Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Nemocnice v Havířově otevře pro zaměstnance školku
  • V Havířově se konaly mezinárodní závody v dogfrisbee
  • Radnice připravila pro seniory v Renetě letní ples

Nemocnice v Havířově otevře pro zaměstnance školku

Havířovská nemocnice otevře přímo v areálu pro zaměstnance nemocniční školku tak, aby se zejména lékařky a zdravotní sestry mohly co nejdříve vracet z mateřské dovolené zpět do práce. Projekt podpořila dotací i radnice.

Nejpozději do října by se tyto prostory v areálu havířovské nemocnice měly proměnit ve školku s kapacitou 24 dětí.

Lenka Škutová, vedoucí sestra: "Určitě je to skvělá věc pro nemocnici, už jenom proto, že se nám sestřičky mohou vracet dříve z mateřské dovolené. A mohou přijít i když jsou miminka ještě malá a využít těch jeslí a odskočit si i z pracovního procesu za miminkem a zase se vrátit. Tak určitě pokud bude ta možnost nadále využívat školku a budu mít také děti, tak určitě tuto službu využiji a vrátím se brzy do práce.”

Martina Malíková, porodní asistentka: "Ta školka, my už jsme to chtěli vlastně už před deseti lety, akorát to nebylo furt možné realizovat. Budeme rádi, když se toto posune a bude tady ta možnost s těmi dětmi i jeslemi pro ty maminky zdravotnice. To bude určitě výborné.”

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: "Budou mít na pracovišti dítě řekněme od toho jeslového věku až do té předškolní přípravy. Vznikne ta školka v provozovně bývalé prádelny vedle jídelny. Takže tam bude dostupnost čerstvé stravy, s tím, že tam budou mít děti k dispozici velkou tělocvičnu, hernu, zahradní prostory tak, jak to v každé školce má být. Moc se na to těšíme a chceme poděkovat městu, protože se opravdu vzorově o nemocnici stará."

Zastupitelé tento týden schválili, že na projekt dětské skupiny vyčlení pět milionů korun

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "Město již dlouhodobě podporuje nemocnici, i když to není městský objekt a to takovým způsobem, že přispíváme od roku 2016. Za tu dobu jsme asi proinvestovali 20 milionů do objektu nemocnice a to především do vybavení některých oddělení. Ať už magnetické rezonance, nebo porodního oddělení, protože je to jednou z priorit města a poměrně velice důležitá.”

---

V Havířově se konaly mezinárodní závody v dogfrisbee

Když je šťastný pes, je šťastný i jeho majitel. To bylo vidět při dalším ročníku Havířovské vychytávky, což byly závody v dogfrisbee. Tentokrát šlo ale o více. Ty nejlepší páry se mohly nominovat na mistrovství světa.

Na 120 týmů z různých zemí přijelo do Havířova se svými čtyřnohými kamarády na dvoudenní závody v dogfrisbee. Psi museli se svými pány ukázat dovednost ve dvou disciplínách.

Radka Tihelková, organizátorka závodu: "Havířovskou vychytávku pořádáme asi čtvrtý rok, ale letos poprvé máme premiéru freestylového závodu, takže letos v tomto velká premiéra a navíc je náš závod kvalifikační na letošní MS, které bude historicky poprvé v Evropě v sousedním Polsku.”

Soutěž má jasná pravidla.

Patrik Szocs, rozhodčí: "V dané disciplíně hodnotíme do jaké vzdálenosti člověk hodí disk, a ve které zóně pes chytá talíř. Celá plocha je rozdělena na čtyři zóny a podle toho, ve které z těch zón pes chytá ten létající talíř, tak následně podle toho dostává body. Vždy záleží, jak je ten pes učený od majitelů. Sleduje to prioritně očima. Většina psů je naučená, že jsou to hody, které letí na 40 metrů. Takže ví, že musí vyběhnout patnáct, dvacet metrů. Následně si přibrzdí, nebo jde z boku a sleduje očima talíř, kde letí, jak se hýbe, aby ho měl šanci chytit.”

Dominika, soutěžící: “My jsme měli dobrý start, chytil hodně disků. Závody jsou fajn, skvělá organizace, všechno je pro závodníky připravené i zázemí. Může se tady kempovat. Pejsci mají v okolí řeku a je tady pěkná tráva. Je tady hodně dobrých závodníků a můžeme se porovnat."

Martin, závodník: "Já jsem od Kladna, je to tady kus cesty. Závody jsou pořádány jako první freestylové a nám se docela daří. Něco se nám povedlo, něco ne, foukal vítr trochu. Já se tomu věnuji někdy od roku 2014, 2015. Freestyle jsme začali od roku 2016 a hlavně u toho freestylu mě baví, že tam já mohu být svůj. Můžeme ukázat to, co nás baví. Zároveň práce se psem a můžu tam dát něco ze sebe. Ten svůj styl."

A právě tento závodník je jedním z těch, který se se svým pejskem předvede i na MS v Polsku.

---

Radnice připravila pro seniory v Renetě letní ples

Klasický ples v létě s hudbou, tombolou a se vším, co k tomu patří? I to je možné. Radnice chtěla klubům seniorů vynahradit ples, který se kvůli opatřením nemohl konat v tradičním termínu v únoru. Účast byla ohromná.

Společenský dům Reneta zaplnily krásně oděné dámy a pánové, pro které magistrát připravil Letní veselici. Jelikož se kvůli covidovým opatřením nemohlo dlouho nic pořádat, senioři ze všech havířovských klubů se na ples hodně těšili.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "V podstatě ta Letní veselice nahrazuje ples seniorů, který bývá v únoru a vzhledem k pandemické situaci jsme tento ples seniorů neorganizovali, bylo ještě v té době moc nemocných lidí, ale organizovala se tato veselice."

Co všechno jste si pro seniory připravili, jaká je čeká zábava?

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: “Určitě tady vystoupí taneční skupina, budou tady mít tombolu, bude tady vystoupení žáků tak, aby se senioři pobavili, aby si odpočinuli, aby poznali ještě ty nepoznané, aby se mohli zase spřátelit. Ta doba koronavirová nebyla příznivá a oni si to zaslouží. Nechtějí být doma sami, což je pochopitelné, takže je dobré, že se takto scházejí.”

anketa: “Zase se uvidím s hodně lidmi, které mám ráda. Chodím do klubu, do kroužků a bavím se, abych to vůbec přežívala.”

Když jste byla mladší, ráda jste chodila na plesy?

anketa: “Hodně, hodně. Kdysi to žilo, dneska to už není ono."

Je vás tady více žen, než mužů. Není to škoda?

anketa: “Je, je, ale tančí i ženy s ženami.”

Kdy jste byla naposled na plese s manželem?

anketa: “Před dvěma lety, před covidem, to jsme byli na plese. Pak byl útlum a museli jsme být doma.”

anketa: “Přípravu já už mám vždy delší dobu, už mi není těch dvacet roků. Tak se musím snažit. Ale jelikož jsem se celý život snažila se věnovat pohybu a tanci, tak se pořád držím a snažím se všude všechno absolvovat, pokud mám o to zájem. I když, kdybych vám řekla věk, tak byste možná omdlela, a to bych nechtěla.”

Senioři ukázali, že na věku při zábavě opravdu nezáleží a byli by rádi, kdyby takových akcí pro ně město pořádalo ještě více.

---Mohlo by Vás také zajímat