Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Radnice přijala opatření kvůli nákaze na Dole Darkov
  • Havířovská nemocnice se dočkala rekonstrukce šaten
  • Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil radnici

Radnice přijala opatření kvůli nákaze na Dole Darkov

Počet nakažených horníků, ale i rodinných příslušníků stoupá. Vedení radnice proto na doporučení kraje rozhodlo, že domovy seniorů zůstanou i nadále pro návštěvy uzavřené. Zákaz návštěv platí i v nemocnici.

Domov seniorů celý týden připravoval pravidla, za jakých budou moci od pondělí opět probíhat návštěvy. Ve čtvrtek ale přišla špatná zpráva pro seniory, i jejich rodinné příslušníky. Počet nakažených v Dole Darkov stoupá a nikdo nechce riskovat, že by se nemoc mohla do domovů zavléct. Proto na mimořádné radě města padlo rozhodnutí.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Naše město bude postupovat v souladu s krajským vyhlášením, doporučením a v podstatě s okamžitou platností, stejně jako kraj, zakážeme návštěvy v domovech seniorů, zdravotních, nebo sociálních službách. To znamená v organizacích, které jsou příspěvkovými organizacemi města nebudou možné návštěvy ani od pondělí. Zatím nemáme přesně stanovenou dobu, do kdy by tato situace měla trvat. Nicméně máme informace z krajských zařízení, že by to mělo být do konce června, ale nechci předjímat. Bude záležet na epidemiologické situaci v okolí a ve městě.” 

Že riziko přenosu je velké, se přesvědčili i na Základní škole Generála Svobody. U jednoho žáka deváté třídy se prokázala nákaza. Jedná se právě o dítě horníka. Škola o víkendu prošla komplexní dezinfekcí.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Řešili jsme to hned s hygienou. Celá ta skupina, to je třináct dětí a dvě učitelky, bude v karanténě 14 dní. S hygienou jsme se ještě domlouvali, zda od pondělí otevřeme první stupeň a říkali, že není problém, že mohou děti chodit do školy, že budou v jiném pavilonu. Bude to zabezpečeno. Ale já jsem sama zvědavá na rodiče, jestli vůbec ty děti do školy pošlou. I když potvrdili účast. My máme zhruba 54% dětí do základních škol, že nastoupí, ale kdyby to bylo na mě a já byla na hygieně, tak tu školu neotevřu, ale hygiena toto povolila, tak se budeme řídit jejich pokyny a samozřejmě budeme dodržovat všechny bezpečnostní hygienické předpisy a uvidíme, jak to bude pokračovat dál, protože děti se odpoledne potkávají, určitě to tak je."

---

Havířovská nemocnice se dočkala rekonstrukce šaten

V havířovské nemocnici začala rekonstrukce šaten a sociálního zázemí pro zdravotníky za zhruba 17 milionů korun. Finance na stavbu poskytl nemocnici kraj i magistrát.

V těchto šatnách se každý den musí převlékat havířovští zdravotníci. Do sociálního zázemí v suterénu nešly 50 let téměř žádné investice. Na rekonstrukci přišla řada až v letošním roce a to díky kraji, který poskytne na opravy přes 13 milionů korun.

"Působí to samozřejmě depresivně. Je nejvyšší čas, aby se to napravilo, protože si myslím, že ranní sprcha, ranní převlékání má impuls toho, jak ten den budete vnímat. Takže já jsem rád, že jsme se to rozhodli, budeme to financovat a je to nezbytně nutné,” řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO).

Nemalou částkou na opravu přispěje i radnice.

“My máme v rozpočtu vyčleněnou v rezervách částku tři miliony korun, abychom tuto akci mohli přímo v letošním roce podpořit. V loňském roce jsme podpořili částkou šest milionů korun, která šla přímo do techniky, zázemí nemocnice. A proč? Protože já si myslím, že prostředí, ve kterém pracují, jak přicházejí ráno do práce a zvlášť zdravotnický personál je opravdu podstatné,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

"Celkově se bude jednat o generální rekonstrukci, všechno se vybourá. Dodnes tady nejsou pořádně udělané rozvody vody, vzduchotechnika. Všechno to bude tak, jak má být v rámci hygienických pravidel, plus šatny, skříňky,” dodal ředitel NsP Havířov Norbert Schellong.

Hejtman i primátor Havířova využili návštěvy nemocnice i k tomu, aby společně s vedením poděkovali všem zdravotníkům za nelehkou práci v rámci epidemie. 

---

Hejtman Moravskoslezského kraje navštívil radnici

Hejtman kraje po návštěvě nemocnice zavítal také na magistrát, kde se setkal s celým vedením radnice. Přítomné informoval o celkové situaci s koronavirem, investicích a také se vyjádřil, jak vnímá rozvoj Havířova.

Situace kolem Dolu Darkov je vážná a nebyl jsem zastáncem zrušení nouzového stavu. Celková krize bude mít dopad na finance kraje, ale je důležité, aby se podařilo zajistit dostatek prostředků na investice. Nejen o těchto tématech se bavil s vedením radnice hejtman Ivo Vondrák.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman Moravskoslezského kraje: “Já musím říct, že Havířov patří mezi ta města, která já považuji za vzorová, protože se skutečně muselo potýkat s velkými problémy díky útlumu těžby uhlí a se vším, co je spojeno s OKD. Myslím si, že město je takové, že otevírá své další možnosti. Já jsem rád, rozvíjí se tady investiční akce typu nádraží, jsou tady věci týkající se průmyslových zón. A to je něco, co považuji za vzorové, jak se vypořádat s takovou krizí.”

Radnice se snaží s krajem úzce spolupracovat. Nyní se chystají směny pozemků, nebo převod krytého bazénu.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Pro mě je to hodně příjemné něco takového slyšet. Je velmi příjemné, když člověk zjistí, že ta práce, která je odvedená je vidět navenek a já jsem velmi rád. Je to pochvala celého vedení města, všech lidí na magistrátu a všech obyvatel Havířova. Ta cesta, na kterou jsme se vydali, není jednoduchá. Já věřím, že se nám podaří dostát našemu sloganu Havířov město pro život. Myslím si, že je to vidět a že se to den ode dne lepší.”

---Mohlo by Vás také zajímat