Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Smlouva s ČSAD počítá s klimatizací ve všech autobusech
  • Garáže u dětského hřiště zdobí pohádkové postavy
  • Dvorky v Havířově patří pouličnímu hokeji

Smlouva s ČSAD počítá s klimatizací ve všech autobusech

Klimatizace ve všech vozech, sjednocená vizáž s logem města. I to je v podmínkách nové smlouvy s dopravcem ČSAD Havířov, kterou radnice uzavřela na dalších deset let.

Tak takto budou postupem času vypadat všechny vozy městské hromadné dopravy. Autobus je klimatizovaný, má USB přípojky, wi-fi a je nalakován v modré barvě s logem města. Veškeré požadavky vyplývají z nové smlouvy, kterou město na základě výběrového řízení uzavřelo s dopravcem ČSAD Havířov.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Naší povinností je teď dostat do zakázky a postupně dovybavit vozidla buď to klimatizační jednotkou, případně pořídit vozidla nová. Tady těchto vozidel bude určitě přibývat. Masivnější obnova bude na konci příštího roku, kdy bychom měli pořídit sedmnáct nových autobusů a pak v průběhu zakázky budou stárnout ty starší vozidla, které se nahradí novými. Nicméně v rámci dopravy jako takové bude podmínka klimatizace autobusů a budou nově přelakované.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Chtěli jsme sjednotit vizuál těch autobusů, aby bylo vidět, že je to městská hromadná doprava v Havířově, že to jsou havířovské autobusy. Jak se podíváme dneska, ty autobusy jezdí každý jiný, je v tom zmatek a chtěli jsme mít pěkný vizuál městských autobusů, a proto jsme tento vizuál vložili do zadávacích podmínek výběrového řízení.”

Všechny vchody autobusů budou také vybaveny automatickým čítačem cestujících.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Budeme mít přehled o obsazenosti linek o jejich vytížení a tam, kde bude třeba linky posílit, tak budou posíleny a tam, kde to vytížení nebude, tak budeme muset zvažovat důvody, jestli je to autobus důležitý, nebo bude moci dojít k nějaké optimalizaci. Obecně se snažíme nastavit systém do MHD tak, aby opravdu sloužil občanům a aby ho občané využívali právě k tomu, jak jezdí do práce, jak jezdí na nákupy. Tak, aby ty autobusy byly plné, a proto chceme vědět, jestli plné jsou.”

Město se v současné době nechystá zvyšovat cenu za ODIS karty ani za jednorázové jízdné zakoupené u řidiče.

---

Garáže u dětského hřiště zdobí pohádkové postavy

Garáže u jednoho z havířovských hřišť bylo pomalováno hanlivými nápisy. To se nelíbilo otci dětí, které si tam chodí hrát, a proto se to rozhodl změnit. Nyní se podívejte na výsledek.

Takto krásně pohádkovými bytostmi vyzdobil pan Škobrtal z Havířova zadní stěny garáží, které se nachází v bezprostřední blízkosti hřiště na Karvinské ulici. Motivací pro něho byly děti.

Vít Škobrtal, autor maleb: "Tato stěna u hřiště byla pomalovaná hanlivými obrázky a nelichotivými. A vzhledem k tomu, že si tu hrají malé děti, i moje děti, tak jsem se rozhodl, že by nebylo špatné zkusit navrhnout majitelům, garážníkům, jestli by byli ochotni tu zeď povolit, abych ji nějakým způsobem vylepšil. Tady na toto zapomenuté hřiště si najednou našly cestu děti, což mne tedy těší strašně moc. Sám tady chodím hrát, moje děti si tady hrají a je fakt příjemné, když tady přijde malý klučina a řekne vám "máš to dobrý". To je něco, co potěší.”

anketa: “Je to perfektní, vrací se tady více dětí.

