Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířovští kulturisté patří mezi absolutní špičku
  • V Havířově se koná Kostičkofest českých stavebnic
  • Prezentace Fotoklubu Havířov v rámci Galerie venku

Havířovští kulturisté patří mezi absolutní špičku

Tým havířovských kulturistů Garay Gym má letos opravdu úspěšnou sezonu. Poslední cenné kovy si sportovci dovezli z mistrovství Evropy, které se konalo ve Francii. Skvělé výkony ocenili i zástupci radnice.

Tohle je sbírka medailí z jarního seriálu soutěží, které vybojovalo trio kulturistů Garay Gym Havířov. Borci sklidili úspěch na domácí půdě v rámci mistrovství ČR, v Itálii na světovém poháru, i na mezinárodním mistrovství na Slovensku. Třešničkou na dortu pak bylo mistrovství Evropy ve Francii, kde sportovci získali tři tituly vicemistra a dvě třetí místa.

Jan Garay, kulturista: “Čeká nás ještě podzimní sezona, kde bychom měli startovat na Plzeň Cupu u nás v ČR. Potom na světovém poháru v Německu. Zřejmě budeme absolvovat soutěž v Velké Británii a završení podzimní sezony je mistrovství světa, které se koná u nás v Praze.

Lukáš Rosypka, kulturista: “Jarní sezona pro mě osobně, mám z toho dobrý pocit. Pro mě příjemné překvapení, takže já ji hodnotím rozhodně kladně.”

Adam Míček, kulturistika: “Ke kulturistice mě přivedlo, že jsem osm let hrál hokej a skončil jsem v hokeji. Chtěl jsem dál sportovat, protože jsem byl na to zvyklý. Začal jsem chodit do fitness centra. Postupně jsem viděl, že moje technika, stravování není ideální, tak jsem před rokem oslovil Honzu Garaye. Začal jsem chodit na závody a jednou bych chtěl být úspěšným fitness trenérem a určitě úspěšným závodníkem.”

Jan Garay se kulturistice věnuje už 25 let a má velké zkušenosti, které právě svým svěřencům předává.

Jan Garay, kulturista: “Samozřejmě člověk v průběhu těch let získává zkušenosti, někam se posouvá. Není to jen o tom cvičení, ale je to hodně o stravě a o tom vědět, že tento sport samozřejmě se musí studovat, musí se zajímat různými aspekty, které jsou s tím spojené, co nás potom vede k dalším úspěchům. Velkou radost mám, když přijdou mladí, protože tak, jako jiné sporty, i tento sport je krásný. Dá se dělat dlouhou řadu let.”

Obdiv sportovcům vyjádřila i radnice.

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova: “Já jsem rád, že ten klub se restartoval z minulosti a kluci udrželi tu tradici. Jezdí po závodech, jsou úspěšní. Město je podporuje a věřím, že je podporovat bude i nadále. My prostě sport na našem území podporujeme, potřebujeme ho tady a je to pro nás důležité. Takže jsem moc rád, a když se dostavují výsledky, je to o to příjemnější.”

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: “My jako město jsme s panem Garayem řešili několik let zaprvé přestavbu fitcentra na naší sportovní hale Slavii. Už při těchto pracích bylo vidět, že pan Garay je přesně člověk, který všechno dělá poctivě, naplno a hlavně fair play a o to větší radost mám ze sportovních úspěchů, kterých nyní dosáhli a jsme rádi, že se na tom jako město můžeme podílet.”

Nezbývá sportovcům popřát, aby i podzimní sezona byla stejně úspěšná jako ta jarní.

---

V Havířově se koná Kostičkofest českých stavebnic

V Havířově se během prázdnin koná Kostičkofest českých stavebnic. Lidé si mohou zavzpomínat, že si právě s těmito stavebnicemi hráli třeba ve školce. Úspěch mají i u dnešní generace dětí, které ocenily velkou hernu.

Modely domů, zámek, hasičská zbrojnice, či bojová vozidla. To vše je nyní přes léto k vidění na výstavě českých stavebnic, která je nainstalována v Galerii Viléma Wünscheho v Havířově.

Zdeněk Heiser, MKS Havířov: “Už podruhé jsme o prázdninách připravili výstavy pro rodiny a hlavně pro děti a tentokrát jsme oslovili pana inženýra architekta Petra Šimra, se kterým jsme měli skvělé zkušenosti z dřívějška, protože tady měl dvě výstavy. Tenkrát to byla stavebnice Lego a tentokrát nám nabídl, že představí české stavebnice Cheva, Seva, Variant, Gecco, protože ty nejsou mezi našimi dnešními dětmi tak známé a přitom mají dlouholetou historii. Je tady několik ukázek z každé stavebnice prací, které sám navrhl a sestavil. Některé jsou jedinečné v tom, že ještě nikdy nikde nebyly k vidění.”

Děti jsou z výstavy nadšené a hlavně oceňují, že si mohou samy ze stavebnic něco vytvořit.

anketa: “Já ty stavebnice mám moc rád a mi se líbí všechno. Lego mne zaujalo už od dětství, jak už jsem měl první roček. Nejraději stavím těžké věci.”

anketa: “Já jsem postavil velkou loď a líbí se mi moc tady ta výstava. Já mám doma Lego duplo.”

anketa: “Já jsem z Asterixu z příměstského tábora a je tady moc hezky. Líbí se mi, že si tady můžeme něco postavit a jsou moc hezké různé ty varianty kostek.”

anketa: “Líbí se mi, jak je to postavené, že je tady toho tolik. A líbí se mi tady, že si můžeme postavit co chceme.”

anketa: “Je to tu moc hezké. Líbí se mi to tu dost. Je super, že si tu můžeme stavět a jsou tu skvělé varianty a můžeme si vybrat, ze kterého můžeme stavět.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Rodiče by měly přijít se svými dětmi a využít třeba škaredých dní, kdy nebudou na koupališti, ale mohou přijít tady, protože to rozvíjí tvůrčí myšlení těch dětí a jde to poznat, jak oni s tím umí, jak dovedou být kreativní a já si myslím, že je to fajn. Mají tady velký prostor, mohou si tady v klidu něco postavit, rodiče si odpočinou.”

Výstava v galerii potrvá až do 5. září.

---

Prezentace Fotoklubu Havířov v rámci Galerie venku

Lidé, kteří prochází náměstím Republiky, se nyní mohou zastavit u fotografií prezentace Fotoklubu Havířov. Členové věří, že možná i díky projektu Galerie venku osloví nové členy.

Fotoklub Havířov působí ve městě již dvacet let. Nyní se mohou lidé s jeho činností a také s členy seznámit na náměstí Republiky v rámci projektu Galerie venku. Ten vznikl v době covidu, když byly veškeré kulturní stánky zavřené.

Zuzana Vavrečková, koordinátorka projektu Galerie venku: “Od té doby se nám podařilo uspořádat řadu pěkných putovních i venkovních výstav pro kulturní instituce se sportovním námětem, s ekologickým, nebo sociálním přesahem. A letos jsme se domluvili s městem Havířov, že navážeme na loňskou spolupráci, kdy tady byla výstava o zadržování vody v krajině a chtěli jsme do toho projektu přizvat někoho, kdo má blízký vztah k Havířovu, kdo je s ním úzce spjat.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Když jsme přemýšleli o tom, co bychom tady vystavili, napadly nás různé možnosti. Představit naše sportovce, významné osobnosti, ale pak mne napadl pan Übelauer, protože oni dělají krásné věci, dělají tady vůbec výstavu fotografů ne jen Havířova a oslovila jsem ho. Bylo to na poslední chvíli a pan Übelauer nám slíbil, že se to pokusí zvládnout a fakt to zvládl skvěle.”

Velkoplošné bannery budou na náměstí k vidění do 21. srpna.

Kamil Übelauer, předseda fotoklubu:Je to víceméně prezentace naší činnosti. Takže určitě pokud by někdo z amatérských fotografů díky tomu co tady vidí a co si o nás přečte, měl chuť se k nám přidat, tak určitě budeme rádi, protože členská základna v počtu deseti osob, by jsme určitě mohli mít dvojnásobný počet. Takže rádi přivítáme případné zájemce o členství. Je to forma nějaké venkovní výstavy, takže budeme rádi, když se to lidem, kteří se zastaví, bude líbit.”

---Mohlo by Vás také zajímat