Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Nemocnice v Havířově zvýší kapacitu antigenního testování
  • Co říkají lidé v Havířově na povinné nošení respirátorů?
  • Rozhovor s tajemníkem magistrátu

Nemocnice v Havířově zvýší kapacitu antigenního testování

Od 1. března nemocnice v Havířově rozšíří kapacity antigenního testování. Lidé si budou moci nechat udělat bezplatný test každý pracovní den. Na odběrové místo by však neměli přicházet lidé, kteří mají příznaky onemocnění.

V boji s covidem může pomoci zejména očkování a masivní testování. Vakcín je ale prozatím málo. Proto chce nemocnice v Havířově posílit bezplatné antigenní testování. Doposud bylo odběrové místo otevřeno v pondělí, ve středu a pátek od 12 do 16 hodin. Během jednoho dne zdravotníci byli schopni vyhodnotit zhruba 320 vzorků. Od prvního března dojde ke změně.

Irma Kaňová, PR manažer NsP Havířov: "Možnosti pro antigenní odběry budou pro naše občany každý den v týdnu od pondělí do pátku od 12 do 16 hodin. Pokud uvidíme, že zájem o toto antigenní testování velký, tato doba se rozšíří. Zároveň bychom poděkovali všem, že respektují dobu objednání, protože objednávky jdou udělat pouze přes systém Reservatic, který naleznete na stránkách ministerstva zdravotnictví. Případně naleznete odkaz na Reservatic na našich webových stránkách.”

Důležité je, aby lidí dodržovali nezbytné rozestupy a měli na sobě odpovídající respirátory, nebo jinou předepsanou ochranu dýchacích cest. Lidé, kteří mají příznaky onemocnění, by neměli chodit na antigenní testy, ale měli by kontaktovat svého lékaře.

anketa: “Nechodím pravidelně, nicméně mi včera, předevčírem nebylo dobře, zvýšená teplota. Z toho důvodu se jdu otestovat. Toto je rychlejší, než volat obvodnímu lékaři.”

anketa: “Preventivně a byla jsem nachlazená. Takže hlavně kvůli toho, abych si to ověřila.”

anketa: "Za prvé mám nemocného manžela, tak ho chci chránit a chodím za maminkou do domova důchodců do Vesny v Orlové.”

Do antigenního testování se zapojili také někteří praktici, zubaři či ambulantní specialisté. Seznam naleznete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

---

Co říkají lidé v Havířově na povinné nošení respirátorů?

Nošení respirátorů a jiných předepsaných ochranných pomůcek začalo platit už ve čtvrtek. Lidé se takto musí chránit na všech veřejných místech, kde je větší koncentrace lidí. My jsme se na názory na zpřísnění opatření zeptali obyvatel města před vstupem do jednoho obchodního domu.

anketa: “Situace je, jaká je a respirátory jsou asi nutné, ale jsou otravné. Bylo by lepší, kdybychom je nemuseli nosit, ale je fakt, že se to šíří, takže se tomu zřejmě nevyhneme.”

anketa: “Já si myslím, že to smysl nemá, protože když lidé nosí roušky, tak je alespoň prali. Teď respirátory. Lidé je budou nosit týden, čtrnáct dnů a ztratí to účinek. Měla jsem problém respirátor koupit v lékárně, tady je mají.”

anketa: “Mám i respirátor, nebyl problém. Včera jsem si koupila. V Kauflandu je měli, předtím v Lidlu. Myslím, že to může pomoci a kdyby byli lidé trochu ohleduplní a dávali pozor na sebe. Tím chráním nejen sebe, ale i druhé.”

anketa: “Respirátory v uzavřeném prostoru mají smysl, dvojité roušky jsou blbost. To byl špatně přeložen vtip.”

anketa: “Když budou lidé svědomití a budou je opravdu nosit, tak si myslím, že to pomůže. Situace je opravdu velmi špatná. Respirátor jsem neměla problém koupit.”

---

Rozhovor s tajemníkem magistrátu

Magistrát je jedním z velkých zaměstnavatelů ve městě. A i zde se snaží, aby nákaza do budovy nepronikla. Jaká pravidla budou nyní platit pro úředníky, ale také pro návštěvníky úřadu, objasnil v rozhovoru tajemník Milan Menšík.

Kvůli britské mutaci se situace v celé republice zhoršuje. Místo obyčejných roušek musí lidé nosit na mnoha místech respirátory či nanoroušky. To se dotkne i magistrátu, kde se denně setkává velký počet lidí.

