Jesenický expres

  • Rekonstrukce v dětské léčebně ve Zlatých Horách
  • Hrad Sovinec v zimě nespí, připravuje novou sezónu
  • Bruntálská nemocnice zřídila nové postcovidové oddělení
  • Rekonstrukce v dětské léčebně ve Zlatých Horách
  • Hrad Sovinec v zimě nespí, připravuje novou sezónu
  • Bruntálská nemocnice zřídila nové postcovidové oddělení

Rekonstrukce v dětské léčebně ve Zlatých Horách

Dětská léčebna respiračních nemocí Edel ve Zlatých Horách patří mezi největší v ČR. Léčí se zde děti od dvou do 18 let. Její kapacita je až 90 dětí včetně doprovodu roiče těch nejmenších. Na přelomu roku se léčebně podařilo zrekonstruovat celé jedno patro historické budovy.

V bývalých vodoléčebných lázních z roku 1882 pobýval mimo jiné také Leoš Janáček nebo Franz Kafka. Dnes zde léčí respirační nemoci dětí z celé České republiky. Až 60 procent dětí v léčebně je z MS kraje.

Alexandra Plevačová, jednatelka, Sanatorium Edel: „Loni jsme měli celkem pacientů zhruba 700, to znamená 60% z nich bylo z MS kraje, dále je to Jihomoravský kraj, Ostrava, Olomoucký kraj.“

Barbara Geržová, lékařka: "V naší léčebně léčíme děti s opakovanými nemocemi dýchacích cest, ať už horních dýchacích cest, se záněty průdušek, s astmatem, s alergickou rýmou a s cystickou fibrózou. Děti u nás podstupují každodenní inhalace, rehabilitační léčbu, což je dechová rehabiitace plus léčebná tělesná výchova.“

Právě léčba cystické fibrózy přístrojem Simeox je u nás unikátem. Tím dalším je speleoterapie, což je léčebný pobyt dětí v mikroklimatu podzemí bývalého důlního díla. Součástí léčebny je také mateřská a základní škola. Děti zde totiž pobývají průměrně 4 – 6 týdnů.

Jaroslava Patáková, ředitelka školy: „Máme výhodu vlastně v tom, že máme malé kolektivy ve třídách, můžeme se těm dětem věnovat individuálně, přestože jezdí každý s jiným učivem, z různých krajů a z různých měst.“

Nová rekonstrukce celého patra léčebny poskytuje nyní nové moderní ubytování i herny dětem bez doprovodu. To vše se léčebně podařilo realizovat z vlastních zdrojů.

Alexandra Plevačová, jednatelka, Sanatorium Edel: „Děti jsou ubytované na pokojích po dvou až čtyřech, mají tady dvě herny na tom patře k dispozici, ta část je rozdělena na dívčí část a chlapeckou část, může tady být dvacet dívek a dvacet chlapců.“

O pobytu dětí v léčebně rozhoduje jejich dětský lékař v souhlasu s pojišťovnou. Dětské sanatorium Edel má smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami v České republice.

---

Hrad Sovinec v zimě nespí, připravuje novou sezónu

Hrad Sovinec v zimě nabízí romantické pohledy a zasněžená zákoutí. Je to však jen první pohled. Zimního klidu využívá správa hradu pro nezbytné práce údržby a pro přípravy na další sezónu. Nejen tu návštěvnickou ale i stavební.

Přestože zimní sezóna je dobou klidu, kastelán na Sovinci má plné ruce práce. Mnoho činností není totiž možné dělat během návštěvnické sezóny. Z důvodů technických i časových.

Michal Koutný, kastelán hradu: „Drobná údržba různých místností, které tu máme, nátěr laviček, přepočítávají se sbírky, kontrola sbírek, jestli jsou všechny v pořádku předměty, které tu máme vystavené, no a pak samozřejmě spousta kancelářské práce. Příprava nové sezóny, hledání nových průvodců, abychom to oživili.“

Současně je plném proudu příprava akcí nové návštěvnické sezóny. První akce tady na Sovinci je naplánovaná již od prvního dubna.

Michal Koutný, kastelán hradu: „Připravujeme i nové akce kromě těch klasických, které naši návštěvníci už znají, můžu jmenovat například Viva Renesance, která se bude zabývat renesancí, no a potom například v září bude Škola sovineckých kouzel.“

Pokračovat budou také rekonstrukce dříve nepřístupných částí hradu

Jitka Koščáková, ředitelka Muzea Bruntál: „Především je to v lesnické škole, kde vlastně v minulém roce bylo provedeno statické zajištění objektu plus zastřešení, chtěli bychom pokračovat, že bychom vlastně udělali výplně otvorů, především okenní otvory. Dále bychom chtěli vyřešit i zlepšení situace v občerstvení. Podali jsme žádosti do programu Záchrany architektonického dědictví a to právě na okna v lesnické škole.“

Dále se již letos chystá budování interiérů lesnické školy a oprava hradní zbrojnice. To vše bude k vidění v rámci akcí i pravidelných prohlídek hradu.

---

Bruntálská nemocnice zřídila nové postcovidové oddělení

Mnoho lidí, kteří prodělali onemocnění koronavirem bojuje následně týdny i měsíce s následky nemoci. Podhorská nemocnice v Bruntále jako jedna z prvních v České republice otevřela proto postcovidové centrum. Jeho cílem je následná rehabilitace pacientů po uzdravení.

Dušnost, celkové oslabení, bolesti kloubů. To jsou nejčastější následky prodělané nemoci koronavirem. Rehabilitace je proto individuelní, vždy je potřeba doporučení praktického lékaře.

Pavel Kameník, ředitel Podhorské nemocnice: „Abysme vyšli vstříc našim pacientům.Je to na základě indikace praktického lékaře, který ošetřuje postcovidového pacienta, počítáme mezi třemi týdny až jedním měsícem. Neplatí se, je to placeno ze státního zdravotního pojištění.

Postcovidové rehabilitační centrum poskytuje péči, která se u každého paceinta určuje individuálně.

Ivana Mročková, fyzioterapeutka: „Naši rehabilitační lékaři jsou schopni pacientovi přímo ušít ten rehabilitační program na míru s ohledem na věk, na jeho současný stav. Samozřejmě je tam ještě důležité, že ten pacient nemusí dojíždět denně, může jezdit třeba jednou za týden, zase to záleží na věku a jeho stavu.“

Základem jsou relaxační cvičení, relaxační koupele a dechová cvičení.

Ivana Bočanová, ergoterapoutka: „Inhaluje Vincentku, naředěnou půl na půl s vodou destilovanou teplejší. Inhalace trvá 10 minut, a většinou teda 5 minut nadechujeme ústa a vydechujeme nosem a potom 5 minut nádech nosem a výdech ústy.“

Vladimír Řepka, pacient: „Dostal jsem se sem cestou praktického lékaře, abych rehabilitoval po onemocnění covid. V nemocnici jsem nebyl, ale měl jsem těžký průběh, měl jsem čtyřicítky horečky. S dýcháním. Hlavně s dýcháním. Je to zlepšení, je to zlepšení.

Pro úspěšnou rehabilitaci lékaři vítají také přítomnost rodinných příslušníků, kteří se seznámí s potřebnými úkony, které pak pacient již provádí doma. Co se týká obsazenosti, Podhorská nemocnice situaci zatím zvládá, má v současné době téměř 50% volných kapacit na JIP i na standardním oddělení s kyslíkem.

---Mohlo by Vás také zajímat