Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V havířovské nemocnici začíná přeočkování zaměstnanců
  • Učitelé se vzdělávali, jak přirozeně rozvíjet pohyb dětí
  • Opravu Hlavní třídy v Havířově provází komplikace
  • Uznávaný grafik a malíř Pavel Hlavatý vydal monografii

V havířovské nemocnici začíná přeočkování zaměstnanců

Zdravotníci byli jedněmi z prvních, kterým byla na počátku roku aplikována vakcína proti covidu. Až po té se začalo snižovat i procento nemocných mezi zaměstnanci. Jak velký bude zájem o třetí posilující dávku? Ptali jsme se v Havířově.

Prvním lidem začínají chodit SMS zprávy, že se mohou nechat očkovat proti covidu třetí dávkou.

Halina Musiołová, vedoucí očkovacího centra: “Může se standardně registrovat přes rezervační formulář a stránky ministerstva zdravotnictví, může využít naši rezervační kancelář, která je ve vestibulu nemocnice, nebo přímo v recepci našeho očkovacího centra.”

Osm měsíců od podání druhé dávky už za pár dní budou mít i zdravotníci z havířovské nemocnice. Ta věří, že zaměstnanci budou mít o posilující dávku zájem.

Irma Kaňová, PR manažer Nemocnice Havířov: “Vzhledem k tomu, že sami zdravotníci se pohybovali dlouhé měsíce v covidovém prostředí a sami viděli, jaké jsou dopady tady toho onemocnění, tak věřím tomu, že sami budou mít zájem na tom, aby se tato situace už nikdy neopakovala. A očkování třetí dávkou pro ně bude něco samozřejmého a nebudou se tomu bránit. My je samozřejmě nebudeme nutit a nemůžeme je nutit. Je to v rámci doporučení.”

Halina Musiołová, vedoucí očkovacího centra: “K přeočkování třetí dávkou ještě přemýšlím, nejsem úplně rozhodnutá. Zvažuji k tomu všechna ostatní nařízení, ale jsem spíše nakloněná k tomu, že se očkovat budu.”

Lidem, kteří prodělali covid a jsou plně očkování ministerstvo prozatím třetí dávku nedoporučuje. Mnozí zdravotníci se ale pro posilující dávku rozhodli.

František Pokorný, primář interního oddělení Nemocnice Havířov: “Absolutní většina sdílí stejný názor, prošli si tím asi před rokem. Většina z našeho oddělení, já také. Nejsem covidolog, nejsem infektolog, vakcinolog, obyčejný člověk jsem, internista a stejně se kloním k tomu, že do toho půjdeme.”

V současné době je na infekčním oddělení hospitalizováno několik pacientů s covidem, nejedná se však o vážné stavy.

---

Učitelé se vzdělávali, jak přirozeně rozvíjet pohyb dětí

Učitelé tělesné výchovy z havířovských základních škol se zapojili do vzdělávacího programu Ostravské univerzity, pod vedením trenéra mužů házené Rastislava Trtíka. Smyslem programu je, aby se děti rozvíjely pomocí základních pohybových schopností.

V hodinách tělesné výchovy je nesmírně důležité, aby se zejména malé děti rozvíjely přirozeným způsobem a nekladl se důraz na specializaci. Na katedře pedagogiky Ostravské univerzity vznikl vzdělávací program pro učitele tělesné výchovy. Pilotně lektoři včele s reprezentačním trenérem mužů házené Rastislavem Trtíkem, zavítali přímo za pedagogy do Havířova, kde byl projekt velký zájem.Rastislav Trtík, externí asistent katedry lidského pohybu Ped. fakulty OU: “Nám jde skutečně o to, abychom nedělali přešlapy při rozvoji základních dovedností a pohybových schopností dětí v tom mladším školním věku. My neusilujeme dělat nábor házené. Nám v tomto projektu nejde o hru jako takovou. Nám jde o žáka, o to dítě. My preferujeme atletiku, gymnastiku, plavání a miniházenou. Tyto čtyři sportovní disciplíny v sobě zahrnují ve své charakteristice ty základní lokomoce. To je běh, skok a hod. Tam nejsou žádné specializované pohyby, nic. To znamená, tam se nemá co pokazit. Je to úplně přirozeným způsobem. Je tam hodně her, které jsou založené ve smyslu prožitkových her, jsou tam úkolové hry, kognitivní hry, které rozvíjejí děti, jsou tam štafety, honičky, průpravné hry. Základ, který tvoří osu toho vzdělávacího programu.”

Na začátku hodiny se zábavným způsobem děti zahřály a protáhly, zkoušely si techniky. Následně byly rozděleny do pěti skupin. Dvě hrály proti sobě a pátá skupina uprostřed měla nácvik s učitelem. Po pár minutách se vystřídaly.

Josef Hanibal, učitel ZŠ Gorkého: “Dalo mi to inspiraci, připomenutí některých cvičení, průpravných her, které už jsem třeba zapomněl, nepoužívám. Takže je to takové osvěžení a určitě inspirace do hodin tělocviku. Házená je tam všechno, co je pro děti přirozené. Hodit, chytit, běžet a zapojit se do kolektivu, spolupracovat v kolektivu.”

Už jste to zkoušel aplikovat ve vaší hodině?

Josef Hanibal, učitel ZŠ Gorkého: “Zkoušel jsem to aplikovat u čtvrtých tříd, devátých tříd a pokaždé je to trochu jiné, ale děti to baví. Děti baví to, že je tam okamžitý výsledek. V házené padá spoustu gólů, 40-60 gólů za zápas. Takže tam dá gól skoro každý. Každý cítí úspěch a je spokojený.”

Do výukové lekce se zapojily děti ze ZŠ Žákovská, kde se právě vzdělávací program odehrával.

anketa: “Líbí se mi strašně moc tady tyto hry. Je dobré se naučit házet, chytat míče, dávat góly."

anketa: “Mě se to tu líbí, protože spolupracujeme a kdyby jsme nespolupracovali, prostě by to tu dopadlo hrozně.”

I v Havířově se nachází oddíl házené pro děti, a to pod TJ Slovan, který je součástí Moravian handball academy.

---

Opravu Hlavní třídy v Havířově provází komplikace

Ředitelství silnic a dálnic řeší na opravované Hlavní třídě další problém, kvůli kterému se ve středu opět zastavily práce.

Jan Rýdl, mluvčí ŘSD: "Stavební firma provedla zkoušky, které byly bohužel nevyhovující z důvodu neúnosného podkladu po odstranění konstrukčních vrstev. Následný intenzivní déšť práce přerušil, bylo nutné nechat podklad proschnout. Bude následovat provedení referenčního úseku (cca 20m) s geotextilií a následně zásypem kameniva 0/63 + hutněním + zkouškou únosnosti. Pokud bude stav vyhovující, může oprava pokračovat dle projektové dokumentace, pakliže se potvrdí neúnosné podloží, nastanou jednání mezi zhotovitelem a ŘSD ČR o návrhu dalšího řešení a jeho schválení.”

---

Uznávaný grafik a malíř Pavel Hlavatý vydal monografii

Mezinárodně uznávaný grafik a malíř Pavel Hlavatý vydal další svou knihu, která popisuje jeho tvorbu i životní milníky. Jelikož značnou část svého profesního života prožil v Havířově, knihu poprvé prezentoval právě svým přátelům v Galerii Kulturního domu Radost.

Malíř a především vynikající grafik Pavel Hlavatý si splnil jeden ze svých dalších snů, vydal monografii, která je však specifická. Svou knihu se rozhodl představit v Galerii Kulturního domu Radost, kde za umělcem přišlo mnoho jeho známých a kamarádů.

Pavel Hlavatý, grafik a malíř, autor knihy: “Já jsem se rozhodl trošku tu monografii od začátku zkomponovat tak, aby to nebyla ta běžná monografie, kde je obrázek, pod tím je datum, technika a název díla. Ta moje monografie je trochu upovídaná. Je tam asi 180 stran, čili grafika, která je košatá v námětech, tak potřebuje někdy vysvětlit. Protože název neobsáhne celý prostor, téma. Tomu jsem dopomohl právě těmi glosami.”

Umělce si váží i radnice, která mu na knihu poskytla dotaci.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Určitě jsme se rozhodli proto, protože pan Hlavatý sice není rodák z Havířovský, ale 47 let tady žil, bydlel. Představoval své umění a prezentoval město Havířov i ve svých dílech, takže i proto. Je to velký patriot Havířova, rád se sem vrací i dnes je důkaz, že chce představit své dílo našim občanům, jeho kamarádům a blízkým.”

Jaroslav Hrachovec, fotograf: “Chodím po jeho výstavách od 90 let, možná i dříve. Tak nějak ho mapuji. Známe se dost a je to i vidět, protože na přední straně té knihy je má fotka, jsem si všimnul. Je to dobrý člověk. Jeho tvorba? Známá je ve světě, je známý hodně v Polsku, je známý ve Francii, takže ano.”

Veřejnost by neměla také nikdy zapomenout, jak se Pavel Hlavatý zachoval v roce 1968. Nejdříve organizoval petici za odvolání poslance Drahomíra Koldera a po smrti Jana Palacha také za autorství antisovětské výstavy Protestkresby 68 strávil necelý rok ve vězení. Po propuštění byl perzekuován a dostal se na seznam nežádoucích osob.

---Mohlo by Vás také zajímat