Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zastupitelé schválili prodej bývalé ZŠ Mánesova
  • V Havířově hrozila další rvačka mezi mládeži
  • Senioři v domovech se vrací k běžnému životu

Zastupitelé schválili prodej bývalé ZŠ Mánesova

Po mnoha letech je rozhodnuto. Bývalá Základní škola Mánesova v Havířově a část pozemků budou prodány. V areálu vznikne druhá ledová plocha a parkoviště. Samotnému prodeji na zastupitelstvu předcházela dlouhá debata.

Uvědomujeme si, že druhou ledovou plochu sportovci v Havířově potřebují, ale máme obavy, aby investor vše dodržel. I tato debata se vedla na zastupitelstvu k bodu prodeje bývalé ZŠ Mánesova.

Leoš Lukaštík (ODS), zastupitel: “Ty obavy nejsou to jen moje, jak jste slyšeli, pramení ze zkušeností. Víme, že v minulosti se prodaly pozemky, nemovitosti za nějakým účelem, investor se zavázal. Nicméně po prodeji a převodu už ty svoje sliby nikdy, nebo někdy nebyly dodrženy, viz proslulé Zelené terasy, a proto jsme navrhovali smlouvu o budoucí smlouvě, kdy by se pozemek převedl až po kolaudaci.”

Vedení radnice ale tvrdí, že smlouvy s investorem budou nastaveny tak, že k této situaci nemůže dojít. Bude se jednat o možnost využít smluvních pokut i jiné záruky.

Tomáš Kocián, vedoucí právního odboru havířovského magistrátu: “Pokud by investor závažným způsobem nedodržoval povinnosti, které mu plynou ze smlouvy, tak město může a přikročí k odstoupení od smlouvy, čímž by to vlastnictví pozemku s tou stavbou se vrátilo zpátky na město.”

Některým zastupitelům se také nelíbila cena, kterou investor za prodej zaplatí.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Zcela zásadní při tomto rozhodování je ta budova, která na tom pozemku stojí. Protože ten pozemek má podle odhadu hodnotu 15 milionů bez té budovy. A demolice té budovy tak, jak tady zaznělo, je přes 44 milionů korun. Město by muselo v první řadě vynaložit 44 milionů korun, aby hodnota toho pozemku byla platná. Posudek, který hodnotil cenu toho pozemku s tou budovou je ve výši pěti milionů korun a ten investor, který dal záruky a splnil podmínky záměru v tomto okamžiku musí zahájit činnost a těch záruk na straně města tak, jak tady zaznělo z úst vedoucího právního odboru, je poměrně dost. Já věřím, že jsme dneska odstartovali další zajímavý projekt, který bude ku prospěchu občanů, protože ono se nejedná jen o druhou ledovou plochu, ale jedná se i o návaznou infrastrukturu včetně poměrně velkého parkoviště v té lokalitě, které je tam nezbytně nutné.”

---

V Havířově hrozila další rvačka mezi mládeži

Početná mládež vyrazila v pondělí odpoledne do ulic. Dav, který se pohyboval po celém městě, hlídala policie. Teenageři měli v plánu si vyříkat nějaké spory s omladinou z Ostravy. Podobný scénář se odehrál o den dříve v Karviné. V Havířově ke střetu nakonec nedošlo.

Nedělení agresivní bitka v Karviné měla v pondělí odpoledne pokračovat v Havířově. Více než sto mladistvých se zmobilizovalo přes sociální sítě a vyrazilo do ulic. Mládež tím zaměstnala desítky policistů a strážníků.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Jsou tam naši, je tam nějaké srocení davu. Nevíme, celé to řídí PČR. Pomáháme to zabezpečovat, je to asi stovka lidí. Teď se přemístili ke Kauflandu. Je to omladina.”

Většina mládeže se prý jen přidala k davu. Někteří přiznali, že se chtěli zastat kamarádů z Karviné a měli se pobít s mládeži z Ostravy.

anketa: "Moc toho nevím, já jsem jen viděla nějaké video, že se porvali a teď se mají sejít někde tady. Víc nevím, jdu za davem, jako všichni ostatní. Jenom vím, že se má bít Ostrava a Karviná, něco s mobilem.”

anketa: "Včera něco se stalo v Karviné, jsme přišli i my v Havířově, jsme tam byli též v té potyčce. Dneska si pro nás chtěla přijet Ostrava. Nakonec nepřijeli, asi se báli.”

Co by si dělal, kdyby ta Ostrava přijela? Kolik vás tady je?

anketa: “Nevím, co bych dělal, protože jsem v podmínce, díval bych se. Já jsem se přišel podívat. Jsem v podmínce, bych se určitě nemlátil.”

 O situaci byl informován i primátor.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Mnohdy ta agrese, která se skrývá v těch lidech na těch sociálních sítích, potom někde vybublá. Já si myslím, že hlavním motivem té agrese je jakási anonymita. Je to projevem každé doby, ale já věřím, že bezpečnostní složky to zvládnou.”

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: “Vzhledem k incidentu z předchozího dne jsme situaci nepodcenili a nasadili adekvátní počet policistů. V ulicích města jsme zkontrolovali několik desítek mladistvých."

Podle policie k žádnému narušení veřejného pořádku, či fyzickému násilí nedošlo.

---

Senioři v domovech se vrací k běžnému životu

Canisterapie, společné vaření, či zábava při společenských hrách. Senioři v domovech začínají mít opět úsměv na tvářích. Opatření zmírňují také v Havířově, kterému se rovněž nákaza nevyhnula.

Dlouhé měsíce se nemohli senioři v domovech stýkat a v podstatě byli zavření v pokojích. Nyní jsou proočkování a sociální pracovníci je vrací zpět do běžného života. Nejdůležitějším úkolem bude seniory rozhýbat.

Tamara Šeligová, vedoucí střediska Luna Havířov: “Aktivity děláme v menších skupinkách a o to je to složitější, že ne všichni se v ten moment mohou zapojit. Snažíme se to prostřídávat a každý den někoho jiného, kdo může, má zájem. Začínáme hlavně s rehabilitací a hlavně s procvičováním končetin ať horních, či dolních. V kuchyni pečení, vaření, vytváření věcí v naší kreativní dílně. Teď schopnější ženy začaly háčkovat takové chobotničky a věci zejména na úchop. Tohle se všechno snažíme rozjet a každé odpoledne naše kavárničky i čtení z novin, aby věděli i víc než to, co si jen poslechnou v televizi a trochu i informace pozitivnější než jen o tom, co si zažívali celý rok.”

Mnozí senioři si nesou z covidové doby velké trauma.

anketa: “Vždycky jsem čekala, jestli někdo přijde.”

anketa: “Jsem byla zavřená od března a teprve až teď jsem vyšla jednou ven. Mám tady dceru a ta se tu bojí chodit.”

anketa: “Je to veselejší, chodíme už po terase, na zahradu, setkáváme se s více lidmi a je to lepší.”

I domov v Havířově si během posledního roku prošel několikrát nákazou. Od doby, kdy dostali klienti i zaměstnanci vakcínu, se už covid v zařízeních neobjevil. Praktická lékařka, která v regionu očkuje seniory i sociální pracovníky, vidí ale úskalí.

Šárka Mostýnová, praktická lékařka: “Navíc nám do těch domovů přicházejí noví klienti, kteří nejsou očkování. Přicházejí ve velkém, protože v domovech byla velká úmrtnost a noví lidé se musí nabírat, nabírají se, ale nejsou očkování a to je špatně a nemáme čím očkovat.”

Očkování není povinné. Neočkování klienti v domovech musí podstupovat pravidelné testování.

Šárka Mostýnová, praktická lékařka: “Je to zoufalé. Na Pfizer Biontech jsme si vůbec nesáhli, Moderna byla určena pro domovy důchodců a pro zaměstnance domovů, případně pro terénní pracovníky v sociálních službách. Tam jsme fungovali tak, že pokud byly nějaké přebytky, tak jsme rychle u nás v Albrechticích očkovaly ty vybrané skupiny. Prioritně nám praktikům byla nabídnutá AstraZeneca, tam jsme splnili všechny podmínky. Alespoň tu první dávku jsme dostali, to bylo deset lahviček. Naočkovali jsme 120 našich registrovaných pacientů. Čekáme s nadějí, že budou i druhé dávky. Splnili jsme ale i všechny další podmínky.”

Praktici také čekají na vakcínu Johnson. Kdy ji dostanou, ale také nevědí.

---Mohlo by Vás také zajímat