Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zaměstnanci havířovské nemocnice se dočkali nových šaten
  • Havířovská nemocnice je na pacienty s covidem připravená
  • Fotbalový klub obdaroval dětský domov a Santé

Zaměstnanci havířovské nemocnice se dočkali nových šaten

Převlékat se ve starých šatnách bylo depresivní. Tak popisují zdravotní sestry z havířovské nemocnice své pocity. Nyní jejich den bude začínat veseleji. Po mnoha letech se zaměstnanci dočkali nového sociálního zázemí.

Zdravotní sestra Dana Buchwaldková pracuje v havířovské nemocnici už 40 let. Celé roky se musela převlékat v těchto zastaralých šatnách. Den pro ni tak nezačínal příliš pozitivně.

Dana Buchwaldková, vrchní sestra ARO: "My jsme z toho nadšené, mě se to líbí. A pokud můžu srovnat ty stávající nové se starými, tak je to opravdu mega rozdíl. Myslím, že děvčata, už když přijdou do té nové šatny, tak se pozitivně naladí na tu svou těžkou práci, která je čeká, protože když přijdu do práce do té staré šatny, která na mě působí depresivně a nechce se mi vůbec do ní vstoupit, to znamená, že se mi nechce vstoupit ani do té práce. Myslím, že je to pozitivněji naladí a bude se jim lépe pracovat."

Nemocnice na rekonstrukci šaten čekala mnoho let.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: "Je to nesmírně důležité, protože jak už jsem říkal panu hejtmanovi a primátorovi, kteří nám společně z rozpočtu kraje tak města uvolnili bezmála 17 milionů na tuto akci, tak na to sociální zázemí zaměstnanců, které není vidět, nacházíme se v podzemí nemocnice, na to se těžko hledají peníze. Většina peněz se investuje do přístrojové techniky, do zvelebení pacientského komfortu, ale málokdy se ty prostředky v dnešní době hledají a hledají se velmi těžce na zázemí zaměstnanců.”

Zrekonstruovány jsou první šatny pro ženy s kapacitou 230 míst. Další práce budou nyní probíhat v šatně pro muže a ještě jedné pro ženy.

Rosalie Seidl Pokorná, mluvčí havířovského magistrátu: “Město Havířov přispělo částkou tři miliony korun na nové šatny v havířovské nemocnici, jsme tomu moc rádi, že zaměstnanci, jsou to naši Havířované, mají krásné nové zázemí. Doufám, že se jim bude lépe pracovat."

Radnice nemocnici, byť je to krajské zařízení, finančně podporuje dlouhodobě. A i v příštím roce chce vyčlenit peníze na další její rozvoj.

---

Havířovská nemocnice je na pacienty s covidem připravená

Přesto, že Moravskoslezský kraj je na tom z pohledu pozitivních pacientů na Covid-19 ještě dobře, situace se může brzy změnit. Havířovská nemocnice dělá všechno proto, aby případný nápor zvládla.

Havířovská nemocnice je jednou z páteřních, která poskytuje péči o covidové pacienty. Počty hospitalizovaných v celé republice rostou. Nemocnice využila zkušenosti z jara a na případný nápor se připravila.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Máme železnou zásobu ochranných pomůcek, dispoziční úpravy jsme udělali tak, aby na jednotkách intenzivní péče mohlo dojít k takzvanému smíšenému provozu. To znamená jsou tam izolovaná lůžka, stejně tak na stanici ARIM. Havířovská nemocnice je schopná v té první etapě zvládnout dvacet infekčních pacientů na standardním lůžku, pět pacientů na ventilovaných intenzivních lůžkách a pokud by to nestačilo, tak po dohodě s krizovým štábem kraje, jsme schopni otevřít dalších dvacet lůžek infekčního standardního oddělení.”

Nemocnice se obává jen jednoho, aby se nákaza nerozšířila mezi zdravotníky.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelkou péči: "Kolegyně vědí, jaká je situace. Spíš bych řekla, že oddělení, která mají zkušenosti s péči o covidové pacienty jsou psychicky na to připravená, ale obávají se. Obávají se z toho důvodu, aby nás bylo dostatek. Abychom měly čas a prostor, abychom my byly zdrávy a abychom my mohly pečovat o ty naše pacienty, abychom neonemocněly. Proto je to o té ochraně. Kolegyně, aby se chránily. Pracují tři, čtyři hodiny v ochranném obleku, v ochranném overalu, mají brýle, mají štít, mají respirátor a to je to, co tu práci ztěžuje tomu personálu. Práce v těchto ochranných prostředcích je jiná, museli jsme se ji naučit.”

Vrchní sestra ARA si myslí, že těžší doba byla na jaře, protože nikdo neměl zkušenosti.

Dana Buchwaldková, vrchní sestra ARO: "My jsme teď vlastně udělali rekonstrukci oddělení a máme druhý covidový box, takže budeme mít třeba i dva pacienty najednou, takže to bude docela náročné to zajistit logisticky v rámci ochranných pomůcek. Ale i personál. Budeme muset vyčlenit více personálu pro ošetřování těchto pacientů, ale já doufám, že to zvládneme a jsme připravení bojovat proti covidu optimisticky."

---

Fotbalový klub obdaroval dětský domov a Santé

Městský fotbalový klub v Havířově uspořádal mezinárodní turnaj dětí a pozval i Sigi team. Celá akce měla charitativní podtext. Výtěžek ze vstupného putoval do Dětského domova Sluníčko a organizace Santé.

Městský fotbalový klub v Havířově uspořádal už počtvrté velký mezinárodní turnaj dětí. Tentokrát se ale organizátoři rozhodli, že připraví atraktivní program na celý den s myšlenkou pomoci dětem a mentálně postiženým lidem.

Bronislav Šimša, předseda MFK Havířov: “U té příležitosti, protože Hornické slavnosti letos kvůli covidu nebyli, takže jsme pozvali ještě Sigi team a v tu chvíli nás napadlo, že bychom mohli výtěžek z této akce darovat dětem do dětského domova a Santé. Čekali jsme trochu větší návštěvnost, bylo tam přesně 1002 platících diváků, takže jsme vybrali 50 tisíc korun. 30 tisíc jsme darovali, protože tam byly nějaké náklady. Po 15 tisících jsme se rozhodli darovat. Myslím si, že dopoledne trochu pršelo, čekali jsme dva tisíce lidí, ale myslím si, že ta akce se stejně povedla. Není nic lepšího než pomoci dětem a postiženým ze Santé.”

Akci aktivně na hřišti podpořilo i vedení radnice.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: "“Byl to první takový benefiční zápas v Havířově a chceme v této tradici pokračovat. My jsme si to užili velmi moc. Pan primátor běhal jako zajíc, včetně bývalých hráčů MFK Havířov a jsme rádi, že tento zápas dostal nějaké kontury a my jsme z toho výtěžku mohli tady přispět na dobrou věc. Ať už v domově Sluníčko, nebo Santé."

Ladislava Hilbertová, ředitelka Dětského domova Sluníčko: "Radost máme obrovskou, protože ta spolupráce s MFK je dlouholetá. Už spolu spolupracujeme zhruba šest let a je to takové aktivní. Peníze jsou pro nás moc důležité, protože spoříme celý rok a využíváme je na volnočasové aktivity, zájmové aktivity dětí. Hlavně letní tábory, pobyty, výlety, vstupy, lanovky. Jsme za to moc rádi."

Například o letošních prázdninách strávily děti pobyt v Kunčicích pod Ondřejníkem.

---Mohlo by Vás také zajímat