Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: MS kraj potřebuje investory

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, dnešní díl pořadu HOST DNE. Se bude věnovat podzimním krajským volbám. Tentokrát jsem si pozvala do studia Radka Kaňu, lídra Občanské demokratické strany v Moravskoslezském kraji. Dobrý den, vítejte u nás.

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak v úvodu představte se nám, pane Kaňo, jakou máte za sebou politickou minulost a čemu se vlastně teď aktuálně věnujete?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já abych to vzal nějakým letem světem. Je mi pětačtyřicet let. Člověk prošel tím vzdělávacím systémem ČR základní škola, střední škola, vysoká škola, Ostravská univerzita, Přírodovědecká fakulta, tady kousek odsud v Ostravě. Co se týká toho politického života, tak člověk těma rovnýma nohama do toho vplul kolem svých třiceti let, kdy jsme s kolegy sestavili kandidátku ODS do komunálních voleb a dodnes vlastně fungujeme v obecním zastupitelstvu, věnujeme se komunální politice. Do toho před více jak deseti lety člověk vstoupil prostřednictvím různých výborů, ať to byl zahraniční výbor, výbor pro regionální rozvoj kraje, nyní Komise pro strategické projekty kraje pro strategický rozvoj se věnuje i nějaké té krajské samosprávě a nyní třetím rokem působím jako náměstek ministra vnitra v Praze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Působil jste také v komunální politice v Šilheřovicích, tam jste byl místostarosta a určitě se vám ty zkušenosti z té komunální politiky teď hodí. Je to tak?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Zkušenosti z komunální politiky jsou k nezaplacení. Je jedno, na jaké jste funkci, jestli děláte místostarostu, starostu, radního nebo jste v uvozovkách jenom zastupitel, protože opravdu tam řešíte každodenně tu činnost a tu agendu, která je potřeba pro každou obec, pro každé město. Když to řeknu zjednodušeně od zaběhnutého psa až po získávání dotací například na stavbu školy, čističky odpadních vod atd.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou vaše osobní hodnoty a jak vlastně ty vaše osobní hodnoty chcete promítnout potom případně v krajských volbách nebo na krajském úřadě coby politik?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Tady člověk si uvědomuje, že prostřednictvím těch voleb získáváte důvěru občanů, důvěru lidí, kteří vám dali ten hlas a díky tomu můžete působit. Je jedno, jestli v obecním zastupitelstvu, krajském, případně někde jinde. Takže vážíte si té důvěry, přijímáte ji s pokorou a na druhou stranu s tím, že jste dostali tu možnost být součástí toho zastupitelstva, tak samozřejmě všichni od vás očekávají, že budete činorodý, že budete dělat první a poslední pro tu danou oblast, pro ten daný katastr, kde jste byl zvolen. Nesmíme zapomínat na humor, protože bez toho by to nešlo. A samozřejmě musíte mít nějakou vizi, jak to dané území spravovat, modernizovat atd.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se věnovat kandidátce ODS. Vypíchněte některé kandidáty, samozřejmě nemůžeme je vyjmenovat všechny, ale zmiňte některé z nich.

