Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Nemocnice chce chránit sebe i pacienty před koronavirem
  • První výměny výtahů v Havířově jsou dokončeny
  • Havířov našel nového odběratele na plastový odpad

Nemocnice chce chránit sebe i pacienty před koronavirem

Všechny nemocnice musí být připraveny na možný výskyt koronaviru. I v Havířově přijali určitá opatření. Pro pacienty jsou rozmístěny v budově dezinfekční prostředky. Nejdůležitější ale je, aby lidé v případě podezření na nemoc nejdříve volali na určená místa.

Tyto vozy přivezly v pátek do havířovské nemocnice zásoby ochranných pomůcek. Zdravotníci jsou proškolení, jak přistupovat k případným nakaženým pacientům, ale také, jak chránit sami sebe. Přesný postup musí být dodržen i při oblékání a následném svlékání ochranných oděvů.

"Tak podstoupili jsme všichni zaměstnanci centrálního příjmu školení, jak se máme zachovat při kontaktu s nakaženými lidmi. Umíme se oblékat, umíme se chránit, a to i ostatní lidi. Je dobře, že jsme byli zaučeni, jak se máme zachovat v krizové situaci,” řekla zdravotní sestra Darina Dodulíková.

Ze všeho nejdůležitější je ale prevence. Proto jsou v nemocnici nainstalovány zásobníky s dezinfekcí či rukavicemi. V případě, že pacient má respirační problémy, je mu nabídnuta i rouška. Toto opatření ale nemocnice dělá bez ohledu na výskyt koronaviru.

"Pokud je pacient v čekárně a kašle hodně, tak je dáváme i ostatním pacientům, pokud by se cítili nějak ohroženě. Tyto postupy máme naučené a bez ohledu na to, zda je, nebo není pozitivní na koronavir,” řekla vedoucí sestra centrálního příjmu Věra Kočendová.

"Já jsem nadšená, že konečně s tím někdo přišel, že si lidé, když jsou nachlazení, mohou si dát ústenku,” řekla pacientka.

Přesto, že jsou nemocnice připraveny na výskyt koronaviru, není panika na místě. Pokud se člověk vrátil z nakažené oblasti a cítí na sobě příznaky nemoci, měl by dodržet doporučený postup.

"By měl kontaktovat svého praktického lékaře, na kterého by se měl obrátit se svými problémy. Pokud již má strach, měl by podle doporučení KHS  volat na linku 155, kde nepřetržitě slouží epidemiolog, který je plně fundován k tomu, aby zhodnotil zdravotní stav tohoto člověka," řekla náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Renata Tydlačková.

Rozhodně by lidé s příznaky neměli cestovat do nemocnice či k lékaři hromadnou dopravou. Veškeré informace lidé naleznou rovněž na webových stránkách nemocnic a krajské hygienické stanice.  

---

První výměny výtahů v Havířově jsou dokončeny

Žít několik týdnů v domě bez výtahu je nepříjemné zejména pro starší lidi nebo rodiny s malými dětmi. Přesto se Havířov musel pustit do výměny zhruba 140 z nich. První nové výtahy už jsou v provozu.

Havířov na konci roku začal ve svých domech s výměnou výtahů. Desítky z nich jsou v havarijním stavu. Na prvních výměnách si Městská realitní agentura otestovala, zda se tak velká akce obejde bez problémů.

"Od začátku ledna teď už dokončeny máme tři výtahy a dva dokončujeme a budou v nejbližších čtrnácti dnech spuštěné do provozu. Firmy na celkovou realizaci mají třicet dní a stíhají to za 25 dni, což si myslím, že je perfektní a nájemníci jsou spokojení,” řekl jednatel společnosti MRA Jiří Lankočí.

Lidé v domě oceňují především, že je nový výtah prostornější, tišší a hlavně už nestojí v mezipatrech.

"Dalo se to zvládnout. Je to super, je to tiché. A co říkáte na to, že už to nestojí v mezi patře? Je to ještě lepší, protože se muselo chodit osm schodů a teď to přímo zastaví na patře. Když je někdo vozíčkář, je to lepší," řekl nájemník. 

“Konečně to je. I když já jsem po úraze páteře a lezla jsem skoro po čtyřech, ale zvládla jsem to. Začínali až v osm, takže ani nebyl rámus,” dodala nájemnice.

V letošním roce bude chtít město vyměnit celkem 45 výtahů. Dalších zhruba 80 pak do roku 2022. 

---

Havířov našel nového odběratele na plastový odpad

Použité plasty nemusí končit ve spalovně, alespoň ne ty z Havířova. Technické služby získaly nového odběratele, který je schopen dál využít různé plastové nádoby či kelímky od jogurtů.

Do tohoto hangáru sváží havířovské Technické služby veškerý odpad ze žlutých kontejnerů. Kromě pet lahví ale většina plastů končila nakonec ve spalovně. Nyní společnost našla nového odběratele.

"Jsme rádi, že se nám podařilo najít lokálního zpracovatele vybraných druhů odpadů mimo pety. Takže jsme nově mimo pety začali třídit obaly od sprchových gelů, saponátů atd. Jsme hrdí na to, že se nám podařilo dávat nyní více materiálu do recyklace a méně toho skončí na spálení v cementárně,” řekl ředitel společnosti CEVYKO Václav Zyder.

Kolik se podaří vytřídit materiálu ještě k dalšímu zpracování, záleží na pečlivosti pracovníků u třídící linky. Ti byli proškoleni tak, aby rozeznali jednotlivá označení.

"Pro tu novou firmu vybíráme obaly od šamponů, od aviváží, od pracích prášků, masa. Musíme se dívat na označení, které je zespoda," řekla pracovnice Technických služeb Havířov Simona Niedelská.

Je to pro vás nyní více náročnější ta práce?

“Musíme se více dívat, co je správně, které obaly tam patří,” dodala pracovnice.

Technické služby se v tomto roce připravují na ještě jednu novinku, nově budou rozmístěny šedé kontejnery na kovové obaly.

---Mohlo by Vás také zajímat