Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Asterix uspořádal veletrh kroužků, zájem byl obrovský
  • Střední škola v Prostřední Suché připravila Eco Happening
  • Letní koupaliště Jindřich se otevře nejpozději 10. června

Asterix uspořádal veletrh kroužků, zájem byl obrovský

Středisko volného času uspořádalo veletrh kroužků. Zájem ze strany rodičů i dětí byl obrovský. Asterix nabízí aktivity pro děti i dospělé. Od září středisko otevře i další nové kroužky.

Středisko volného času Asterix nabízí více než 50 různých kroužků. Rodiče s dětmi se mohli přijít v neděli podívat, jak činnosti vypadají v praxi na středisku Na Nábřeží i Marie Kudeříkové.

Lucie Bitterová, zástupkyně ředitelky SVČ Asterix: "Právě je na tom super to, že ty děti, které sem přijdou s rodiči, tak si tu činnost mohou vyzkoušet. A mohou si rovnou vybrat, který kroužek se jim bude více líbit. Zkusí, jaké to je, v tom kroužku pracovat.”

Jak širokou paletu nabízíte?

Lucie Bitterová, zástupkyně ředitelky SVČ Asterix: “Jednak nabízíme kroužky od tří let a až po dospěláky. Náplň těch kroužků je různá. Jsou to výtvarné kroužky, sportovní, hudební, jako je kytara, keramiky, aerobiky a hodně běží také taneční kroužky, kuchtíci. Každý, kdo něco rád dělá, si myslím, že si vybere. Účastní se soutěží. Jak letečtí modeláři, plastikoví modeláři, ale hodně jezdí na soutěže taneční kroužky a zrovna včera jedna taneční skupiny vyhrála mistra republiky. To je paráda.” 

Rodiče prezentaci formou veletrhu přivítali.

anketa: “My jsme se přišli podívat už na určité kroužky. My jsme se přišli podívat na minecraft, to ho hodně zajímalo. Pak jsme se byli podívat na lego. Tam jsou elektrické věci, roboti, to ho také strašně zajímalo. Kytara tady dole, to se ale nerozhodl a ještě zvažuje bojové sporty a určitě něco vybereme z toho.”

anketa: “Já by sem chtěla tancovat.”

anketa: “Ráda vyrábím a ráda kreslím. Budu chodit do kroužku.”

anketa: “Do Asterixu chodíme rádi, využíváme ho už třetí rok a jezdíme i na tábory. Takže to jdeme okouknout ještě s malou, jestli si něco vybere.”

anketa: “Přišla jsem tady, protože jsem se chtěla podívat na nějaké kroužky a líbí se mi tady hodně. Chci chodit na kytaru, protože jsem na ni chtěla hrát, ale byla strašně daleko.”

anketa: “My jsme přišli s dětmi a přišli jsme se podívat na všechny kroužky. Dcera by si chtěla vyzkoušet keramiku a jsme rádi, že si to můžeme vyzkoušet, než začne chodit.”

anketa: "Mě baví hrát na playstation. Já už chodím do atletiky s Terezkou.”

Zájem o kroužky je tak velký, že od září středisko otevírá nové. Jedním z nich bude Hobby Horsing, což je parkur s plyšovými koníky.

---


Střední škola v Prostřední Suché připravila Eco Happening

Jak neplýtvat s jídlem, využívat dopravu, chránit vodu či nakládat s odpady. Nejen na to se zaměřili studenti na Střední škole v Havířově-Prostřední Suché, kteří pro veřejnost připravili ekologický projektový den.

Planeta se musí chránit a je třeba na to co nejvíce upozorňovat. Tak by se dal shrnout smysl akce, kterou připravila Střední škola v Prostřední Suché pro děti z mateřských i základních škol, ale také pro širokou veřejnost.

Jana Smejkalová, koordinátorka projektu: “Je to akce, která nese název Eco Happening a je to akce, která probíhá ve spolupráci s organizací Člověk v tísni za podpory prostředků EU a MŽP a smyslem je upozornit prožitkovou formou veřejnost na problém ochrany klimatu. A je to zacíleno na veřejnost od malých dětí až po seniory.”

Studenti si připravili několik stanovišť s konkrétními tématy.

Ester, studentka: “My tady prezentujeme třídění odpadu a využívání odpadu samotného, protože jsme zjistili, že tady v oblasti Havířova se třídí, ale tak či tak se odpadky vyhazují do přírody. Celkový problém není v třídění, ale v tom, že lidé vyprodukují moc odpadu. A tak jsme tady chtěli prezentovat v tomto stánku, jak žít bezobalově, jak žít s méně odpadky a popřípadě, jak třídit.”

V jiném stánku se zaměřili na plýtvání potravinami.

Jakub, student: “Tady jsme vytvořili naše sušenky, kde jsme využili zbylé dužiny z ovoce a zeleniny. Dýně, cukety, jablka. Dále jsme vytvořili chipsy z bramborových slupek, nebo i čistě z brambor, když zbydou. Jí se pesto z mrkvové natě, dále tady máme ze starého chleba hranolky.” Přemýšlíš i takto doma, když otevřeš ledničku? “Někdy se takto snažím přemýšlet, ale nemáme důvod. My máme zvířata. To co nesníme, dáváme zvířatům.”

Tomáš, student: “Kluci mi říkali, že se nemá plýtvat a máme si šetřit jídlo a skladovat to v lednici, ať to déle vydrží. Já si myslím, že když lidé plýtvají, že to není dobré. Když tak se to může dát někomu jinému, nějaké organizaci. A hlavně by se mělo všechno jíst tady na obědě.”

Laura, studentka: “Je mnohem ekologičtější jezdit na kole, nebo jezdit na koloběžkách, jelikož auta, autobusy zanechávají uhlíkovou stopu poměrně velkou.” Víš o tom, že všechny autobusy MHD v Havířově jezdí ekologicky? “Ano víme, jelikož sama jezdím autobusy.”

U posledního stanoviště se návštěvníci mohli dozvědět, jak chránit na planetě vodu.

---

Letní koupaliště Jindřich se otevře nejpozději 10. června

V červnu začne sezona na letním koupališti. Jaké novinky čekají na návštěvníky, řekl ředitel Správy sportovních a rekreačních zařízení Jiří Matěj. Organizace také pořádá pro veřejnost Den otevřených dveří na sportovištích.

Přípravy na zahájení sezony na letním koupališti jsou v plném proudu. V letošním roce se brány otevřou z technických důvodů o pár dnů později.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "Provádíme záruční opravu toho padesátimetrového bazénu. Čekáme na firmu, která tam bude zacelovat díru plechem. Potom se musí bazén vyčistit, napustit a spustit filtrace, která trvá zhruba týden. ČEZ bude provádět 6. června opravu na transformátoru, který napájí provoz letního koupaliště, takže i toto bude omezující prvek. My předpokládáme ten nejzazší termín 10.6.”

V rámci preventivních opatření budou na koupališti po celou sezonu dohlížet pracovníci bezpečnostní agentury. Novinkou pro rodiče s dětmi jsou dvě dětské sestavy a na travnatých plochách by nemělo být tolik bodavého hmyzu.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "My jsme v letošním roce poprvé přistoupili k údržbě trávníků, kdy jsme tady pozvali odborníka, který nám použil přípravek, který by měl zamezit tomu, že tady budou růst pampelišky, jetel a podobně. Což jsou květiny, které přitahují bodavý hmyz a hlavně včely. A když se podíváte, tak ten trávník je krásně zelený, takže si myslím, že to návštěvníci ocení.”

Organizace, ale musela v přistoupit ke zvýšení ceny vstupného.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "V letošním roce jsme upravili cenu vstupného ze 100 na 150 korun a všechny ty benefity pro rodiny s dětmi zůstaly zachovány a odstupňovány. My jsme tu cenu zvedli, asi všichni vnímají, že veškeré vstupy nám rostou. Narostly nám mzdy tady a současně nám tady výrazně narostla bazénová chemie, kterou nakupujeme pro úpravu vody, kdy některé přípravky se zvedly až o 40%. Všechno toto jsme promítli do vstupného a věříme, že to neodradí návštěvníky a že budou s provozem koupaliště spokojeni.”

Správa sportovních a rekreačních zařízení také připravila na 27.5. od 9 do 12 hodin Den otevřených dveří na sportovištích.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "Na skateparku budeme mít sportovní klub, který bude veřejnosti ukazovat, jak se správně jezdí na skateboardu. Na lezecké stěně budeme mít instruktory. Pokud návštěvníci budou mít chuť si vylézt na stěnu, tak budou moci. Co se týče haly Slavie, tam budeme mít florbalových klub, který bude dětem předvádět, jak se střílí na branku. Ke sportovní hale Slavii bych ještě připomněl, že v odpoledních hodinách tam ještě proběhne Den technických služeb."

Aktivity budou připraveny i na zimním stadionu, kde v odpoledních hodinách proběhne také pro děti akce hokejového klubu a otevřený bude i areál Městského fotbalového klubu. Den otevřených dveří v hale Fénix se bude konat samostatně, a to o týden později 3.6., kdy si bude moci veřejnost také vyzkoušet veškeré sportovní aktivity, včetně lyžařských trenažérů.

---Mohlo by Vás také zajímat