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já než se dostanu k nějakým konkrétním jménům, tak bych chtěl říct, že kandidáti jsou sestavení napříč obory, které jsou. Máme tam samozřejmě úspěšné komunální politiky, máme tam současné krajské zastupitele, náměstky taktéž máme, zástupce PS taktéž navíc se nám podařilo získat na kandidátku i člověka, který má velký rozhled co se týká EU, zná ten proces toho fungování v Bruselu a ve Štrasburku. Potom, když se dostaneme k nějakým těm povoláním, tak samozřejmě lékaři, učitelé, právníci, zemědělci a samozřejmě i lidé, kteří se živí rukama, manuálně zruční.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Konkrétní jména nechcete zmínit?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Současní náměstci, ať je to pan Curylo, pan Navrátil, pan Unucka, případně pan Folwarczny. Další jména pan Linhart, to je to naše horké želízko, který je opravdu velice dobrým znalcem EU. Pak mezi ty komunální úspěšné politiky patří určitě Monika Brzesková z Kravař, Patrik Šrám z Budišova nad Budišovkou a další jména určitě lidé rádi najdou na naší kandidátce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že už tři roky pracujete na ministerstvu vnitra jako náměstek. Jak vnímáte Moravskoslezský kraj z pohledu bezpečnosti?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já si myslím, že celá ČR, nejenom Moravskoslezský kraj, patří k velice bezpečným místům. Je to dáno tím, že tady opravdu máme propracovaný systém. Když se podíváme na ten náš kraj, tzv. ten integrovaný záchranný systém, je to věc, která tady vznikla při vzniku krajů někdy kolem toho roku 2000. Tady patří poděkování všem krajským zastupitelům, kteří tady od toho roku dva tisíce fungovali, seděli v tom zastupitelstvu a věděli, že ta bezpečnost patří na první místo. A vlastně i díky tomu vzniklo si myslím, jedinečné takzvané Integrované bezpečnostní centrum, které se nachází v Ostravě. Dochází k tomu propojení Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, zdravotnické služby a samozřejmě i městské policie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je váš přístup k transparentnosti a komunikaci s občany kraje?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Tak tady vidím jeden takový zásadní problém, že málokdo si v našem kraji uvědomuje, jak ten kraj pojmout. Když jsme v tom městě, v té obci, tak víme, že tohle je ten náš chodník, který musíme říct tomu starostovi, aby ho opravil. Tohle je ta naše škola, která by možná potřebovala někde zmodernizovat. Tohle je to naše fotbalové hřiště, které by opravdu asi potřebovalo třeba postavit kabiny atd.. Ten kraj se špatně uchopí. Není jednoduché vysvětlovat občanům, že nám patří například střední školy, budovy středních škol, že nám patří silnice druhé a třetí třídy. Málokdo si uvědomí, jaká je silnice druhé a třetí třídy. Řešíme prostě sociální péči, zabezpečujeme v kraji, máme tady nemocnice, o které se musíme starat. Takže jsme samozřejmě připraveni transparentněji komunikovat s občany. Ale nejdříve musíme vlastně říct, co ten kraj vlastně tvoří, které ty budovy když to řeknu jednoduše, které ty budovy jsou ty krajské a která ta činnost je vykonávána krajskou samosprávou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je podle vás takovým hlavním tématem v Moravskoslezském kraji?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: V našem kraji? Když se podíváme zpětně těch dvacet čtyři let, tak samozřejmě řeší se neustále životní prostředí, které se ale opravdu posunulo úplně někam jinam. Jsme opravdu zeleným krajem. Ano, chápeme, že tady jsou ještě ty pozůstatky toho hornictví, případně ještě nějakých hutí. Jsme si neustále toho vědomi. Víme, že jsme blízko hranice tady s Polskem, kde ty limity jsou trošku jiné než v ČR, Ale jinak na druhou stranu si myslím, že máme velice kvalitní vzdělávání, velice kvalitní zdravotnictví taktéž už jsem mluvil o tom propracovaném systému Integrovaný záchranný systém, který tady funguje a je podle mě výstavní skříní v rámci ne kraje, ale ČR. A dále samozřejmě řeší se další takové téma odchod obyvatel z kraje. My si musíme uvědomit, že ČR má 13 krajů plus Prahu. My jsme jeden z nich a musíme dělat vše proto, abychom byli konkurenceschopní. Musíme nabízet zejména těm mladým občanům, aby tady opravdu zůstali, nebo když půjdou na nějakou zkušenou do jiného kraje, případně do zahraničí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Buďte konkrétní co by to mohlo být? Co by tady mladé lidi buď vrátilo zpět, anebo vůbec nepustilo jinam?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Potřebujeme mít bezpečný kraj, který si myslím, že máme. To je to nejdůležitější. Dále musíme mít tu jistotu těch pracovních pozic. Takže potřebujeme tady mít ty pracovní pozice s tou vyšší hodnotou. A samozřejmě musíme mít kvalitní dostupné bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co proto ve vedení kraje, kdybyste byl, můžete udělat?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já myslím, že náš kraj potřebuje získat investory do našeho kraje. To je první věc. Takže je to o tom, že vedení kraje a je jedno jestli to bude hejtman nebo náměstci prostě bude jezdit po různých výstavách a prostě jednat. Vidím to směrem zejména do Asie, protože tím, že tady už máme jednu automobilku a ta myslím nám dává velice dobré reference jako kraji, že opravdu jsme tady schopní a pracovití zejména. Takže je třeba získávat investory. Tohle je ta výhoda té konkurenceschopnosti, když tady získáme ty investory, kteří tady přijdou a budou tady se vyrábět nějaké výrobky s přidanou hodnotou. Spojí se k tomu věda a výzkum, ten vývoj toho, tak tohle určitě dokáže tady nejenom přivést, ale prostě nechat i ty lidi, kteří by případně chtěli odejít. No a potom je ta druhá věc, to je to bydlení, které se neustále také řeší, to kvalitní dostupné bydlení. A tady už existuje Státní fond podpory investic pro náš kraj. Pokud se nepletu, v té první fázi alokováno skoro pět miliard. Takže tohle je taky ten prostředek, který se dá prostřednictvím měst a obcí využít pro to, abychom tady ty kvalitní spoluobčany prostě uměli udržet. Ti, co opravdu chtějí pracovat a žít prostě v kvalitním prostředí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už víte, s kým byste na kraji neutvořili jako občanští demokraté koalici?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já myslím, že to je dlouhodobě známo. Samozřejmě ODS a zástupci koalice Spolu prostě nejsme připraveni a ani nebudeme jednat s Komunistickou stranou Čech a Moravy a samozřejmě ani s SPD.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost.

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Rádo se stalo, děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: MS kraj potřebuje investory
11. června 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den, dnešní díl pořadu HOST DNE. Se bude věnovat podzimním krajským volbám. Tentokrát jsem si pozvala do studia Radka Kaňu, lídra Občanské demokratické strany v Moravskoslezském kraji. Dobrý den, vítejte u nás.

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak v úvodu představte se nám, pane Kaňo, jakou máte za sebou politickou minulost a čemu se vlastně teď aktuálně věnujete?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já abych to vzal nějakým letem světem. Je mi pětačtyřicet let. Člověk prošel tím vzdělávacím systémem ČR základní škola, střední škola, vysoká škola, Ostravská univerzita, Přírodovědecká fakulta, tady kousek odsud v Ostravě. Co se týká toho politického života, tak člověk těma rovnýma nohama do toho vplul kolem svých třiceti let, kdy jsme s kolegy sestavili kandidátku ODS do komunálních voleb a dodnes vlastně fungujeme v obecním zastupitelstvu, věnujeme se komunální politice. Do toho před více jak deseti lety člověk vstoupil prostřednictvím různých výborů, ať to byl zahraniční výbor, výbor pro regionální rozvoj kraje, nyní Komise pro strategické projekty kraje pro strategický rozvoj se věnuje i nějaké té krajské samosprávě a nyní třetím rokem působím jako náměstek ministra vnitra v Praze.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Působil jste také v komunální politice v Šilheřovicích, tam jste byl místostarosta a určitě se vám ty zkušenosti z té komunální politiky teď hodí. Je to tak?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Zkušenosti z komunální politiky jsou k nezaplacení. Je jedno, na jaké jste funkci, jestli děláte místostarostu, starostu, radního nebo jste v uvozovkách jenom zastupitel, protože opravdu tam řešíte každodenně tu činnost a tu agendu, která je potřeba pro každou obec, pro každé město. Když to řeknu zjednodušeně od zaběhnutého psa až po získávání dotací například na stavbu školy, čističky odpadních vod atd.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké jsou vaše osobní hodnoty a jak vlastně ty vaše osobní hodnoty chcete promítnout potom případně v krajských volbách nebo na krajském úřadě coby politik?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Tady člověk si uvědomuje, že prostřednictvím těch voleb získáváte důvěru občanů, důvěru lidí, kteří vám dali ten hlas a díky tomu můžete působit. Je jedno, jestli v obecním zastupitelstvu, krajském, případně někde jinde. Takže vážíte si té důvěry, přijímáte ji s pokorou a na druhou stranu s tím, že jste dostali tu možnost být součástí toho zastupitelstva, tak samozřejmě všichni od vás očekávají, že budete činorodý, že budete dělat první a poslední pro tu danou oblast, pro ten daný katastr, kde jste byl zvolen. Nesmíme zapomínat na humor, protože bez toho by to nešlo. A samozřejmě musíte mít nějakou vizi, jak to dané území spravovat, modernizovat atd.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme se věnovat kandidátce ODS. Vypíchněte některé kandidáty, samozřejmě nemůžeme je vyjmenovat všechny, ale zmiňte některé z nich.

