Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Ceny Moravskoslezská sestra putují i do Havířova
  • Havířovské florbalové derby mohli sledovat i fanoušci
  • Khamoro bude poskytovat jen terénní programy

Ceny Moravskoslezská sestra putují i do Havířova

Vždy jednou ročně ocení kraj ty nejlepší zdravotní sestry ze všech nemocnic. Dva tituly v Anketě Moravskoslezská sestra 2020 putují i do Havířova. Kvůli opatření se v letošní roce konalo slavnostní udílení cen bez diváků.

Anketa Moravskoslezská sestra 2020 má své vítězky. A i v letošním roce mají v havířovské nemocnici důvod k radosti. Celkem se udělovaly ceny v pěti kategoriích. Dvě putovaly do Havířova. Konkrétně si ocenění převzala v kategorii ambulantní a domácí péče paní Dagmar Matějová. V kategorii porodní asistentka se dostalo uznání sestře Jaroslavě Cielecké.

Kvůli hygienickým opatřením se v letošním roce slavnostní předání cen odehrálo bez diváků a hostů ve studiu naší televize Polar, která celý slavnostní akt zprostředkovala divákům.

Nyní vám ukážeme, co na sebe oceněné zdravotní sestry prozradily.

Dagmar Matějová, vítězka v kategorii ambulantní a domácí péče: “Zdravotní sestrou jsem se stala v roce 1976. Předtím jsem pracovala jako ošetřovatelka. Dodělala jsem si kvalifikaci z nefrologie a pracuji zde dodnes. Je to 27 let. Už pět let při důchodu. Myslím si, že když pacient odchází z dialýzy a je spokojený, s úsměvem a v dobré náladě, že to každou zdravotní sestru potěší. Baví mě ta práce, naplňuje a dává mi energii a nemůžu se s touto prací rozloučit kvůli pacientům. Ráda je vidím. Ráda zde chodím, protože tady je výborný kolektiv, máme tady novou mladou vrchní sestru, která je neskutečný člověk. Má srdce na pravém místě. Chtěla bych hlavně kolektivu poděkovat, že mě nominoval, protože bez toho bych tady dneska nestála.”

Jaroslava Cielecká, vítězka v kategorii porodní asistentka: “Zrození mě tak upoutalo v životě, že jsem věděla už dřív, že nechci dělat nic jiného, ale bohužel prostě studovat to hned nešlo, takže až později jsem se dostala k svému vysněnému povolání. A je to opravdu takový malý zázrak, nebo spíš obrovský zázrak, když z ničeho vznikne nový člověk, který se za chvilku směje a za chvíli je dospělý. A opakuje se celý ten koloběh znovu. Největší radost mi opravdu udělá to zdravé miminko, šťastná mamina. Já si myslím, že nejvíc potřebují mít tu jistotu, že jsou v bezpečí. Že je čeká krásný, úžasný a silný zážitek. Tohle ocenění nebo tu nominaci by si zasloužily všechny sestřičky. Všichni máme stejný cíl, prostě zlepšit ten pocit maminek u toho porodu, aby byly spokojenější, šťastnější, aby k nám chodily rády a aby se vracely.”


A radost z ocenění měla celá nemocnice.

Renata Tydlačková, náměstkyně pro ošetřovatelskou péči NsP Havířov: “Tak pocit z toho, že máme dvě výherkyně Ankety sestra Moravskoslezského kraje je fantastický, výborný. Já musím říct, že jsme do ankety nominovali čtyři kolegyně. V podstatě by si to zasloužily všechny čtyři, ale ne jenom ony, ale všechny sestřičky z naší nemocnice, protože máme řadu šikovných, perfektních lidí, sester, porodních asistentek, které skvěle odvádějí svou práci a veřejnost o nich neví. Jsou anonymně schované za tou svojí prací na odděleních.”

---

Havířovské florbalové derby mohli sledovat i fanoušci

V Havířově se konal florbalový zápas roku. Postavily se proti sobě dva prvoligové domácí týmy. TJ Slovan a Torpedo. Organizátoři, ale i hráči, měli až do poslední chvíle obavy, že kvůli opatřením budou hrát před prázdnou tribunou.

Nadšenci florbalu si užili velké prvoligové derby, mezi TJ Slovanem Havířov a Torpedem Havířov. Jednalo se o 4. kolo ligy. Organizátoři byli rádi, že prozatím nemuseli hrát před prázdnou tribunou.

