Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V Havířově vznikl na koupališti beachvolejbalový areál
  • V Havířově se strážníci pustili s dětmi do úklidu
  • Lidé mohou v období prázdnin navštívit krytý bazén

V Havířově vznikl na koupališti beachvolejbalový areál

V Havířově už delší dobu plánovali postavení beachvolejbalového areálu. Kvůli covidu se stavba o rok zpozdila. Nyní už jsou tři hřiště v provozu. Město nešetřilo na kvalitě a tak se zde budou pořádat i turnaje.

V Havířově se může rozvíjet další sport. V areálu letního koupaliště Jindřich vznikly tři beachvolejbalové kurty. Celkem se muselo navést 860 tun písku, který tvoří 40 centimetrovou vrstvu a ze dvou třetin pochází z nedávného světového turnaje v Ostravě.

Prvními návštěníky byli hráči volejbalu.

anketa: “Jsme za to rádi, je to prvotřídní písek vlastně z Ostravy přivezený, jsou klasicky natažené sítě, je to krásně oplocené, oddělené ty hřiště. Je to už areál, na kterém se dají pořádat turnaje.”

Vavřinec Pečinka, člen výboru Českého volejbalového svazu: “Tento výsledek je nádherný, protože ty hřiště mají parametry, jsou prostě dokonalé a pro sportovce bude svátek tady hrát. Budeme tady příští rok organizovat i nějaký republikový turnaj tak, aby se to využilo a zviditelnilo v rámci ČR.”

Výhodou je, že areál má dva vstupy.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: “Ten beachvolejbalový areál bude sloužit nejen široké veřejnosti, ale i hráčům beachvolejbalových mužstev, ale je určen pro veřejnost. Je určen pro návštěvníky, kteří budou přicházet si zahrát pouze beachvolejbal a současně bude zpřístupněno i ze strany plovárny Jindřich, kde případně návštěvníci, pokud si budou chtít jít zahrát, budou moci ten areál využít.”

Do areálu město z rozpočtu investovalo téměř osm milionů korun.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “My jsme o těch beachvolejbalových hřištích přemýšleli delší dobu, ono už by bylo hotové nebýt covidu. Takže ten covid nám do toho trochu hodil vidle, protože se to stavět nedalo, takže je to o rok později, než jsme plánovali. Ty věci vycházejí z koncepce, kterou máme schválenou, kterou jsme přijali a rozvoj sportovní infrastruktury, která byla v Havířově po léta zanedbaná, je prostě jednou z našich priorit. My ty koncepční materiály postupně naplňujeme a toto je součást té koncepce. Já jsem moc rád, že se to povedlo, to nese spolu spoustu konsekvencí. Stavěly to Technické služby, takže jsem moc rád, že to stavěly Technické služby a že jsou schopné takovou stavbu sportovní realizovat v zadaném termínu a kvalitě. Ostatně dnes to zástupci volejbalového svazu říkali, že ten areál je moc hezký.”

V areálu se nachází převlékárna, budou zde umístěny sprchy a plánuje se i postavení tribuny.

---

V Havířově se strážníci pustili s dětmi do úklidu

Městská policie v Havířově oslovila děti z městské části Šumbark, aby společně uklidili nepořádek ve dvorových částech mezi domy. Celkem se do akce zapojilo na čtyřicet dětí, na které pak čekala odměna.

Pokud se děti podílejí na úklidu, určitě se pak zamýšlí nad tím, zda třeba plechovku odhodí na zem, nebo ji vyhodí do odpadkového koše. Takovou zkušenost mají strážníci Městské policie v Havířově, kteří se rozhodli společně s dětmi uklidit nepořádek mezi domy v jedné z části Šumbarku.

Vratislav Lepič, strážník MP Havířov: “Měli jsme takové zkušenosti, když jsme to pořádali v menší míře v minulých letech, že ty děti, které se toho účastnily, tak potom v následujících měsících a letech v tom okolí už byl menší nepořádek, byly všímavější k tomu a nebyly z nich takoví bordeláři, jak se říká."

Co říkáte na účast, kolik je tady dětí?

Vratislav Lepič, strážník MP Havířov: “Je to pěkné, že se účastní. Je to taková nenásilná forma, jak je dostat dohromady, že jeden osloví druhého a všichni se chtějí zúčastnit. Myslím si, že je to nejlepší forma výchovy. V minulosti to bylo i v druhé části Šumbarku, tam se ta situace zlepšila. V letošním roce po nějakých úpravách a dalších věcech, co jsme projednávali a letos jsme se zaměřili na tuto lokalitu, uvidíme, jak to bude v příštích letech.”

Kolik je tady těch odpadků a jak to, že jich je tady tolik?

anketa: “Lidi to tady vyhazují a pak si to neuklidí. Plechovky, papírky, sáčky, polystyreny, víčka od pití, bandasky, všechno možné.”

Co by si řekl někomu, kdybys viděl, že něco vyhazuje na zem?

anketa: “Já by jsem řekl, aby to hodil do poplenice a nevyhazovat na zem, protože to pak budou prasata.”

anketa: “Já jsem přišla, abychom pomohli městské policii uklízet. Kdybychom neuklízeli, tak bychom zničili přírodu.”

anketa: “Já ráda pomáhám, jak tady je smetí. Když vidím, tak jdu ven a posbírám všechno, co je venku.”

Po úklidu na děti čekala odměna. Preventistky kriminality dokonce pro ně upekly sladké dobroty.

---

Lidé mohou v období prázdnin navštívit krytý bazén

Kdo si chce nyní o prázdninách zaplavat, může si vybrat. Buď využije koupaliště, nebo může navštívit krytý bazén. Ten je po dvaceti letech otevřený pro veřejnost i v letních měsících.

Od února spadá krytý bazén na Šumbarku pod město. V minulosti bylo zvykem, že v období prázdnin byl pro veřejnost, ale i sportovní kluby uzavřen.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “My jsme převodem, nebo získáním bazénu pod město, chtěli mít větší kontrolu nad tím, jak bude bazén fungovat. První věc, kterou by měli občané pocítit je, že po dvaceti letech je bazén otevřen i během hlavních prázdnin. Myslíme si, že ta poptávka tady vždy byla. Občané Havířova jezdívali na okolní kryté bazény v tom období a teď už nemusí nikam dále jezdit.”

Město se chystá investovat v suterénu, kde se nachází velká sauna.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “V areálu je i sauna aktuálně s kapacitou pro 12 osob s tím, že covidová opatření způsobují, že může být aktuálně 75% kapacity, takže pro 9. Budeme zpracovávat projektovou dokumentaci na rozšíření té sauny, až pro 20 osob a měla by u toho být vybudována také odpočinková solná jeskyně.”

Návštěvníci se nemusí bát, že by na krytém bazénu byla studená voda. Má teplotu 28 stupňů.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: “Co se týče provozu krytého bazénu na Šumbarku, tak provozujeme ho přes prázdniny. Ten krytý bazén je otevřen od rána od 9 hodin až do 20 hodin pro veřejnost. V rámci toho provozu nám tady plavou i závodní plavci. Mají své vyčleněné hodiny tak, jak o to požádali a společně s veřejností ten krytý bazén využívají. Máme v provozu i saunu a to od 10 do 18 hodin. Jak krytý bazén, tak sauna nám fungují od pondělí do neděle. A musím říct takovou perličku, že zrovna včera se nám stalo, že na krytém bazénu bylo více lidí, než bylo na letním koupališti Jindřich. Takže je vidět, že bazén je využívaný a to, že jsme ho nechali otevřený i přes prázdniny, je správný krok.”

Po prázdninách, vrátí se tady děti v rámci plaveckého výcviku?

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: “Samozřejmě, počítáme s tím. Tak, jak to v tom režimu fungovalo, že bazén byl využíván základními školami, dětmi, tak v tom budeme pokračovat. V současné době uzavíráme smlouvy se školami.”

Pod vás spadá i malý bazén Delfínek na hale Slavii, ten je v provozu?

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: “Ano, otevřeli jsme ho hned, jak nám to dovolilo mimořádné opatření MZ. Takže už je v provozu nějakou dobu a je v provozu i teď přes prázdniny.”

---Mohlo by Vás také zajímat