Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Radnice v Havířově postaví v areálu nemocnice parkoviště
  • SSRZ informuje o provozu dopravního hřiště o prázdninách
  • Víkend patřil v Havířově historickým dnům a stroji času

Radnice v Havířově postaví v areálu nemocnice parkoviště

Zaparkovat v areálu havířovské nemocnice je dlouhodobý problém. Míst je málo pro zaměstnance i pacienty. Kraj se nyní dohodl s městem o převodu části pozemku, kde radnice postaví zcela nové parkoviště.

V nemocnici v Havířově je několik ploch, kde mohou zaměstnanci a pacienti zaparkovat. Zejména v době covidu, kdy se hodně očkovalo a testovalo, se ale naplno ukázalo, jak je parkovacích stání zoufalé málo. Do řešení problému se zapojilo i město.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Na posledním zasedání Zastupitelstva MSK nám kraj po dohodě bezúplatně převedl pozemky, které jsou v areálu nemocnice u ulice Astronautů, kde bychom po dohodě s vedením nemocnice rádi postavili další parkovací plochu. Mělo by tam být zhruba 220 parkovacích míst.”

Norbert Schellong, ředitel Nemocnice Havířov: “Poděkujeme městu, protože vyhovělo našemu návrhu, ta směna pozemku s krajem taktéž velmi rychlá. Náš MSK tuto chronickou bolest všech českých nemocnic se rozhodl takto řešit a my jsme za to velmi vděční. Vznikne tím v podstatě nové parkoviště naproti haly Slavie, které bude i v určitých hodinách určeno i pro naše zaměstnance, kteří mají dnes problém parkovat v areálu nemocnice, kde nám parkují pacienti všude možně i tam, kde se nesmí a velmi těžko se to organizuje, omezuje. Tím se vytvoří opravdu dispozice jak pro pacienty, tak pro zaměstnance.”

Parkoviště bude sloužit i veřejnosti.

anketa: “To už mělo být dávno. Já to řeším tak, že čekám a popojíždím. Pokud není místo, jak to chcete řešit.”

anketa: “Určitě to bude dobré, asi to pomůže situaci.”

anketa: “Málo parkovacích míst je všude, že jo. Tady je to ještě jde, v Ostravě je to ještě horší."

Město by po zpracování projektu chtělo začít s výstavbou parkoviště co nejdříve.

---

SSRZ informuje o provozu dopravního hřiště o prázdninách

Dopravní hřiště na Šumbarku v Havířově slouží pro výuku školních dětí, a také je to místo, kde se konají mnohé akce pro celé rodiny. Areál bude otevřen i o letních prázdninách.

Jiří Matěj, ředitel SSRZ: "My jsme v letošním roce na dětském dopravním hřišti vylepšili pergolu, která se tu nachází. Udělali jsme tam novou podlahu, doplnili jsme tam stoly a lavice. To umožňuje dětem, že mohou část výuky trávit venku. O prázdninách, kdy skončí povinná výuka dětí základních škol, tady proběhne akce Bezpečné prázdniny, což je akce, kdy městská policie s příspěvkovou organizací Asterix pořádá příměstské tábory pro děti. Budou to čtyři turnusy. Chtěl bych jen upozornit, že v tu dobu bude dopravní hřiště uzavřeno pro veřejnost a když se vrátím k té akci Bezpečné prázdniny, tak by měla děti naučit bezpečnosti při silničním provozu a měla by je připravit i na prázdniny tak, aby byly chráněny i před nějakou nehodou a podobně.”

---

Víkend patřil v Havířově historickým dnům a stroji času

Lidé v Havířově měli jedinečnou možnost vidět šermíře, kteří patří mezi světovou špičku v oboru. Soubor Merlet vystoupil živě po dvou letech na dvoudenních historických slavnostech na náměstí Republiky.

Pohled do historie, kdy vládli králové a královny obklopení šlechtou, ale i silnými rytíři byl velkým lákadlem pro víkendové navštívení náměstí Republiky. Lidé mohli shlédnout dobové tance, seznámit se s Vévodou z Valdštejna a jeho dvoranou, viděli mušketýry a hlavně šermířské turnaje.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Je to středověká historie a podařilo se nám tady sehnat soubor Merlet, což je soubor šermířů, rytířů, kteří jsou známí po celé Evropě. Natočili asi sto filmů. Natočili třeba Tróju, Johanku z Arku a jsou to špičky v oboru, kteří jsou vyhledávání všude a jsem ráda, že jsou tady a mohou si je naši občané užít a nemusí nikam cestovat.”

Historičtí šermíři si to do Havířova přijeli užít a předvést opravdu to nejlepší.

Roman Spáčil, Merlet: "My jsme měli dva roky pauzu, točili jsme jen filmy a teď máme konečně živé vystoupení. Museli jsme trochu trénovat, protože jsme si nemohli vzpomenout na některé věci, takže pro nás výborné. Je to náročné hrozně, proto tady už máme naše mladé, kteří se zaučují a dělají ty gladiátory, který jsou náročný a my pak jedeme tu renesanci po nich, takže už je nás více na to vystoupení. Počasí, jakmile je přes třicet, tak v tom plechu se to vaří a naopak diváci dobíjí.”

anketa: “Obdivuji jak to měli secvičené a také si myslím, že to musí celkem bolet. Nebyly to falešné zbraně, byly sice otupené, ale i tak. Bylo tam dost síly.”

anketa: “Bylo to opravdu nádherné, ty kostýmy jsou úplně úžasné.”

anketa: “Mně nejvíce dojalo, jak tady byli ti rytíři a vůbec jsem nečekal, že tady budou bojovat.”

anketa: “Je to pěkné. Já jsem na to byla před třemi lety taky. Teď, jak byl covid, tak to nebylo ty dva roky. Taky to bylo pěkné.”

anketa: “Krásné představení, líbí se mi to.”

V rámci doprovodného programu mohli lidé vidět historickou tržnici, vznešené chrty, vesnická zvířata, dravce, koně. Což ocenily zejména děti.

anketa: "Hodně se mi tady líbí. Viděl jsem tady třeba husy, králíky, hodně lidí, psy jsem viděl.”

anketa: “Já si myslím, že to je úplně nádherné. Pro ty děti, sobota, neděle tady skoro nic není. Takže, když se něco naskytne pro ty děcka. Každý víkend by tu mohlo něco být.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Já bych tímto chtěla poděkovat ředitelce MKS a jejím kolegyním a kolegům, protože zajistit takovou akci na dva dny a zajistit tady takové špičky hostů, to se jen tak nepovede a já myslím, že vždy je spolehnutí na to, že ty akce proběhnou zdárně a už jsme v období, kdy se chystají Havířovské slavnosti, takže ono toho je strašně moc.”

Vrcholem sobotního večera bylo velké iluzionistické představení, na které navazovalo představení světel a ohňů a na závěr si lidé vyslechli příběh Stroje času.

---Mohlo by Vás také zajímat