Jakub Labuz, předseda TJ Slovan Havířov: "Tenhle zápas je vrchol sezony pro všechny, kdy hala je narvaná k prasknutí a my se můžeme těšit na nejkvalitnější florbal, který se tady v okolí může odehrát. Věříme, že se akce povede, dneska pod rouškou nějakých omezení, nebudeme mít přestávkový program, ale věříme, že diváci, kteří přijdou, si užijí ten sportovní zážitek.”

anketa: “Já fandím Slovanu, už chodím na zápasy. Dva roky už hraji za Slovan.”

anketa: "Jsem neskutečně ráda, že zápas dneska proběhne, protože jsme se na něho těšili, protože hrají Slovan, Torpedo - oba dva havířovské týmy, tak to bude super, úžasné a těšíme se.”

anketa: “Určitě vyhraje Torpedo a Havířov zůstane žluto-černý. To je jasné. My jsme přišli všichni fandit Torpedu, protože to je legendární klub.”

Jak těžké to bylo zorganizovat, protože musíte dodržovat určitá bezpečnostní opatření.

Jakub Labuz, předseda TJ Slovan Havířov: “Dostali jsme na poslední chvíli nějaké informace, jak toto utkání pořádat. Proškolili jsme náš pořadatelský tým, abychom splnili kapacitu, aby všichni zúčastnění měli roušky, aby byla zajištěna dezinfekce. Věřím, že jsme se na to připravili dobře a ta kritéria, která nám Český florbal udává, že jsme je splnili.”

Matěj Erbs, TJ Slovan Havířov:
"Byli jsme na vážkách. Jsme strašně rádi, že to tak dopadlo, že diváci mohou tady být s nějakými opatřeními. Jsme rádi, že budeme hrát před plnou halou. Je to havířovské derby, pokaždé tady chodí 300, 400, 500 diváků. Znamená to pro mě strašně moc, je to florbalový svátek a je jedno, kdo je na jakém místě, protože tento zápas je výjimečný.”

Pavel Bezděčík, Torpedo Havířov: "Je super, že se nám to povedlo uspořádat. My jsme čekali, že nám to možná zastaví unie, nebo vládní nařízení z důvodu restrikcí na koronavirus. Jsme rádi, že se tak nestalo, je kapacita nějakých 500 lidí. Pro nás to znamená to, že je to takový vrchol sezony, byť je to základní část, ale hrát konečně derby v Havířově, kde fanoušci chodí na oba dva mančafty, tak je to parádní. Pro každého sportovce, ať je to florbal, nebo jakýkoliv jiný sport, když tam není ta podpora fanoušků, to není prostě ono, zvlášť když je to derby. Bez fanoušků by to nebylo ono.”

Diváci si opravdu užili skvělý zápas. Větší radost měli fanoušci Torpéda, který porazil domácí Slovan.

---

Khamoro bude poskytovat jen terénní programy

Sociální služby v Havířově jsou na vysoké úrovni. Musí ale docházet k jejich optimalizaci tak, aby některé nebyly duplicitní. Proto zastupitelé rozhodli, že poradenské centrum Khamoro bude nabízet už jen terénní programy.

Poradenské centrum Sociálních služeb Khamoro je už osm let nápomocno zejména romským rodinám v městské části Šumbark. Během let ale v dané lokalitě začala poskytovat pro rodiny a děti sociálně aktivizační služby a odborné poradenství Armáda spásy. Radnice pravidelně vyhodnocuje potřebnost veškerých služeb a nyní zastupitelé rozhodli, že Khamoro bude provozovat jen terénní programy.

Stanislava Gorecká (ANO), náměstkyně primátora: "Jednalo se o to, že tato služba, nebo komplexně tyto služby vznikaly v době, kdy je byla potřeba, kdy na Šumbarku takové služby neexistovaly a v současné době se zase jeví, že budeme muset poskytovat jiné služby a některé bohužel budou rušeny. Takže není to tak, že bychom chtěli omezovat služby na území města Havířova. Spíš naopak. My jsme vlastně od začátku roku zprovoznili nebo začali poskytovat sociální rehabilitaci pro osoby s duševním onemocněním. To je jedna z těch služeb, kterou na území Havířova potřebujeme a služby, které jsou duplicitní, tak budeme snižovat, nebo i rušit.”

---Mohlo by Vás také zajímat