužováním, protože vlézt do vody, co má jeden stupeň opravdu není bezpečné. Chce to opravdu ty teploty pomaličku snižovat. “

Anketa: “Já jsem přijela z Havířova. Jezdím tedy se otužovat na Žermanickou přehradu, jezdím do Frýdku na Ostravici a vlastně i na okolní vodní plochy. Otužuju se druhou sezonu. Začala jsem na podzim trošku pozdě, ale ale chytlo mě to a poznala jsem taky spoustu spoustu fajn lidi u vody, jak na přehradě, tak na řece a spoustu výborných lokalit na koupání. Pod ty 4 stupně už je to studené, ale je na pohodu. Opravdu po dvou sezonách poctivého chození do vody dvakrát třikrát týdně pro už je to na pohodu. já si zaplavu, nestojím v té vodě, nenosím neoprenové doplňky, jenom obyčejné boty do vody, žádné rukavice a musím říct, že třeba ruce po těch dvou sezonách se mi velice dobře prokrvují. Takže běžně v zimě nenosím rukavice.”

Anketa: “My jsme místní z Lučiny. Ten nápad se nám moc líbil. Já už se otužuju přes dva roky. Postupně jsme zvětšili naší lučinskou skupinu, už je nás asi osm, ale jsme rádi, že se to rozšiřuje. Co člověk cítí, když vleze do ledové vody? No asi tak minutu si zvyká a potom se rozlévá takové teplo po těle a je to lepší potom.”

Anketa: “Chodím plavat pravidelně a jo je to pohoda, je to super. Otužování je perfektní věc. Bereme i vnuka. Jde poprvé s námi do vody, tak uvidíme, jestli to zvládne.”

---Mohlo by Vás také zajímat