Jesenický expres

  • Na plantážích si už lidé vybírají vánoční stromky
  • Výsadba nových stromů pomůže krajině v Horním Václavově
  • Výstavba nových objektů Sagapo v Bruntále běží naplno

Na plantážích si už lidé vybírají vánoční stromky

Vánoce se kvapem blíží a na plantážích tak zahájili prodej vánočních stromků. Vybírat je z čeho. Najdete v nich nejen klasické smrky, jedličky a borovice, ale také unikáty. Výhodou plantáží je, že vám stromky z nich doma daleko déle vydrží.

Desítky tisíc různých jehličnanů, jeden krásnější než druhý, teď nabízejí lidem plantáže. Zájem je velký. Nejčastěji si vybírají vánoční stromky,  které se vejdou do bytu.

Anketa: “Já asi smrčky. Voní úžasně a fakt jako dlouho vydrží. Krásně dlouho vydrží, jsou pořád zelené až do půlky února někdy."

“Já mám nejradši jedličky, protože moc pěkně voní, mají opravdu pěknou figuru a je to vždycky takový opravdu nádech vánoc.”

Nejoblíbenějším stromem je kavkazská jedle a smrk stříbrný, naopak dnes už téměř nikdo nechce klasický smrk ztepilý, který brzy opadává.

Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: “A pak je to vždycky pár kusů nějakých exotů. Může to být třeba borovice Jeffersonova a ještě smrk Omorika.”

Vypěstovat nádherně hustý vánoční strom není jednoduché. Musí se nejen pravidelně zastřihávat, ale také tvarovat.

Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: “Chodíme s desítkami metrů drátu, za rok toho spotřebujeme kilometry.”

Na plantáži škodí nejen kůrovec a srny, ale také kupodivu bobr, který už letos okousal desítky stromů.

Radovan Jílka, pěstitel vánočních stromů: "To, co historie nezná, že by bobr mohl vzít jehličnan, tak vám můžu ukázat řádek, který si bobr pokácel, natahal přes plot do řeky a tam si ho vesele zkousal. Myslím si, že to je takový malý unikát. Naše stromky jim vyloženě chutnají.”

Největší výhodou plantáží je to, že si svůj vysněný strom vyberete předem a přijedete si ho uřezat třeba až na Štědrý den. Odvážíte si tak strom v plné kondici.

---

Výsadba nových stromů pomůže krajině v Horním Václavově

Jeseníky dostaly v posledních letech velkou ránu od kůrovce. Zanikly celé lesy a bývalá monokultura smrků byla přerušena. Obce i města vyvíjejí velké úsilí při nové výsadbě a pestřejší skladbě stromů. Nově se do záchrany krajiny zapojují také soukromé subjekty.

Příkladem spolupráce soukromého sektoru, odborníků i státní správy je masivní výsadba v Horním Václavově u Bruntálu. Zdejší rekreační a obytná zóna tady začala vznikat již před více než 10 lety. Nyní se podařilo zajistit dotační podporu výsadby stromů z národního programu Ministerstva životního prostředí.

Vladimír Procházka, vedoucí Odboru životního prostředí MěÚ Bruntál: „Od začátku jsme trvali na doprovodné zeleni, kontrolovali jsme určité regulativy, aby to bylo v souladu s naší jesenickou krajinou.“

Vlastimil Sedláček, iniciátor projektu: „Momentálně tady díky národnímu programu životního prostředí vysazujeme liniovou výsadbu zeleně, hlavně pro dnešní docela palčivou otázku retenci vody v krajině.“

Michal Svoboda, Strommy Company, realizátor výsadby: „Výsadby probíhají v rámci programu Sázíme budoucnost Ministerstva životního prostředí, které je ve spolupráci s nadací Partnerství.“

Na ploše několika hektarů nyní probíhá výsadba takových druhů stromů, aby byla zajištěna druhová pestrost krajiny, které se odborně říká biodiverzita.

Vlastimil Sedláček, iniciátor projektu: „Stromů vlastně když jsme přišli, bylo nula, nyní sázíme 125 stromů, což docela velká porce.“

Michal Svoboda, Strommy Company, realizátor výsadby: „Musí to být původní druhy, které se tady vyskytují, takže tady máme nějaké habry, třešně ptačí, javory kleny a spoustu dalších.“

Tímto projektem výsadba stromů nekončí. Jen díky této iniciativně Ministerstva životního prostředí bude v dalších letech v celé republice vysazeno až 10 milionů stromů.

---

Výstavba nových objektů Sagapo v Bruntále běží naplno

Rozsáhlou transformací prochází bruntálská organizace Sagapo, která pomáhá zdravotně a mentálně postiženým lidem. Zhruba v polovině je výstavba nového uceleného komplexu, ve kterém bude po dokončení Sagapo působit. Stavba by měla být dokončena v květnu příštího roku a bude splňovat přísné ekologické požadavky.

Organizace Sagapo pomáhá potřebným v Bruntále už mnoho let. Její probíhající transformace byla nevyhnutelná.

Petr Konečný, ředitel Sagapo: „Všechny tady ty výstavby vzniky z důvodu transformace organizace Sagapo, protože původní pobytové zařízení i dílny byly v nevyhovujících podmínkách jak stavebně, tak co se týče poskytování služby.“

V novém areálu vyrostou tři rodinné domky pro osmnáct uživatelů a rovněž budova, v níž budou umístěné terapeutické dílny se vším potřeným zázemím.

Petr Konečný, ředitel Sagapo: „Dílny budou připraveny y pro kapacitu zhruba 40 až 50 klientů s tím, že jsou rozděleny do jednotlivých pracovišť. Je tam kvalitní zázemí pro klienty, jak šatny, tak i odpočinkové zóny a nově tam budeme mít zřízeny i terapie pro lidi a osoby s autismem.“

Martin Henč (ANO), místostarosta Bruntálu: „Sagapo se svou investicí 130 milionů nám dokazuje, že tato sociální služba je velmi potřebná a já věřím, že všichni klienti ocení nové chráněné bydlení a nejenom chráněné bydlení, ale i další služby, které budou tady touto investicí podpořeny.“

Při výstavbě nového komplexu jsou využívány ty nejmodernější technologie a materiály. Budou, jak se odborně říká, tak zvaně v pasívním formátu.

Petr Konečný, ředitel,Sagapo: „Ty objekty budou, dá se říci, prošpikovány technologiemi, budou tam tepelné čerpadla, fotovoltaické elektrárny, solární panely na ohřev vody, záchytné jímky pro dešťovou vodu, čili máme se na co těšit, když to tak řeknu, ale budeme v podstatě plnit velmi přísné ekologické normy.“

Dá se říci, že nový komplex Sagapa je pilotním programem enviromentálního rozvoje Moravskoslezského kraje. Z jeho rozpočtu je také celá stavba hrazena.

---Mohlo by Vás také zajímat