Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Ortopedie v NsP Karviná-Ráj funguje naplno
  • V regionální knihovně promítají filmy pro nevidomé
  • Studenti z MSK soutěžili ve znalostech ekonomiky
  • Karvinští házenkáři neporazili v semifinále pražskou Duklu

Ortopedie v NsP Karviná-Ráj funguje naplno

Oddělení ortopedie v Nemocnici s poliklinikou v Karviné-Ráji funguje naplno. Během krátké doby se podařilo sestavit nový tým lékařů a sester. Nový primář také zdůraznil, že ambulance a operativa bude od dubna zajištěna tímto týmem i v Orlové.

Už dva měsíce funguje naplno ortopedické oddělení v karvinské rájecké nemocnici. Podařilo se stabilizovat personál, je dostatek lékařů i sester, kteří se o pacienty starají.

"Jsme domluveni, že tady nastoupí celkem 11 lékařů, kteří budou tvořit úplně nový tým, čekáme na pár posledních, kteří tady dorazí, operativa probíhá, pacienti jsou spokojeni," popsal situaci v Karviné primář ortopedie Martin Holinka.

S péčí je spokojena i Magda Musálková, která minulý týden podstoupila operaci kyčelního kloubu.

"Maximálně jsem spokojena s panem primářem Holinkou, jsem jeho pacientkou, takže maximální spokojenost," řekla pacientka.

 Primář ortopedie Martin Holinka zdůraznil, že provoz ortopedické ambulance bude v Orlové zachován a zároveň se  v Orlové připravuje zajištění provozu na operačních sálech.

"Budou se tam dělat artroskopie nebo nějaké menší operační výkony, předběžný termín, kdy se začne v Orlové opět operovat, je od 1. dubna," uzavřel primář.

V Orlové se o provoz bude starat stejný tým lékařů, jako v Karviné. Lékaři se tam budou v ambulanci i na operačních sálech střídat.

---

V regionální knihovně promítají filmy pro nevidomé

Pro nevidomé a slabozraké lidi z promítala regionální knihovna v kinosále film Návštěvníci a to v rámci projektu Společně s úsměvem. Jeho cílem je zlepšit lidem s postižením zraku přístup ke kulturnímu vyžití třeba právě zprostředkováním promítání filmů s audiopopisem.

Aby si i nevidomí a slabozrací lidé vychutnali filmy stejně jako zdraví lidé, existuje pro tuto skupinu lidí speciální filmová verze. Filmy pro nevidomé mají navíc jednu zvukovou stopu, takzvaný audiopopis.

Film si přišli užít nevidomí a slabozrací z Havířova a Orlové, členové organizace pro nevidomé a těžce zrakově postižené občany.

"Jsme moc rádi, že nám nabídli tady tento komentovaný film. Vidím světlo tmu, pohybuji se jakžtakž, film nevidím, který herec tam zrovna vystupuje," řekla Anna Kožinová, vedoucí zařízení Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR v Orlové.

Kriticky k těmto filmům  ovšem přistupuje jedna z členek spolku. Když ještě viděla, filmy si pamatuje a teď, když vidí šedočerně, může je srovnat s filmy okomentovanými.

"Já se musím přiznat, že jsem si koupila dva filmy domů a byla jsem zklamaná tím komentářem, takže si nedělám iluze. Jsou komentované naprosto nepodstatné věci, které mi nic nevysvětlovaly a zbytečně narušovaly ten děj. Některé věci si komentátor mohl odpustit a vysvětlit podstatné věci, nevím," vysvětlila  postoj k těmto filmům  Pavla Bradová, zrakově postižená divačka.

Filmů s audiopopisem není moc a licence k jejich vysílání je finančně dražší, proto také knihovna oslovila Nadaci OKD, aby filmy pro zrakově postižené mohla nakoupit.

"Promítání pro nevidomé a slabozraké pořádáme v rámci projektu Společně s úsměvem, který finančně podpořila Nadace OKD," řekla knihovnice Vladěna Turowská.

Regionální knihovna už toto promítání pořádá pravidelně. Kromě promítání filmů je dalším cílem projektu Společně s úsměvem pořádání kreativních setkání pro děti se specifickými potřebami. K tomuto cíli přistupujeme ve spolupráci s Mateřskou, Základní a Střední školou Karviná-Vydmuchov.

---

Studenti z MSK soutěžili ve znalostech ekonomiky

Na půdě Obchodně podnikatelské fakulty se uskutečnilo krajské kolo mezinárodní olympiády v ekonomice určené pro studenty středních škol. Otázky do soutěže a koncepci celé olympiády tvořili ekonomové a odborníci z Institutu ekonomického vzdělávání a České národní banky.

V malém sále OPF se uskutečnilo krajské kolo olympiády v ekonomice. Určená byla pro studenty gymnázií, obchodních akademií i středních odborných  škol. Školních kol se mohli zúčastnit všichni od prvních ročníků až po čtvrté.

" V MSK  soutěžilo 1705 studentů ve školních kolech. což je fantastická účast. Tady sedí zhruba  80 z nich, kteří postoupili do krajského kola," vysvětlila Pavlína Olšáková, projektová manažerka ekonomické olympiády.

"Já bych chtěl studovat ekonomii, chystám se do Prahy tento rok, z toho důvodu jsem se přihlásil, očekávám nabytí nových zkušeností," vysvětlil svou účast v olympiádě Ondřej Mechúr, účastník z Gymnázia Karviná.

"Já se o ekonomii zajímám, rád bych se tím jednou živil, chtěl jsem to zkusit, jestli to dokážu i teď, mít ty základy," dodal další účastník, Jan Fridrich z 1st International school Ostrava.

Na studenty čekal náročný test. ten museli zvládnout do 45 minut.

" Je to průřez všeho, mikroekonomie, makroekonomie, mezinárodní ekonomie a také samozřejmě finanční gramotnost," vysvětlila projektová manažerka.

"My jsme rádi, že se OPF stala partnerem ekonomické olympiády, je to největší soutěž pro středoškolské studenty, které baví ekonomie, takže je to pro nás skvělá příležitost ukázat těmto mladým ekonomům jak to na OPF vypadá, co jim nabízíme a doufáme, že se někteří z nich stanou v budoucnu našimi studenty," dodal děkan fakulty daniel Stavárek.

Krajských kol se zúčastnila více jak tisícovka studentů, do finále, které se koná v ČNB postoupí padesát nejlepších. 

"Letos bude i mezinárodní finále, které se bude konat v Budapešti, přijedou tam studenti z Polska, Maďarska, Slovenska a ČR," uzavřela Olšáková.

---

Karvinští házenkáři neporazili v semifinále pražskou Duklu

Na palubovce karvinské házenkářské haly se bojovalo o postup do finále Českého poháru. Diváci nepřišli o napínavý a těžký souboj mezi věčnými rivaly - domácím Baníkem a pražskou Duklou. O vítězi nakonec rozhodly sedmičky.

Házenkáři Karviné vypadli ve středečním semifinále Českého poháru s pražskou Duklou po těžkém a dramatickém boji. Ve druhé polovině prvního poločasu si domácí vytvořili náskok čtyř branek (11:7). Závěr hry vypadal nadějně, v poslední minutě zápasu se povedlo karvinským vést o jednu branku, tu ale pár sekund před závěrem hosté vyrovnali kvůli taktické chybě v obraně. Na řadu přišel sedmičkový rozstřel, štěstí se usmálo na Duklu.

"To je loterie, každý může vyhrát, prohrát.  Vyhrála Dukla, na jejich straně bylo štěstí," řekl  Yrij Gromiko, hráč HCB Karviná.

"Pro nás škoda, my jsme chtěli postoupit do finále, můžu jen pogratulovat Dukle Praha, zahrála výborný zápas. My si z toho musíme vzít to dobré, před extraligou, která pro nás začíná v sobotu. Byl to výborný zápas na rozehrání, samozřejmě, máme přáteláky, ale to byl tak ostrý zápas, že pevně věřím, že nám to pomůže v prvních zápasech extraligy," zhodnotil utkání trenér Marek Michalisko.

V utkání se velmi osobně dařilo házenkáři Marku Monczkovi. 

"Nikdy není s Duklou lehký zápas, myslím si, že jsme byli i celkově lepší, furt jsme vedli, oni se dotahovali, chvíli vedli oni, ale já si myslím, že jsme to měli ve svých rukou, i ten poslední gól, co jsme dostali, to byla škoda, měli jsme domluvené, jak budeme bránit, padlo to tam, sedmičky je loterie a my na ni nemáme v poslední době štěstí," řekl Marek Monczka, hráč HCB Karviná.

"Ta úspěšnost střelby se u nás pohybuje kolem 60 procent, což není špatné, pak to jde vidět, některé ty branky, ono je dost dát Dukle 29 branek, to, že něco nedáme, s tím se počítá, nedáme my, nedá Dukla, když si to spočítáte na tu střelbu těch 40 procent když nedáme, to je pořád slušné," uzavřel trenér.

Do finále tedy postupila Dukla, která se utká s Novým Veselím.

---Mohlo by Vás také zajímat