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já než se dostanu k nějakým konkrétním jménům, tak bych chtěl říct, že kandidáti jsou sestavení napříč obory, které jsou. Máme tam samozřejmě úspěšné komunální politiky, máme tam současné krajské zastupitele, náměstky taktéž máme, zástupce PS taktéž navíc se nám podařilo získat na kandidátku i člověka, který má velký rozhled co se týká EU, zná ten proces toho fungování v Bruselu a ve Štrasburku. Potom, když se dostaneme k nějakým těm povoláním, tak samozřejmě lékaři, učitelé, právníci, zemědělci a samozřejmě i lidé, kteří se živí rukama, manuálně zruční.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Konkrétní jména nechcete zmínit?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Současní náměstci, ať je to pan Curylo, pan Navrátil, pan Unucka, případně pan Folwarczny. Další jména pan Linhart, to je to naše horké želízko, který je opravdu velice dobrým znalcem EU. Pak mezi ty komunální úspěšné politiky patří určitě Monika Brzesková z Kravař, Patrik Šrám z Budišova nad Budišovkou a další jména určitě lidé rádi najdou na naší kandidátce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste říkal, že už tři roky pracujete na ministerstvu vnitra jako náměstek. Jak vnímáte Moravskoslezský kraj z pohledu bezpečnosti?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já si myslím, že celá ČR, nejenom Moravskoslezský kraj, patří k velice bezpečným místům. Je to dáno tím, že tady opravdu máme propracovaný systém. Když se podíváme na ten náš kraj, tzv. ten integrovaný záchranný systém, je to věc, která tady vznikla při vzniku krajů někdy kolem toho roku 2000. Tady patří poděkování všem krajským zastupitelům, kteří tady od toho roku dva tisíce fungovali, seděli v tom zastupitelstvu a věděli, že ta bezpečnost patří na první místo. A vlastně i díky tomu vzniklo si myslím, jedinečné takzvané Integrované bezpečnostní centrum, které se nachází v Ostravě. Dochází k tomu propojení Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, zdravotnické služby a samozřejmě i městské policie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je váš přístup k transparentnosti a komunikaci s občany kraje?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Tak tady vidím jeden takový zásadní problém, že málokdo si v našem kraji uvědomuje, jak ten kraj pojmout. Když jsme v tom městě, v té obci, tak víme, že tohle je ten náš chodník, který musíme říct tomu starostovi, aby ho opravil. Tohle je ta naše škola, která by možná potřebovala někde zmodernizovat. Tohle je to naše fotbalové hřiště, které by opravdu asi potřebovalo třeba postavit kabiny atd.. Ten kraj se špatně uchopí. Není jednoduché vysvětlovat občanům, že nám patří například střední školy, budovy středních škol, že nám patří silnice druhé a třetí třídy. Málokdo si uvědomí, jaká je silnice druhé a třetí třídy. Řešíme prostě sociální péči, zabezpečujeme v kraji, máme tady nemocnice, o které se musíme starat. Takže jsme samozřejmě připraveni transparentněji komunikovat s občany. Ale nejdříve musíme vlastně říct, co ten kraj vlastně tvoří, které ty budovy když to řeknu jednoduše, které ty budovy jsou ty krajské a která ta činnost je vykonávána krajskou samosprávou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co je podle vás takovým hlavním tématem v Moravskoslezském kraji?