Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Radnice uspořádala pro osamělé seniory vánoční posezení
  • Dárce věnoval havířovské nemocnici mobilní ultrazvuk
  • Co napsaly děti Ježíškovi?

Radnice uspořádala pro osamělé seniory vánoční posezení

Zejména pro seniory byl také letošní rok velmi těžký. Nemohli se tolik stýkat a mnozí přišli o své nejbližší, se kterými strávili celý život. Úsměv na tváři jim vytvořili pracovníci sociálního odboru, kteří pro ně uspořádali i za přítomnosti vedení radnice společné odpoledne.

Čtyřicet osamělých seniorů se mohlo sejít v restauraci u krásně nazdobených stolů, shlédnout vystoupení dětí a následně společně i s vedením radnice vychutnat vánoční jídlo. To vše pro ně připravil odbor sociálních věcí.

anketa: “My bydlíme spolu na Mládežnické se sousedkami. Manžel mi zemřel, tak jsem smutnější. Tak si tady popovídám se známými, kteří tady budou také. Těším se na to, jaký program tu bude, prostě přátelství.”

anketa: “Ale jo, jsem sám na domově důchodců a jak je možnost sejít se trochu. Podívat se po známých a také si odpočinout trochu. Já jsem nejedl schválně.”

Jak budete trávit letošní Vánoce, s rodinou?

anketa: “No nevím, oni mne nechtějí znát, protože jsem prodal zahradu a nedal jsem jim ani korunu. Ale já, jak jsou tam ty důchodkyně, tak já nějakou sbalím a posedíme tam v klubovně a bude to v pořádku.”

anketa: “Je to samozřejmě zážitek, protože jsem tu poprvé úplně. Je to fajn si povykládat s lidmi, které známe. Setkáváme se i z jiných částí města i to je fajn.”

Jak vy budete trávit Vánoce, budete s rodinou?

anketa: “Budu u syna, protože mi také zemřel manžel vloni, bohužel na covid. Takže u syna, ale pobrečet si půjdu domů.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Ono si to málo kdo uvědomuje, ale pro ně je to období velmi těžké, protože jednak ta nemoc si vybírá oběti hlavně mezi lidmi, kteří jsou zkušenější než my. A já sám se rád setkávám se seniory, protože jednak je to tradice, kterou chceme dále udržovat. Já jsem velmi rád, že se nám to podařilo letos zorganizovat, protože loni to kvůli podstatně horší epidemiologické situaci nebylo možné. Takže letos jsem opravdu rád, že se nám to povedlo. A doufám, že si to naši senioři užijí, protože je to hlavně pro ně.”

---

Dárce věnoval havířovské nemocnici mobilní ultrazvuk

Hematoonkologické oddělení havířovské nemocnice dostalo jen den před Štědrý dnem krásný dárek. Postaral se o to soukromý dárce, který nemocnici zakoupil nový přístroj.

Hematoonkologické oddělení havířovské nemocnice má nový mobilní ultrazvuk. Díky tomuto přístroji budou moci lékaři pacientům vyhledat například vhodnou žílu pro zavedení dlouhodobého katetru.

David Starostka, primář hematoonkologického oddělení: “Je to vlastně plastová cévka, kterou se zavádí do žíly zejména u pacientů, kteří mají špatný žilní přístup pro nějaký alternativní žilní vstup a pomocí toho ultrazvuku my najdeme vhodnou žílu, která je třeba i hlouběji uložena na předloktí, zápěstí, v loketní jamce. Tou druhou indikací je vyšetření pleurálních výpotků, to znamená tekutiny v pohrudniční dutině. Samozřejmě ten ultrazvuk může sloužit i k základnímu vyšetření tepen na krku.”

Ultrazvuk oddělení zakoupil soukromý dárce, který nemocnicí dlouhodobě podporuje. Část peněz manželé vybrali při oslavě narozenin.

Vojtěch Filsák, dárce přístroje: “Z těch 62 tisíc jsme darovali jedné velice příjemné paní, která je mladá má 23 roků a ochrnula, takže si potřebovala koupit baterky do invalidního vozíku, tak jsme jí věnovali 10 tisíc. Zůstalo 50 tisíc, tak jsme si s manželkou řekli, že teda navýšíme o 200 tisíc a byli jsme oslovení nemocnicí, že tento přístroj velice nutně potřebují. Tak jsme se rozhodli, že těch 250 tisíc dáme dohromady a koupíme přístroj, který je velice důležitý pro naši oblast jako je Havířovsko a celé Ostravsko, které je zatížené zvlášť onkologickým onemocněním.”

Oddělení si vánočního daru velice váží.

David Starostka, primář hematoonkologického oddělení: “To je velmi šlechetný čin a my v nemocnici s panem Vojtěchem Filsákem dlouholetou spolupráci a jsme rádi, že existují tak štědří sponzoři.”

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Já bych chtěl využít tento adventní čas, abych ještě jednou a poněkolikáté v tomto roce poděkoval našim zdravotníkům a ne jen zdravotníkům, ale zaměstnancům naší nemocnice, jak po celý rok zvládali boj s pandemii a ne, že by tady nebyli i pro ostatní pacienty, protože není jen covid. Musíme léčit i další pacienty. Já jsem strašně rád, že jsme to zvládli a velký dík a poděkování patří celému našemu týmu a havířovské nemocnice a stejně tak bych chtěl poděkovat všem pacientům, že s námi měli mnohdy trpělivost, protože ta doba není optimální a i naši lidé jsou ve velkém stresu. Takže moc vás všechny zdravím z havířovské nemocnice a přeji krásné požehnané Vánoce.”

---

Co napsaly děti Ježíškovi?

Nejvíce se určitě na Vánoce a Štědrý den těší ti nejmenší. My jsme se proto zeptali dětí v Mateřské škole ČSA v Havířově, zda byly hodné a co by si přály pod stromečkem.

Kdo nosí pod stromeček dárečky?

anketa: “Mikuláš a Ježíšek a anděl, nebo Ježíšek.

anketa: Ježíšek nosí pod stromeček dárky na saních.”

anketa: “Já by jsem si od Ježíška přála oblečky pro Barbínu.”

anketa: “Přála jsem si pro panenku oblečky a i panenku, která může být pod vodou.”

A napsala si dopis Ježíškovi?

anketa: “Ne, ale když ho napíšu, tak bude vědět, že chci barbínu a oblečky.”

anketa: “Já jsem si přál kaleidoskop, dalekohled, abych se mohl dívat na hvězdičky.”

Jak si to napsal tomu Ježíškovi do dopisu?

anketa: “Dal jsem na balkon mléko, sušenky a čokoládu a on si to snědl a vypil.”

A vzal si od tebe ten dopis, aby věděl, co ti má přinést?

anketa: “Vyfotil si to.”

anketa: “Já si přeji plejstejšn 4 a dalekohled.”

A jak se to ten Ježíšek dozví, že chceš tyto dárky?

anketa: “Dám to na balkon, otevřu okno a on si to vezme.”

Ježíšek děti už navštívil, nezbývá doufat, že splnil všechna jejich přání.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry