Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Vánoční program nakonec ruší i Havířov
  • Zájem o očkování roste, stejně ale i počet hospitalizací
  • Chcete podpořit útulek? Tady je návod na dárky

Vánoční program nakonec ruší i Havířov

Ještě minulý týden to vypadalo, že Vánoční městečko bude zachováno i s programem. Nakonec radnice situaci vyhodnotila a s ohledem na špatný vývoj epidemie se rozhodla program zrušit.

Na náměstí Republiky v Havířově se měl vánoční strom slavnostně rozsvítit v sobotu. Poté měla vystoupit kapela Olympic. A nejen ta. V letošním roce byl vánoční program doslova nabitý hvězdami. Vedení radnice ale vše ruší.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Zvažovali jsme situaci, jaká je a není to opravdu nic dobrého pro zdraví lidí. Rozhodli jsme se, že veškeré koncerty a program, který je nachystaný, jsme včera odvolali. Zůstanou jen prodejní vánoční stánky. Je tam už nainstalovaný dřevěný Betlém a rozsvítí se vánoční strom bez doprovodného programu."

V letošním roce nebude ani novoroční ohňostroj.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Protože na ohňostroj chodí vždy spoustu lidí. Já jsem se těšila, že budeme mít letos ohňostroj, protože měl být podbarvený skupinou ABBA, ale museli jsme to zrušit, aby se lidé nesrocovali a aby to bylo bezpečné pro všechny.”

Veškerá rozhodnutí udělala radnice i s ohledem na vývoj v nemocnici.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Nechceme se bavit na náměstí a kousek níž v nemocnici budou umírat lidi.”

anketa: “Jsem ráda, že nedostanu covid. Je to lepší.”

anketa: “Je to rozhodnutí města a musí se to respektovat.”

anketa: “Souhlasím. Bohužel taková je situace a musíme se chránit.”

anketa: “Já to docela chápu, za této situace se nedá nic jiného udělat.”

anketa: “Pochopení určitě ano, když je taková situace, ale vysvětlit to těm dětem, to bude horší. My se s tím bohužel smíříme.”

anketa: “Program si vytvoříme doma. Budeme hrát hry a musíme najít nějaký způsob, aby se děti zabavily.”

Za zrušený program radnice nebude muset umělcům platit žádné penále, protože takto byly nastaveny smlouvy.

---

Zájem o očkování roste, stejně ale i počet hospitalizací

Tak jako jiná očkovací centra v kraji, tak i v Havířově začíná být o vakcinaci větší zájem. Nápor nemocnice čeká v prosinci. Bohužel, ale i ve vztahu k hospitalizacím. Nadále platí, že na jednotkách intenzivní péče leží v těžkém stavu převážně neočkovaní. V nemocnici už pomáhá i armáda.

Zhoršená epidemická situace a přísné restrikce. To jsou důvody, proč se zvedá zájem o očkování. V havířovském očkovacím centru je dnes nahlášeno nějakých 450 lidí na očkování, převažují zatím třetí dávky.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "V případě, že prodloužíme až na 12 hodin a zavedeme třeba soboty, případně neděle, když bude velký tlak, tak se dostáváme na čísla, která jsme průměrně dělali ve sportovní hale. Těch 600 až 700 jsme schopni zvládnout tady u nás. S tím, že největší skupina těch třicátníků, čtyřicátníků se očkovala v červnu. V červnu se v očkovací hale naočkovalo 12 tisíc zájemců a my jsme schopni tady dělat kolem 15 tisíc. Takže teď v prosinci očekáváme obrovský nárůst jednak těch, co přijdou na posilující dávku a uvidíme na rozhodnutí lidí, co přijdou na první dávku, ale těch 12 tisíc měsíčně jsme tady schopni dělat také."

anketa: "Rozhodoval jsem se dodnes a v podstatě zvítězilo to, že česká vláda omezuje veřejný život, kulturu, restaurace a ten hlavní problém je pro mne práce. Já potřebuji jezdit na služebky do zahraničí.”

anketa: “Nerozhodovala jsem se dlouho, protože mám astma. Pro mne je chřipka, nebo větší nachlazení problém.”

anketa: "Rozhodovala jsem se dlouho, protože jsem měla obavy z vakcíny."

Nemocnice apeluje, aby lidé chodili na očkování ve stanovený čas tak, aby nemuseli stát v zimě dlouhé fronty před budovou.

Situace se rapidně horší na covidových odděleních, kde se léčí na 70 pacientů a nemocnice ví, že počet bude narůstat.