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: V našem kraji? Když se podíváme zpětně těch dvacet čtyři let, tak samozřejmě řeší se neustále životní prostředí, které se ale opravdu posunulo úplně někam jinam. Jsme opravdu zeleným krajem. Ano, chápeme, že tady jsou ještě ty pozůstatky toho hornictví, případně ještě nějakých hutí. Jsme si neustále toho vědomi. Víme, že jsme blízko hranice tady s Polskem, kde ty limity jsou trošku jiné než v ČR, Ale jinak na druhou stranu si myslím, že máme velice kvalitní vzdělávání, velice kvalitní zdravotnictví taktéž už jsem mluvil o tom propracovaném systému Integrovaný záchranný systém, který tady funguje a je podle mě výstavní skříní v rámci ne kraje, ale ČR. A dále samozřejmě řeší se další takové téma odchod obyvatel z kraje. My si musíme uvědomit, že ČR má 13 krajů plus Prahu. My jsme jeden z nich a musíme dělat vše proto, abychom byli konkurenceschopní. Musíme nabízet zejména těm mladým občanům, aby tady opravdu zůstali, nebo když půjdou na nějakou zkušenou do jiného kraje, případně do zahraničí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Buďte konkrétní co by to mohlo být? Co by tady mladé lidi buď vrátilo zpět, anebo vůbec nepustilo jinam?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Potřebujeme mít bezpečný kraj, který si myslím, že máme. To je to nejdůležitější. Dále musíme mít tu jistotu těch pracovních pozic. Takže potřebujeme tady mít ty pracovní pozice s tou vyšší hodnotou. A samozřejmě musíme mít kvalitní dostupné bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co proto ve vedení kraje, kdybyste byl, můžete udělat?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já myslím, že náš kraj potřebuje získat investory do našeho kraje. To je první věc. Takže je to o tom, že vedení kraje a je jedno jestli to bude hejtman nebo náměstci prostě bude jezdit po různých výstavách a prostě jednat. Vidím to směrem zejména do Asie, protože tím, že tady už máme jednu automobilku a ta myslím nám dává velice dobré reference jako kraji, že opravdu jsme tady schopní a pracovití zejména. Takže je třeba získávat investory. Tohle je ta výhoda té konkurenceschopnosti, když tady získáme ty investory, kteří tady přijdou a budou tady se vyrábět nějaké výrobky s přidanou hodnotou. Spojí se k tomu věda a výzkum, ten vývoj toho, tak tohle určitě dokáže tady nejenom přivést, ale prostě nechat i ty lidi, kteří by případně chtěli odejít. No a potom je ta druhá věc, to je to bydlení, které se neustále také řeší, to kvalitní dostupné bydlení. A tady už existuje Státní fond podpory investic pro náš kraj. Pokud se nepletu, v té první fázi alokováno skoro pět miliard. Takže tohle je taky ten prostředek, který se dá prostřednictvím měst a obcí využít pro to, abychom tady ty kvalitní spoluobčany prostě uměli udržet. Ti, co opravdu chtějí pracovat a žít prostě v kvalitním prostředí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Už víte, s kým byste na kraji neutvořili jako občanští demokraté koalici?

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Já myslím, že to je dlouhodobě známo. Samozřejmě ODS a zástupci koalice Spolu prostě nejsme připraveni a ani nebudeme jednat s Komunistickou stranou Čech a Moravy a samozřejmě ani s SPD.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost.

Radek Kaňa (SPOLU/ODS), lídr v krajských volbách: Rádo se stalo, děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-11-06-2024-17-14