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Od pondělí 1. března by měl každý i ve vnitřních prostorách staveb, to znamená i uvnitř budovy magistrátu, mít na obličej buďto respirátor, pochopili jsme, že nejméně ten FFP2 případně KN95, nebo zdravotnickou roušku.”

Co se stane pokud to někdo nebude respektovat? Protože magistrátem denně projde hodně lidí. Jak to budete řešit?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Takovéto jednání je samozřejmě přestupkem. Tyto přestupky řeší krajská hygienická stanice a my budeme ty lidi oznamovat.”

Stejná opatření se budou týkat ale i vašich zaměstnanců. Máte pro ně dost ochranných pomůcek? Zajistíte jim respirátory, roušky, nebo si je budou muset zajistit sami?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Vzhledem k tomu, že povinnost pro naše zaměstnance platí stejně jako pro veřejnost, tak jako ve většině případů si budou muset zajistit tyto ochranné prostředky sami. Pochopitelně, my poskytujeme respirátory v těch případech, kdy zaměstnanci dochází na šetření třeba do nějakých domovů seniorů, k imobilním osobám, dovážejí doklady, které se jim vystavily a takovéto případy my prostě vybavit samozřejmě musíme.”

Tento rozhovor natáčíme ve středu. Vláda by měla rozhodnout o tom, zda budou povinné antigen testy na pracovištích. Pokud se to schválí, uvítali byste to? Jak se zařídíte?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Pokud se to schválí, tak samozřejmě v intencích toho rozhodnutí budeme postupovat. Určitě si nedovolíme nařízení vlády neplnit a je otázka, za jakých podmínek to může fungovat.”

Vy jste tady už měli nákazu, zažili jste karantény. Momentálně úřad funguje v běžném provozu. To znamená, že i ta fluktuace lidí je tady větší. Už se to nějak projevilo?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Já si myslím, že ta největší vlna nás už zastihla. My už máme teda po ní, nicméně průběžně se nám stále objevují zaměstnanci, kteří se nakazí. Současně s tím jsou někteří jejich kolegové trasování, proto jsou v karanténě. Ale už to není tak masivní, jak to bylo zhruba před třemi týdny, kdy jsme prostě museli zavřít aspoň na jeden den evidenci obyvatel, občanské průkazy a cestovní doklady, kde zůstali v podstatě dva lidé.”

Blíží se ale tady na Severní Moravu britská mutace a mohla by se ta situace zase zhoršit. Budete se snažit ještě více chránit své zaměstnance?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “No v zásadě my nemáme ne že důvod, ale my nemáme ty prostředky na to. To znamená, jestliže se vláda rozhodla, že úřady mají fungovat podobně jako obchody, omezení, které jsme měli, uplatnit už nemůžeme. Fungujeme normálně celou úřední dobu, takže já si ani neumím příliš představit, že bychom to v nějakém extra omezeném prostředí, nebo v omezeném množství zaměstnanců, zvládli. U nás stále platí to, že zachováváme práci z domova, ale to už se týká v podstatě jen takových velmi malých týmů lidí a je to jenom tam, kde opravdu ten člověk udělá doma totéž, co udělá na pracovišti. Takže už dneska ty překážky u zaměstnavatele tak, jak jsme měli v minulosti, ty už neuplatňujeme, protože k tomu není důvod a respektive důvod by byl, ale my tu možnost už nemáme.”

Pokud by ale přišla nějaká změna z vládních řad, tak se budeme muset přizpůsobit?

Milan Menšík, tajemník havířovského magistrátu: “Budeme se muset přizpůsobit. Já musím říct, že naši zaměstnanci kvituji, že již na těch překážkách nejsou, že úřední doba není jenom těch 5 hodin dva dny v týdnu. Prostě jim to od 8 do 17 vyhovuje víc. Určitě to vyhovuje víc i veřejnosti. Můžou si na ten úřad přijít v kteroukoliv dobu, když jim to vyhovuje, nestojí ty potupné fronty, které tady bývaly v pondělí a ve středu. Takže za nás je to asi opravdu z hlediska toho pracovního lepší. Samozřejmě je tady pořád to riziko nákazy, ale myslím si, že pokud budeme disciplinovaní a rozumní, tak se tomu dá předejít.”

---Mohlo by Vás také zajímat