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Narůstá počet jak standardních hospitalizací, tak těch těžkých na JIP. Dnes mám v reportu deset lidí s opravdu s těžkým průběhem. Začíná to atakovat ty nejsilnější měsíce té předchozí vlny. To byly první dva týdny v lednu, kdy v nemocnici leželo na 110 pacientů. Obávám se, že k tomu může dojít v prosinci.  Já se obávám, že tu stovku budeme muset opět pokořit. Čím víc budeme potřebovat JIP, čím víc budeme potřebovat anesteziology a intenzivisty, tak tím méně můžeme operovat ty odkladné výkony.”

Zdravotníkům od pondělí na covidových odděleních pomáhá už i armáda. Prozatím se jedná o šest vojáků. Jak to zvládají vaši zdravotníci?

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Na to se strašně těžko odpovídá. Nelze říct, že by si za ten rok a půl zvykli, absolutně ne! Nejvíce je frustruje samozřejmě právě ta skladba pacientů, kdy vídáme, že ti nejtěžší, co se zhoršují na standardních odděleních, tak jsou nenaočkovaní a jsou to příběhy rodin, jednotlivců, které nejdou zdravotníkům na mozek. V tom bych spatřil psychickou vyčerpanost. Samozřejmě i zaočkovaný může skončit v na intenzivním lůžku, ale na tom intenzivním lůžku je z těch deseti nula, nebo jeden zaočkovaný a většinou jsou to staří lidé. Je to frustrující pro zdravotníky.”

---

Chcete podpořit útulek? Tady je návod na dárky

Vždy před Vánocemi lidé hojně pomáhají útulku. Pořádají sbírky, nosí zvířatům nejrůznější dárky. Útulek si pomoci váží. Nyní vám řekneme, co by ošetřovatelé pro psy a kočky uvítali pod stromečkem v letošním roce.

Spotřeba krmiva, pamlsků, dek či ručníků je v útulku opravdu během roku velká. Proto jsou v zařízení rádi, že lidé zvířatům chtějí pomáhat. Nejvíce dárků vždy nosí před Vánocemi. Aniž by si to ale uvědomili, ne každý je vhodný. Například prošívané deky psi rádi trhají a mohou výplň sežrat. Vhodné jsou proto obyčejné tenké deky i s ohledem na to, že psi mají vyhřívané kotce. Útulek vítá i pelíšky, protože v těch se cítí pejsci v bezpečí. Více o vhodnosti dárků řekla vedoucí Dagmar Poláková.

Lidé vám nosí také hračky, ale ne každá hračka je vhodná. Co například tato hračka, mohli byste ji dát pejskovi, nebo tam hrozí nějaké nebezpečí?

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: “Samozřejmě pejsek si s tím může hrát, ale musí být u toho ten ošetřovatel. Protože pes, když je v zápalu hry, může jak se to třepí ten uzel, tak by to mohl stejně jak tu drť požrat a pak může mít z toho zdravotní problémy. Může tam dojít i k zauzlení střev, když se to dostane do těch střev. Pak jsou tu ještě různé plyšové hračky, které jsou také plněné tou drtí. Neříkám, že nám to nemají přinést, ale v této době máme těchto věcí hodně. Třeba jsme rádi za konzervy, granulky, když nám raději přinesou, piškoty, které musíme kupovat. Granulí teď máme dost, ale co přivítáme, tak je to pro staré psy, protože 80% v útulku je starších pejsků a ti už aktivní granule, které jsou, jim nedělají dobře. Takže přímo pro ty staré pejsky. Přepravky na přepravu koček, malých pejsků ty taky, protože ne všechno vydrží navěky. Třeba se dvířka pokazí, nejde to spravit. I za toto jsme hodně rádi.”

Co pamlsky, ty byste uvítali?

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: “Určitě bychom přivítali jakékoliv pamlsky. Ne jen pro pejsky, ale máme tu i kočky, takže i pro kočky a co mají všichni psi rádi, tak to jsou piškoty. Mohou to být jenom psí, které jsou bez cukru, ale i klasické piškoty."

V tom období Vánoc jste byli zvyklí, že vás tady navštěvovaly školy. V letošním roce i vzhledem k situaci jaká je, spíše to mají dovést, nebo vás mohou navštívit osobně?

Dagmar Poláková, vedoucí útulku Max: “V současné době ještě i v minulém týdnu nás navštívili, ale nevíme, jaké bude vládní nařízení. Když přijedou, tak akorát nebudeme moci je vzít do vnitřních prostor útulku, jen venku. Ale zase záleží, jaké bude vládní nařízení.”

---Mohlo by Vás také zajímat