Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Stavba obchvatu Havířova bude rozdělena na dvě části
  • V Havířově opět řádí pytlák, usmrtil zdatného srnce
  • Nemocnice vydala pro nastávající rodiče brožuru

Stavba obchvatu Havířova bude rozdělena na dvě části

Po nějaké době se začalo opět mluvit o výstavbě obchvatu Havířova. Centrální komise ministerstva dopravy schválila, že se projekt rozdělí na dvě části. Což podle vedení radnice nemá vliv na celkový průběh.

Ministerstvo dopravy oznámilo, že centrální komise schválila stavbu obchvatu Havířova. Radnice o krocích ví a jedná se prý o kontinuální pokračování. Komise rozhodla jen o dílčích změnách.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Teď je ten projekt momentálně rozdělený podle našich informací na dvě fáze, nicméně nemá to vliv na ten celkový průběh. Takže probíhá výběrové řízení na zhotovitele, respektive padne rozhodnutí, jestli se bude EIA řešit jako malá, nebo velká. Padne asi rozhodnutí a proběhne výběrové řízení na zhotovitele tohoto posudku a potom se bude řešit EIA jako taková. Takže, já za sebe si myslím, že v té projektové části to bude trvat ještě možná rok a potom ještě rok, nebo dva rozhodování o koordinovaném stanovisku na vliv na životní prostředí. My jsme pořád v té fázi, kdy máme hotovou technickou a ekonomickou studii, která prokázala, že ta stavba je realizovatelná a teď se potýkáme s tou realizační fází, teď je to o tom rozhodnutí EIA.”

První úsek řeší část od odbočky na Šumbark po Prostřední Suchou a druhý po Třanovice, kdy se v Těrlicku počítá s vybudováním tunelu. Každý úsek bude povolován a realizován zvlášť. S podobou obchvatu dlouhodobě nesouhlasí část obyvatel Životic. Výhrady má i obec Horní Suchá, která nechce přes své území čtyřproudovou silnici.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Je to taková likvidace zeleného pruhu mezi Horní Suchou a Prostřední Suchou, potažmo Havířovem, kde i Havířováci chodí do lesa s pejsky, rekreovat se, na procházky a tohle to zanikne. Začneme EIA, jak budeme dotazování ke svým vyjádřením, tak budeme postupně pokračovat a hledat argumenty a minimálně ten čtyřpruh, abychom nějak napadli. Nějaké zkušenosti máme, vyjadřovali jsme se k větším věcem, jako je spalovna Karviná Horní Suchá, takže nějaké zkušenosti jsou. Vnímáme, že nějaký obchvat by ten Havířov mít měl. Rozhodně by to mělo zůstat obchvatem a ne součástí nějaké dálnice Vrbice, Třanovice atd.”

S napojením dálnice na obchvat v Havířově už ale projekt nepočítá.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “V původním návrhu ŘSD bylo propojení s úsekem D1 Bohumín, Vrbice. Proti tomu jsme my jako město protestovali, protože jsme chtěli podpořit dostavbu komunikace 67 na úkor právě komunikace 68. To znamená, že pokud dojde už brzy a já doufám, že dojde k vyškrtnutí propojení 68 ze zásad územního rozvoje, tak dojde k úplnému uzavření možností napojení 68 na D1. Tím dojde, jak jsme vždy deklarovali, k výstavbě jen obchvatu Havířova.”

Jinými slovy by to rozvázalo i obcím ruce, protože oni to musí držet ve svém územním plánu, tento plán, který tam zatím je?

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Ano, já jsem říkal od počátku, že je důležité, aby projektová dokumentace záměru obchvatu Havířova pokračovala dopředu. Denně se potkávám s občany, kteří se mně ptají, kdy se to bude stavět, jak se to bude stavět. Odkoupí ŘSD jejich baráky? Všechny stavby, které se nacházejí v koridoru zásad územního rozvoje jsou blokovány pro jakékoliv opravy, stavby a jiné věci. Občané s nimi nemohou nakládat, jak by chtěli a myslím si, že je velmi důležité, aby proběhla EIA, zurka, aby se vědělo do jaké míry a jak jsou věci problematické a aby občané, ať už to dopadne tak, nebo tak, my neovlivníme posouzení vlivu na životní prostředí, tak aby mohli znova nakládat se svým majetkem, nebo je ŘSD vykoupilo a oni si mohli postavit domek někde jinde.”

---

V Havířově opět řádí pytlák, usmrtil zdatného srnce

Havířovští myslivci opět bojují s pytlákem. Na stejném místě jako v loňském roce naši o víkendu ostatky mrtvého čtyřletého srnce. Případem se už zabývá policie, myslivci žádají pomoc i od veřejnosti.

Smutný pohled se naskytl v neděli ráno myslivcům z Havířova. V lese za obchodním domem Globus v Prostřední-Suché lovecký pes při obhlídce revíru našel ukryté ostatky zdatného srnce. Není to poprvé. V loňském roce téměř na stejném místě byla takto pytlákem odlovena dvě zvířata.

Daniel Varga, hospodář Mysliveckého sdružení Havířov: “Ohledně dalšího uloveného kusu, tento rok vlastně první, tak si myslím, že to asi nebude moc normální člověk, když zdevastuje takto chovný kus, ořeže končetiny. Zase, kdo ví, jestli ten kus už byl mrtvý a je to smutné. Minulý rok to byla srna dva dny před kladením, před porodem, také srnec chovný a teď nám začal zase pytlačit.”

Pokaždé se to stane v této lokalitě. Myslíte, že je to někdo místní?

Daniel Varga, hospodář, Mysliveckého sdružení Havířov: “Myslíme, že ano. Stopy šly do rodinných baráků. Šli jsme po stopě, policie byla přivolána na místo. Nafotila si stopy a uvidíme, jaký bude výsledek. Máme podezření, že to je někdo z této lokality. Tady ten člověk, co udělal s tím srncem, aby se mu nezalíbila ta střelba natolik, aby to třeba nepoužil na volně běhající psy, nebo na lidi v sebeobraně. Máme podezření, že pytlák má nějaký kabát, nebo rybářské pouzdro, nebo něco, kde schovává zbraň. Každopádně chodí s batohem. Když pytlačí, uřeže končetiny, které si dá do batohu.”


Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná:
“Policie zahájila úkony v trestního přečinu pytláctví. Během následujících dnů prověří všechny získané poznatky, zajištěné stopy se budou analyzovat. V případě dopadení a usvědčení pachateli hrozí odnětí svobody na dvě léta.”

Pokud veřejnost uslyší u lesa, nebo v lese střelbu, může kontaktovat myslivecký spolek a také polici lince 158.

---

Nemocnice vydala pro nastávající rodiče brožuru

Nemocnice pro nastávající rodiče vydala brožuru s veškerými informacemi o těhotenství, porodu i péči o novorozence. Pro publikaci se rozhodla z důvodu, že v době covidu nemohou být realizovány komentované prohlídky oddělení.

Nemocnice pravidelně pořádala dny otevřených dveří pro nastávající rodiče, o které byl vždy velký zájem. Nastávající maminky si mohly prohlédnout porodní sály, boxy a hlavně získaly cenné informace od zdravotníků. V době covidu se ale setkání nemohou konat. Ucelené informace nyní nemocnice vydala v brožuře.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Pracoval na ní celý tým lidí, ať už to jsou zástupci gynekologicko-porodního oddělení, dětského oddělení, ale také lékárny, laktační poradkyně, duly, které tady pouštíme na sály. Takže je to něco troufám si říct unikátního a je to takový souhrn základních informací, které by maminka měla vědět, když jde do porodnice, co všechno ji čeká.”

V brožuře rodiče naleznou i informace v péči o narozené dítě.

Ivona Mikulenková, vrchní sestra dětského oddělení: “Informace o miminku a péči o miminko bezprostředně po porodu a potom i následně doma jsou velice důležité v této brožuře. Klademe důraz na kontakt kůže na kůži, což úzce souvisí s podporou kojení a to je pro nás stěžejní.”

anketa: “Mají to moc hezké, vypadá to dobře. Pro prvorodičky určitě perfektní manuál a pro mne, jako druhorodičku, také super. Ráda si to přečtu, moc hezky vytvořené.”

anketa: “Je to úplně super, protože všechny informace si hledám na internetu sama a určitě je dobrá tato brožura.”

Brožury budou pro nastávající rodiče k dispozici na odděleních a také v rezervační kanceláři. Nemocnice se bude snažit publikaci distribuovat také do ordinací gynekologů.

---Mohlo by Vás také zajímat