Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zastupitelé živě diskutovali kvůli dotacím pro sport
  • Vzpěrači veteráni ukázali v Havířově sílu i techniku

Zastupitelé živě diskutovali kvůli dotacím pro sport

Havířovští zastupitelé na pondělním zasedání rozdělovali dotace pro kulturu a sport. Živá diskuze se vedla kvůli dvěma oddílům karate. Jeden z nich Budo Havířov nesouhlasí s důvodem, proč dostal méně peněz.

Oddíl Karate Havířov, který vede manželka primátora, dotace města 280 tisíc korun. Sportovní klub karate Budo Havířov dotace 50 tisíc korun. Kvůli tomuto rozdílu vznikla na havířovském zastupitelstvu živá diskuze. SKK Budo Havířov byla snížena dotace proto, že měl klub porušit pravidla, když se v roce 2018 zapojil do politické kampaně. S tím jeho předseda nesouhlasí.

"Nevzdáme se a budeme bojovat dál, dokud to půjde, všemi prostředky. Tohle není normální, aby se tady ubližovalo malým dětem. A já také chci podotknout, že už rok a půl nejsem politicky činný na rozdíl od pana Bělici,” řekl předseda SKK Budo Havířov Marek Franta.

Na zastupitelstvo přišli také rodiče mladých karatistů.

"Myslím si, že tady ty peníze, které se schvalují, nejdou těm správným klubům," řekla maminka dítěte Monika Janoušková.

Vedení radnice si za svým rozhodnutím stojí. 

“Já nechci komentovat vyjádření pana Franty. On se zapojil do politického života v rámci obce. Já jsem nezaregistroval, že by u subjektu SKK Budo Havířov došlo ke změně stanov. Oni nemají ve stanovách výkon politické činnosti a v roce 2018 se do politické kampaně zapojili. Jednali v rozporu se smlouvou o poskytnutí dotací a já, co mám informace, tak to byl důvod, proč jim byla snížena dotace,” řekl primátor Havířova Josef Bělica (ANO).

Zastupitelé budou rozdělovat dotace ještě v druhém kole. V prvním kole bylo rozděleno z rozpočtu přes 31 milionů. V letošním roce se celkově podařil navýšit pro dotace objem peněz.  V kombinaci s dotacemi z MŠMT a kraje tak mohou kluby hospodařit finančními prostředky jako nikdy předtím.

---

Vzpěrači veteráni ukázali v Havířově sílu i techniku

V Havířově se konalo první kolo ligy Masters ve vzpírání. Sílu a hlavně skvělou techniku ukázali i zasloužilí sportovci, kteří v sedmdesátých letech sklízeli na světových soutěžích cenné kovy.

Pan Karel Prohl se věnuje vzpírání celý svůj život. Během kariéry byl několikrát mistrem Evropy a třetí na mistrovství světa. Největší úspěchy pak sklízí právě na veteránských soutěžích, během kterých už také procestoval celý svět. Vzpěrač z Bohumína proto nemohl chybět ani na závodech v Havířově.

"V roce 2022 to bude 60 let, co se tomu věnuji, už je mi 72 a co mě žene dopředu? Jsem soutěživý typ a navíc, je tady spousta kamarádů z mého mládí, potkáme se a máme z toho velkou radost, že ještě žijeme,” řekl vzpěra Karel Prohl.

I tento veterán se věnuje vzpírání desítky let. Když u nich ve Strážnici zanikl před lety oddíl, začal trénovat doma.

"Já mám činku v obýváku a od té doby trénuji sám doma v obýváku a letos je padesátá sezóna, co cvičím vzpírání,” řekl vzpěrač Josef Vybíral.

Na ligu Masters přijelo do Havířova téměř 40 vzpěračů z celé České republiky a slovenského Velkého Mederu..

"Podle mezinárodních pravidel může za veterány startovat muž nebo žena, kteří dovrší čtyřiceti let a není to ukončené věkem. Jsou tady závodníci, kteří mají i sedmdesát let a je se na co podívat.,” doplnil předseda SKV Baník Havířov Adolf Cienciala.

V prvním kole ligy Masters se nakonec nejvíce dařilo družstvu z Velkého Mederu.

---Mohlo by Vás také zajímat