Která postavička se ti nejvíce líbí a proč?

anketa: “Třeba Mário, toho znají všichni.”

anketa: “Hodně se mi to líbí, protože my jsme tady to hřiště objevili, začali jsme se tady vracet, protože tady je celkem dobrý beton a taťka to tady chtěl vyzdobit, ať tady je více dětí. Tak se rozhodl, že začne malovat.”

anketa: “Jsem rád, protože je to tu alespoň více veselejší.”

Na grafity upozornil radnici jeden z občanů. Městu se nápad zalíbil a autora podpořilo finančně na nákup barev a sprejů.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Děkuji panu Hejkalovi, pokud to teda je správné jméno s emailu, který nám přišel a pan byl podepsaný, jako starostlivý občan, že nás upozornil na tu aktivitu tady pana Víta. A jsem ráda, že to takto tady zvelebuje. Pro ty děti je to pěknější, hned to jinak vypadá. Nápad je to skvělý a mne už v hlavě napadá, že bychom mohli i některé výměníky takto vyzdobit. Já se spojím s chlapy z HTS, protože oni mají výměníky pod sebou, jestli by se nevytipovaly některé a máme tady i jiného sprejera pana Vavrouse, se kterým už jsme také spolupracovali. Já si myslím, že když budu mít poradu s řediteli školek, tak možná některé školky mají boční škaredou plochu nevyužitou a tam by se to mohlo také osvěžit pro ty děti.”

Zájem o graffiti neprojevily jen děti, ale autora oslovili i místní obyvatelé, kteří vznesli požadavek, aby na jednu garáž nasprejoval postavičky ze seriálu Simpsonovi.

---

Dvorky v Havířově patří pouličnímu hokeji

Hokej na dvorcích. Tak zní název turnaje v pouličním hokeji, který vůbec poprvé uspořádal hokejový klub AZ Havířov pro děti 3. až 5. tříd. Hraje se venku na dvorcích, kde kdysi začínali s hokejem jejich tátové.

Dvorky v Havířově ožívají pouličním hokejem. A to díky Klubu AZ Havířov, který chce akcí Hokej na dvorcích nejen popularizovat hokej ve městě, ale hlavně aktivovat děti ke sportu během prázdnin.

Vendula Foldyna Holendová, PR manažerka, AZ Havířov: “Budeme hrát 4 hrací dny. Pokaždé hrajeme na jiném místě ve městě. Vždycky je to ale nějaký dvorek. To poslední místo je náměstí Republiky tady v Havířově. Děti vždycky na místo přijdou, rozdělí se do týmu, rozlosují se a následně hrají systémem 3+1, nebo 4+1 podle toho, kolik dětí aktuálně na místě je. Hraje se systémem každý s každým.”

Děti hrají s hokejkou, kterou jim zapůjčí na místě a tenisovým míčkem. Brankář má místo lapačky kšiltovku a místo klasických betonů betony z molitanu.

Anketa: účastníci turnaje: “AZ je dobrej a líbí se mi. My vždycky na dvorku hrajeme s kámošema a s mojim bráchou.”

“Přihlásil jsem se, protože mě hokej baví. My to vždycky s kámošema hrajeme. Už dva roky hraju florbal závodně, protože to je dobrý sport.”

“Já si někdy zahraju. Nehraju hokej, ale baví mě to.”

“Baví mě to hodně Já už hraju hokej 7 let. Od 2 roků a baví mě to. Je to dobrý sport.”

“Přihlásila jsem e, protože mě hokej baví a hraju to s kamarádama.”

Petr Malíř, prezident, AZ Havířov: “Je to 1. ročník. Vykopli jsme s naší novou érou havířovského hokeje, takže chceme vyzkoušet, co to s dětmi udělá a pak bysme rádi navázali na to, že to bude každý rok pravidelně.”

Finálové utkání proběhne na náměstí Republiky, kde budou hrát vítězové dětských kategorií proti výběru hráčů Havířova.

---

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat