Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Rekonstrukce přednádraží v Havířově jde do finále
  • Zaměstnanci soc. služeb v Havířově antigen testy vítají
  • Školy se připravují na příchod dalších žáků

Rekonstrukce přednádraží v Havířově jde do finále

Do roka a do dne. Takový cíl si dala radnice v Havířově při rekonstrukci přednádraží. Cestující už nyní mohou vidět, že je téměř hotovo. Značně pokročily i práce Správy železnic na bývalé výpravní hale.

V únoru letošního roku začala v Havířově rekonstrukce přednádraží. A takto práce pokročily. Je téměř hotovo.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Ty hrubé práce, ten terén, ta modifikace toho terénu již je prakticky hotová. Vidíme nové dlažby, nové nástupní ostrůvky, parkoviště již jsou hotové. Teď potřebujeme dotáhnout do konce všechny technické záležitosti. To znamená návěstidla, aby fungovala tak, aby celý ten komfort prostoru pro cestující byl připravený a zachovaný. Jsem rád, že konečně budeme mít krásnou vstupní bránu do našeho krásného města.”

anketa: “Vypadá to hodně dobře to nádraží, hlavně proto, že nemusíme jezdit přes celé město na autobusové nádraží. Už to máme tady. Je to dobré, už tu nebude ani tolik lidí špatných. Co víc k tomu říct? Město jde nahoru.”

anketa: “Vypadá to slušně. Záleží, zda to bude také tak dobře fungovat, ale zatím to vypadá dobře.”

anketa: “Proměna je krásná, akorát se mi zdá, že to trochu déle trvá, ale jinak je to sto a jedna.”

Cestující by mohli využívat nový prostor nejpozději na začátku února. Rekonstrukce bývalé výpravní haly potrvá o pár měsíců déle.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Samozřejmě se zajímáme o to, jakým způsobem Správa železnic spravuje obálku a fasádu výpravní haly. Postupují podle harmonogramu. Tam je ten termín trochu delší, tam by se mělo pracovat do léta a potom bychom chtěli už dotáhnou naši nájemní smlouvu a pracovat na tom vnitřním využití té haly. Tak, aby opravdu i přednádražní prostor i ta hala spolupracovaly, aby ten prostor celý měl novou kvalitu.”

Hala bude sloužit sportovním i kulturním aktivitám.

---

Zaměstnanci soc. služeb v Havířově antigen testy vítají

Sociální služby v Havířově mají za sebou druhé kolo testování svých zaměstnanců. Obavy, které měly kvůli dřívějšímu výskytu nákazy, se nenaplnily. Všichni pracovníci jsou prozatím negativní.

Je to úleva, znát hned výsledek. Tak hodnotí zaměstnanci sociálních služeb v Havířově povinné testování pomocí antigen testů. Přesto, že musí na odběr chodit co pět dní, vidí to pozitivně.

Ivana Kneblová, zaměstnanec SsmH: "Já pracuji jako terénní pečovatelka a je to pro mě důležité, protože pracuji se seniory a aby jim člověk nic nepřinesl, protože je nechci ohrožovat na zdraví a samozřejmě, abych to ani nedonesla domů.”

Petr Kuča, zaměstnanec SsmH: "Já si myslím, že by to mělo být v každém případě a plně s tím se vším souhlasím. Jsem rád, že to máme všechno takto podchycené.”

Covid nebo povinná karanténa v posledních měsících vyřadila z pracovního procesu už mnoho zaměstnanců. Obavy z výsledků byly proto velké.

Kateřina Kubicová, vedoucí sociálních zařízení a domácí zdravotní péče: "Byli jsme v očekávání, protože kdyby byl někdo pozitivní, tak bychom museli tuto situaci řešit. Což by bylo v tuto chvíli náročné. Máme některé zaměstnance stále ještě v karanténě, někteří jsou na nemocenských. V podstatě by nám další zaměstnanci odpadli a tím by se nám velice snížil provoz.”

Zdravotní sestry testují i klienty v pobytovém zařízení odlehčovací služby. I tam se nemoc před nedávnem vyskytla. Nyní ale antigen testy opakovaně vyšly u všech seniorů i zaměstnanců negativně.

---

Školy se připravují na příchod dalších žáků

Už téměř týden mohou navštěvovat školy děti první a druhé třídy. Radost z toho mají učitelé i žáci. Mají ale co dohánět. Od pondělí začne být na školách rušno ještě více. Radnice je přesvědčená, že ředitelé příchod žáků zvládnou.

Tohle jsou druháci ze Základní školy Františka Hrubína. Už týden se opět mohou učit se svou paní učitelkou. Ta nyní zjišťuje, že byl nejvyšší čas přejít opět na prezenční výuku.

Dagmar Mrázová, učitelka ZŠ F. Hrubína: “Osobně si myslím, že by to už problém asi byl. Lepší je, když děti tady jsou, mají ten kontakt a navíc i já osobně vidím, když někdo něco nechápe, nerozumí, můžu hned zareagovat. Přes počítač spoustu věcí uniká. Zatím to vypadá, že se celkem chytají, že se doma pracovalo, rodiče se snažili. U některých to trochu drhne, ale to nevadí, to my spravíme v rámci doučování, které pro děti máme.”

anketa: “Já jsem se těšila hodně a nejvíc mě tady baví čeština. Já jsem se nechtěla učit doma, protože to bylo blbé. Hodně jsem se těšila na kamarádky.”

anketa: “Mám ráda paní učitelku, paní asistentku i své kamarády. Dobře mi to šlo doma a mamka se se mnou učila.”

anketa: “Nejraději jsem doma, ale bylo to lepší, když jsme se učili ve škole. Doma jsem pořád dělal jenom úkoly a nebavilo mě to.”

Od pondělí začne být na školách opět rušno. Do tříd se vrátí i další děti.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Vrátí se nám první až páté třídy a deváté třídy na druhém stupni, ty budou chodit kompletně prezenčně. Šesté, sedmé, osmé třídy vzhledem k tomu, že my máme šest tříd, tak tři budou na distanční výuce a tři budou normálně docházet a po týdnu se vždy vymění.”

Třídy se nesmí při výuce půlit, což může být problém při výuce cizích jazyků.

Tomáš Ptáček, ředitel ZŠ F. Hrubína: “Je možné, a když těch dotazů bude více, tak ministerstvo stejně jako v případě školních družin umožní v rámci výuky cizích jazyků skupinky, protože ty jsou většinou málo početné, tak umožní mísení za dodržení rozestupů a dodržení nošení roušek.”

Připravenost škol sleduje radnice jakožto zřizovatel.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Je dobře, že to ředitele ví z ministerstva v předstihu a ne ze dne na den a mohou se připravit tak, aby splňovali všechna hygienická opatření jako jsou roušky, větrání tříd a další hygienická opatření. Já si myslím, že z tady tohoto hlediska naše školy a hlavně ředitelé fungují tak, že se nemusíme obávat, že by něco neklaplo.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry