Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov ocenil osobnosti za rok 2020
  • Vyjádření havířovského primátora k česko-ruské krizi
  • Řidič ujížděl střílejícím policistům, ti ho pak zachránili z řeky

Havířov ocenil osobnosti za rok 2020

V pátek se v kině Centrum oceňovali lidé, kteří se významným způsobem podílejí na společenském životě, a to v různých oblastech. Cenu města si za rok 2020 odnesla vedoucí ADRY Hana Čadová.

Život se v koronavirové době rozhodně nezastavil. Ba naopak. Svědčí o tom i výběr osobností, které vedení havířovské radnice ocenilo v různých oblastech společenského života za rok 2020.

Osobností v oblasti sociální, nebo zdravotní se stal Ladislav Solana - bývalý vedoucí Azylového domu pro muže Armády spásy.

V kategorii kolektiv se uznání dostalo dobrovolníkům z Dobrovolnickému centra ADRA, také obětavým pracovníkům Domova seniorů střediska Luna. Ocenění získala i jednotka dobrovolných hasičů Havířov-Životic, která se řídí mottem “Náš volný čas pro vaše bezpečí.” Poděkování samozřejmě patřilo i druhé jednotce z Havířova-Města. A to zejména za pomoc při zásahu u tragického požáru v bytě na Šumbarku, kde obě jednotky odvedly profesionální práci.

V kategorii Osobnost kultury si ocenění odnesla Hana Dvořáková, která je již pět let kronikářkou, a která den po dni mapuje život a události ve městě.

Za dlouholetou práci s dětmi a mládeži v oblasti volnočasových aktivit si cenu z rukou vedení města převzala Eva Kiedroňová - ředitelka Střediska volného času Asterix.

V kategorii Sportovec roku město ocenilo dva zasloužilé pracovníky tělovýchovy a sportu. Jmenovitě Čestmíra Švagříka trenéra fotbalu FK Gascontrol Havířov a Jaroslava Ruttera zasloužilého vzpěrače, který je i členem síně slávy.


Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Ocenili jsme dneska osobnosti v oblasti sportu, kultury a společenského života a já bych jim chtěl moc poblahopřát, protože si ta ocenění zaslouží. Věřím, že tato doba brzy skončí a už se budeme moci scházet i s publikem a jejich přáteli, známými, protože to by dodalo atmosféru. Chtěl bych poděkovat i vaší regionální televizi, která v této době zprostředkovává tyto zážitky našim občanům a je to velmi důležité. Osobností byla pro letošek paní Čadová z dobrovolnické organizace ADRA a já si moc vážím jejich práce a myslím, že tak, jak jsem to říkal, ti lidé z našeho okolí, z našeho života, kteří dělají ty střípky toho, že se v Havířově žije dobře, si tato ocenění zaslouží.”

Hana Čadová, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Havířov: “Já jsem překvapená, zaskočená a nesmírně ráda, vděčná jsem, ale já jsem vždy zvyklá mít kolem sebe ten tým svých úžasných kolegů a dobrovolníků. Vidím kolem sebe vždy hodně lidí s otevřeným srdcem. Já to opravdu vnímám jako ocenění všech těch, co to srdce mají na pravém místě. Já jsem za to nesmírně vděčná, že mohu dělat tak nádhernou práci, kterou nepovažuji ani za práci, ale spíše za službu. Dobrovolníci samozřejmě inspirují a pomáhat je velká radost. Je to tak, že život stojí za to, když člověk žije pro druhé.”

Všechny oceněné vám postupně přiblížíme v předtočených medailoncích v následujících vysíláních Havířovského expresu.

---

Vyjádření havířovského primátora k česko-ruské krizi

Informace o tom, že výbuch muničních skladů ve Vrběticích měli na svědomí Rusové, vyvolalo výbuch i na politické scéně. Primátor Havířova, který je členem výboru pro bezpečnost a obranu poslanecké sněmovny, stoprocentně stojí za kroky vlády.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já bych chtěl v první řadě velmi a upřímně poděkovat příslušným složkám této země, protože odvedly skvělou práci. Ta koordinace jejich činnosti byla velmi profesionální a na velmi vysoké úrovni. Čelíme zcela bezprecedentní situaci, která tady v minulosti nebyla, reakce naší vlády byla opravdu tvrdá, rychlá a adekvátní. Jsem o tom přesvědčený. Pevně věřím, že se podaří na té diplomatické úrovni tato opatření i transformovat ve tvrdý signál směrem k Ruské federaci, že jsme suverénní a svrchovaný stát a jsme ochotní proto i něco obětovat. Je to důležité a myslím si, že ta minimální úroveň, o kterou se dnes snaží vláda, dnes celá česká diplomacie je srovnání zastoupení ČR a Ruské federace na úrovni ambasád.”

V poslanecké sněmovně ale máte také kolegy z řad komunistů a SPD. Ti takové názory nemají. Říkají, že by se mělo spíše jednat, že by se mělo usednout k jednacímu stolu. Nemrzí vás, že nejsme jednotní?

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My tomu čelíme celou naší historií. Zeptejte se těchto kolegů, ať si to srovnají se svým svědomím. Já si myslím, že naše reakce byla zcela adekvátní, byla to reakce suverénního státu na zcela výjimečnou situaci a oni si to budou muset jednou srovnat se svým svědomím.”

---

Řidič ujížděl střílejícím policistům, ti ho pak zachránili z řeky

Z ledové vody řeky Lučiny v centru Havířova zachraňovali ve čtvrtek odpoledne policisté muže, který jim chtěl uplavat poté, co se jim o chvíli dříve snažil ujet autem, byť po něm policisté stříleli ze svých zbraní.

Houkání policejních vozidel a střelba. Po dramatické honičce se policistům z Havířova podařilo zadržet muže, který jim ujížděl autem a nakonec ho museli zachraňovat na druhém konci města z ledové vody řeky Lučiny. Celý incident se začal odehrávat na parkovišti ve Studentské ulici. Právě tam začal muž policistům autem ujíždět přes trávníky a chodníky, na kterých ohrožoval chodce.

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "Policisté obvodního oddělení se pokoušeli zkontrolovat totožnost řidiče osobního vozidla Škoda Superb. Ten však šlápl na plynový pedál a začal před policisty ujíždět. Vysokou rychlostí projížděl ulicemi města, na zvuková a výstražná znamení k zastavení nereagoval. Pokyny policistů ignoroval a řítil se ulicemi směrem do centra. Rychlou a bezohlednou jízdou ohrožoval nejen ostatní účastníky silničního provozu, ale i kolemjdoucí."

Z Podlesí řidič dojel až na Nábřeží v centru města, kde přejel ze svahu přes trávník a cyklostezku a havaroval ve stromech. Z auta vyskočil a doběhl k řece, do které skočil. S největší pravděpodobností se chtěl dostat na druhou stranu, aby pokračoval v útěku. Na druhý břeh se ale nedostal. V korytě ho strhl silný proud. Muž se zachytil větví, kde se policistům vzdal.

Eva Michalíková, mluvčí PČR: "V toku řeky se muž držel větve do své záchrany. Muže z vody vytáhli na břeh policisté pomocí házecího pytlíku s lanem.”

Policisté muži radili, jak si má lano uvázat, aby ho mohli z ledové vody vytáhnout.

Záchranná akce byla po několika minutách úspěšná. Podchlazenému pak poskytli první pomoc a předali zdravotníkům k ošetření a převozu do nemocnice.

V době řízení nebyl pod vlivem alkoholu, ale test na drogy odmítl. Policejní komisař muže obvinil z maření úředního rozhodnutí, protože jel s autem v době zákazu řízení. Tento zákaz už v minulosti porušil 6x. Policie současně žádá soud, aby muže vzal do vazby.

---Mohlo by Vás také zajímat