Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V Dolní Suché v Havířově mají místní po letech nové hřiště
  • Pracovníku ostrahy navrhl žalobce 5 let vězení
  • Havířov nekompromisně likviduje z ulic autovraky

V Dolní Suché v Havířově mají místní po letech nové hřiště

Obyvatelé Dolní Suché v Havířově roky volali po vybudování multifunkčního hřiště. Před dvěma roky se konečně podařilo městu koupit vhodný pozemek a projekt realizovat. Nové hřiště vzniklo přímo před mateřskou školou.

Více než deset let padala na každé občanské komisi v Dolní Suché v Havířově otázka: Kdy konečně bude i v naší části hřiště? Místní se dočkali. Stavba za šest milionů korun začala v létě a nyní už je hřiště v provozu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Problém byl v tom, že nebyl vhodný pozemek pro umístění hřiště. To hřiště nemůže být někde na okraji, mělo by být v centru místní části, nebo v návaznosti třeba na školku. To má tu logiku. Kdybychom ho vybudovali někde, kde lišky dávají dobrou noc, tak to nemá tu logiku a lidé tam nebudou chodit.”

Vhodný pozemek město koupilo před dvěma roky.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: "Hřiště bude dostupné široké veřejnosti. Jsou tady prvky jak pro malé děti, tak se tady některé prvky najdou třeba pro seniory. Já si myslím, že jde vidět na těch hřištích, která stavíme, že myslíme na všechny generace a je to dobře.”

anketa: "Máme rády přírodu a tady je to velmi pěkné i na procházky a jsme sportovci, takže nás i ty cvičící stroje zaujaly. A v přírodě je to krásná vsuvka toto hřiště.”

anketa: “Naše děti už se těšily až se to hřiště otevře. Chodili jsme tady kolem. Už byly natěšené. 

Radnice v nedávné době investovala také do rekonstrukce budovy přilehlé mateřské školy.

---

Pracovníku ostrahy navrhl žalobce 5 let vězení

Před senát krajského soudu v Ostravě v pondělí předstoupil David Slonka z Havířova, který jako ostraha na hokeji jedinou fackou poslal k zemi opilého fanouška. Ten se praštil do hlavy tak silně, že v nemocnici zemřel. Obžalovaný nepřistoupil na návrh žalobce na pětileté vězení a chce u hlavního líčení dokázat, že šlo o nešťastnu náhodu.

Loni v říjnu šel 41letý skalní fanoušek hokejistů Havířova na zápas s Frýdkem-Místkem. Kotel domácích měl na starosti 20letý člen ostrahy David Slonka, kterému za zády přeběhl tento fanda do sektorů pro hostující příznivce. Nechtěl odejít a tak ho vyvedl. 

Josef Šuhaj, státní zástupce: "Tím ta věc měla skončit, nicméně obžalovaný se cítil být vnitřně dotčen invektivy, urážkami v důsledku čehož ho jednou silně udeřil rukou."  

Fanoušek zemřel na rozsáhlé krvácení do mozku. Lékaři zjistili, že měl v krvi 4 promile alkoholu, což spolu s jeho nízkou váhou 55 kilogramů zřejmě zapříčinilo nekoordinovaný pád po pouhé facce. Obžalovaný sice tvrdil, že mu ji dal svou slabší rukou, ale váží 110 kilo a připravoval se na soutěž v silovém trojboji. Prý to byla nešťastná náhoda. 

Josef Šuhaj, státní zástupce: "Ve věci byla podána obžaloba pro zločin ublížení na zdraví.  Jde o to, že touto trestnou činností, byť útok nebyl veden nijak agresivně, byla způsobena smrt." 

Vliv na agresivitu mohla mít i vysoká hladina testosteronu, který si píchal kvůli posilování. Rodina mrtvého jeho náhlou smrt nese velmi těžce a požadují po Slonkovi statisíce korun.

Lenka Nováková, zmocněnkyně pozůstalých: "Je to pro ně samozřejmě bolestná událost." 

Žalobce navrhl Slonkovi 5 let vězení, ale on dohodu odmítl. Podle obhájkyně je prý totiž nevinen. Zajímavé je také to, že se připravoval na práci policisty. Chtěl se dostat mezi tzv. těžkooděnce. Nyní budou vyslýcháni znalci. 

---

Havířov nekompromisně likviduje z ulic autovraky

Havířov vyhlásil válku autovrakům, vozidlům bez registrační značky i těm s prošlou technickou kontrolou. Pokud provozovatel nereaguje na výzvy, je vůz odtažen, nebo může skončit v dražbě.

Automobilů stále přibývá a parkovacích stání je málo. I Havířov bojuje s tímto problémem. O to víc radnici štve, když místa blokují autovraky, vozidla bez registrační značky, nebo s prošlou technickou známkou. V letošním roce se rozhodla zakročit.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “30.4. byla novela zákona č. 13 z roku 1997 o pozemních komunikacích, kde nám městům umožňuje tento problém řešit. A já jsem vděčný odboru komunálních služeb i městské policii, občanům, kteří dávají podněty na autovraky a my je můžeme odstraňovat. Takových podnětů už jsme měli 60 a 40 z nich už je v řešení a ta auta byla stažena z komunikací.”

Město se vždy snaží nejdříve opakovaně kontaktovat provozovatele vozidla. Když nereaguje, je autovrak odtažen a ekologicky zlikvidován.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Obdobný postup máme v případě, že je vozidlo, které má delší dobu než šest měsíců prošlou technickou kontrolu. V tom případě opět vyzýváme provozovatele, opakovaně mu jde výzva, aby závadný stav napravil a v případě, že nereaguje, tak to může končit až veřejnou dražbou.”

Souběžně je nerespektování zákonných povinností řešeno ve správním řízení.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry