Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov podepsal smlouvu za zajištění autobusové dopravy na deset let
  • Havířov nechal provést zátěžové testy na metasekvojích
  • Havířovské děti si užívají tábory Asterixu ve Pstruží

Havířov podepsal smlouvu za zajištění autobusové dopravy na deset let

Radnice podepsala smlouvu s autobusovým přepravcem 3ČSAD na zajišťování městské hromadné dopravy na deset let. Tendr vzešel z výběrového řízení. Autobusy, které budou jezdit ve městě, budou mít jednotnou podobu.

Pro Havířov je nesmírně důležité zajištění kvalitních služeb v rámci městské hromadné dopravy. Ve čtvrtek došlo na radnici k významnému podpisu smlouvy na zajištění přepravy na dalších deset let.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Právě jsme podepsali smlouvu, které předcházelo více než rok a půl práce, poměrně dlouhé výběrové řízení. Smlouva je svým objemem i plněním největší, kterou jsme realizovali v tomto volebním období. Jedná se o výběr dopravce na dalších deset let pro Statutární město Havířov. Jsem moc rád, že ve výběrovém řízení uspěl současný dopravce ČSAD Havířov a věřím, že i nadále bude odvádět kvalitní služby a že občané budou s autobusovou dopravou na našem území spokojení. Trochu mne mrzelo, že celého toho přípravného procesu veřejné zakázky se, a i když jsme je k tomu zvali, nezúčastnil nikdo z opozice, ale pravděpodobně výběrové řízení na deset let s objemem plnění přes miliardu korun není dostatečně zajímavé, aby se zvedli ze židlí.”

ČSAD bude provozovat městskou autobusovou dopravu na celkem 21 linkách s celkovým objemem výkonu cca 3 000 000 km/rok, z toho na území obcí Petřvald, Albrechtice, Horní Suchá, Horní Bludovice, Šenov, Těrlicko a Stonava 500 000 km/rok. Doprava bude zajištěna 48 nízkopodlažními vozidly.

Daniel Jadrníček, advokát, zástupce administrátora veřejné zakázky: “Chtěl bych pochválit přístup Statutárního města Havířova, který k té přípravě přistoupil opravdu velice důkladně a věnovali té přípravně obrovské množství úsilí a práce. Podílelo se na přípravě řada lidí jak z úřadu, tak následně i z koordinátora, kdy jsme dávali dohromady technické a provozní standardy, aby byla zajištěná vysoká kvalita poskytovaných služeb. Pilovali jsme smluvní dokumentaci tak, aby ta smlouva byla udržitelná, funkční a aby výsledkem byl určitě poskytnutí co nejvýhodnějších a nejlepších služeb pro cestující.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Soutěž probíhala rok a půl. Celá ta fáze přípravy byla opravdu dlouhá a náročná. Jsme rádi, že ta soutěž dopadla velmi dobře. Cena je o tři haléře levnější oproti cenám z roku 2020. Systém nasazení je běžný, standardní, který byl nastavený ve všech podobných výběrových řízeních, které probíhaly. Další důležitou věcí je, že jsme chtěli v rámci výběrového řízení změnit vizuál autobusů tak, aby všechny vypadaly stejně.”

Jak budou autobusy vypadat, vám ukážeme v úterním Havířovském expresu.

---

Havířov nechal provést zátěžové testy na metasekvojích

Havířov se snaží zachovat alej metasekvojí čínských v centru města, a to i přesto, že kořeny nadzvedávají chodník. Než ale radnice začne zpracovávat projekt na celou revitalizaci prostranství, nechala si udělat zkoušky, v jaké kondici se stromy nacházejí.

Dva dny prováděla odborná firma měření, v jaké kondici se nacházejí metasekvoje čínské, které rostou od šedesátých let v centru Havířova. Stromy jsou vysoké a metoda tahových zkoušek má zjistit odolnost stromů vůči vývratu a zlomu.

Jan Kadlec, arborista: “Navijákem nasimulujeme umělé zatížení a přitom měříme reakci stromů na bázi kmene a na kmeni těmito čidly, kdy měříme náklon báze a deformaci dřeva. Tohle modelové zatížení použijeme potom při výpočtu v zátěžové analýze, kdy podle plochy koruny spočítáme případné zatížení větrem a případné reakce na bázi kmeni. Buď ten strom vyjde jako stabilní a tudíž je vše v pořádku, kdy se mohou provést maximálně nějaké bezpečnostní ořezy, suché větve, které by mohly spadnout. Druhou stranou je, že ten strom nevyjde, tudíž je nestabilní a rizikový, tam by muselo dojít k jeho odstranění.”

Třetí variantou je opatření ve snížení koruny stromů a těžiště.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “My chceme vědět v jaké kondici ty stromy jsou, protože tato část města je střed města a velmi frekventované místo a nemůžeme si dovolit, aby nějaký strom na někoho spadl. Teď se aktuálně řeší stav těch stromů, problematické jsou rozdvojené, nebo roztrojené, které se budou možná nějakým způsobem stahovat, ale jinak stromy vypadají, že jsou v dobré kondici.”

Obyvatelům Havířova na aleji hodně záleží.

anketa: “Každopádně jsou to stromy, které by měly být zachovány, protože tohle je opravdu unikát. Ten výzkum, ať se určitě provádí, protože je nutné vědět, zda jsou zdravé, nebo mohou ohrozit někoho.”

anketa: “Zachovat, zjistit, jestli je to v pořádku. Jenom dobře.”

Město už dělá prvotní opatření a rozšiřuje prostor pro kořenový systém tak, aby se zamezilo nadzvedávání chodníku. Celkové výsledky z měření by radnice měla mít do 14 dnů. Analýza bude sloužit jako podklad pro přípravu celkové revitalizace celého prostranství.

Kdy tak počítáte, že by mohla začít ta revitalizace? Jsou už nějaké plány?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Ještě ne, protože to centrum města je v chráněném urbanistické zóně Sorely. To znamená, že se nejdříve musí zpracovat projekt, který bude zapadat do konceptu návrhu celého města z hlediska urbanismu.”

---

Havířovské děti si užívají tábory Asterixu ve Pstruží

Tábory na základně ve Pstruží jsou mezi dětmi velmi oblíbené. A i v letošním roce jsou všechny turnusy plné. Středisko volného času Asterix se snaží, aby si děti odnesly co nejvíce zážitků.

Celkem sedm turnusů pobytových táborů připravilo o letošních prázdninách Středisko volného času Asterix. Tyto děti jsou zapálené do komiksů a sci-fi příběhů. Právě i díky tomu měl největší ohlas.

Lucie Bitterová, zástupkyně ředitelky SVČ Asterix: “Tábory jsme zaplnili a zrovna tento turnus se zaplnil během dvou dnů a jinak všechny turnusy máme obsazené. Dokonce letos máme turnus navíc. Letos poprvé jsme měli tábor rodičů s dětmi a všechno se obsadilo.”

Mnohé děti jezdí na tábory opakovaně. A to i díky vedoucím.

Lucie Bitterová, zástupkyně ředitelky SVČ Asterix: ”Když máte ty správné lidi, kteří jsou do toho zapálení a oni nad tím pracují téměř celý rok, takže všechno je to o těch lidech.”

Hlavní vedoucí tohoto turnusu je paní učitelka ze základní školy a jak sama přiznala, na tábor se těší vždy celý rok.

Ivana Plačková, hlavní vedoucí: “My říkáme, že jsme tady taková jedna velká rodina. Jezdí nám tady děti od malička od 6 let až do 18. Teď tady máme vedoucí z našich bývalých dětí a těší nás to. Určitě téma je také přitahuje. Ale, když se vyhlásí termín, že se zapisuje, tak oni si všichni dávají echa a ta rodina se tady zase sejde. Letošní téma máme avengers a v podstatě to tak vyšlo z dětí, protože na konci každého tábora píšou své touhy a tak jsme jim vyhověli.”

anketa: “Musíme sbírat kovy a musíme je donášet a za to dostáváme peníze. Můžeme jich vzít devět, ale když si koupíme, tak můžeme mít vylepšení a můžeme jich mít až 18. Kdybychom jich sebrali více, tak nás buď chytne policie, a nebo můžeme jít na černý trh a tam to prodat. Baví mne to.”

anketa: “Už jsem tady poosmé a vracím se tady ráda, protože je to tu super, skvělý kolektiv, děti, poznám ráda nové lidi. Vedoucí jsou super a program je tu vždy nejlepší.”

anketa: “Dneska na tábor říkám, že je to fakt dobré, ale je tu hodně velké vedro. Jinak tu jsem podruhé."

Co jste celý týden dělali?

anketa: “Hráli jsme hry a takové věci. Jednou jsme šli i do řeky.”

Tady jsou chatky, stany, budova. Ty spíš kde?

anketa: “V budově, protože nejsem dost starý, abych byl ve stanu, nebo v chatce.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Je fajn, že děti jsou tady v přírodě a to, že je o tábory velký zájem, tak i personál ti pedagogičtí pracovníci tady odvádějí skvělou práci, protože oni už dneska mají naplánované, co budou mít za turnus příští rok. Každý ten tábor je jiný, jinak zaměřený. Takže rodiče se svými dětmi si mohou vybrat na co se přihlásí a mohou být šťastní, když se tedy dostanou, protože ten zájem je. Já jsem ráda, že ta turistická základna nám patří a že mohou jezdit nejen děti, ale i přes rok občané na víkend a tak dále.”

Asterix také pořádá během prázdnin příměstské tábory, o které je rovněž velký zájem.

---Mohlo by Vás také zajímat