Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Vytříděný bioodpad slouží k výrobě elektřiny a tepla
  • Aktuálně z Karviné 30. 4. 2021
  • Chystá se další vylepšení areálu Karvinského moře
  • Karvinští oslavili Mezinárodní den tance

Vytříděný bioodpad slouží k výrobě elektřiny a tepla

V areálu skládky v Horní Suché funguje provoz bioplynové stanice – první svého druhu v Moravskoslezském kraji a jedné z mála v Evropě, která využívá nejmodernější technologii mikroturbín. Zařízení slouží k využívání bioodpadu z celého Karvinska k výrobě elektřiny a tepla.

Bioplynová stanice Deposu v Horní Suché byla dokončena v roce 2016, dva další roky probíhal z důvodu funkčnosti biofiltrů zkušební provoz. Od té doby funguje nepřetržitě a zpracovává bioodpad z celého Karvinska.

Marian Chobot, vedoucí provozu pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů Depos Horní Suchá: "Se jedná o bioplynovou stanici, která je na principu suché anaerobní fermentace. Suché znamená, že množství sušiny v materiálu, který se do bioplynové stanice naváží je od 20-30 procent, někdy 35."

Stanice zpracovává převážně posečenou trávu z údržby zeleně ve městech a obcích, domovní biologicky rozložitelný komunální odpad a štěpku. Vše putuje do haly technologie, kde jsou čtyři fermentační komory dlouhé 29 metrů.

Marian Chobot, vedoucí provozu pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů Depos Horní Suchá: "Používáme k naskladnění a vyskladnění a manipulaci nakladač kolový, který je obsluhován strojníkem. Odpad je do těchto boxů navážen v pravidelných intervalech. Tím, že jsou čtyři, tak každý týden jeden fermentační box se přeskladňuje. Následně se fermentační boxy uzavřou, omezí se přísun vzduchu a probíhá rozklad toho biologicky rozložitelného odpadu. Do každé té komory se vejde cca 600 tun materiálu. Všechno se musí naskladňovat i vyskladňovat strojem. Aby ta efektivita výroby vzniku produkce toho plynu čím jak nejvyšší, tak to přeskladnění musí proběhnout v jednom dni, ideálně. Aby ta hmota neztrácela energii. To, co nám zbyde, tzv. fermentační zbytek, se převeze na kompostovací plochu, kde dochází ještě k dokompostování v režimu provozního řádu kompostárny."

Celou bioplynovou stanici ovládá systém měření a řízení v automatickém režimu. Během celého procesu rozkladu vzniká metan, CO2 a sirovodík. Vzniklý bioplyn je veden do sousedního plynojemu.

Marian Chobot, vedoucí provozu pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů Depos Horní Suchá: "Vrchní část se plní plynem a spodní část slouží jako skladovací nádrž pro procesní vodu. Z toho bioodpadu vzniká i procesní voda, to je takový výluh, hnědý, který používáme pro proočkování toho materiálu v těch komorách tím, že ho sprchujeme zhora a zase ho jímáme zespodu, kde jsou roštové žlaby a zase takto uzavřený okruh funguje."

Následně se posílá ke spálení do bioplynových turbín. Mimochodem, bioplynová stanice v Horní Suché je výjimečná právě tím, že elektrickou energii a teplo vyrábí v turbínách.

Marian Chobot, vedoucí provozu pro zpracování biologicky rozložitelných odpadů Depos Horní Suchá: "Elektrickou energii prodáváme do sítě, část si spotřebujeme. Teplo do roku 2019 nebylo využíváno kromě otopu samotné technologie a vyhřívání technologických místností, ale od roku 2019 máme zahušťovací stanici, která slouží k odparu skládkových vod pomocí vzniklého tepla z turbín."

Jen z Karviné se na skládku Depos v Horní Suché přivezlo v loňském roce 3191 tun bioodpadu.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: “Dle množství vytříděného bioodpadu můžeme říct, že každým rokem je vytříděného odpadu víc a víc. Z důvodu efektivního svážení bioodpadu jsme už vyeliminovali pytlový systém, zůstává pouze nádobový sběr. V Karviné je možnost třídit bioodpad u rodinných domů, kde asi 6000 kontejnerů a v sídlištní zástavbě máme kolem 70 nádob. Oproti jiným městům zatím tyto svozy zpoplatněny nejsou."

Stanice zpracuje až 15.000 tun odpadu ročně. Vyprodukuje 50 - 150 metrů krychlových bioplynu za hodinu. Ročně z něj vyrobí až 750 megawatthodin elektřiny a 2600 megawatthodin tepla.

---

Aktuálně z Karviné 30. 4. 2021

Aktuální informativní zprávy z Karviné.

Zemřel slavný hokejista Miroslav Fryčer

Po krátké nemoci zemřel ve věku 61 let Miroslav Fryčer, jeden z nejslavnějších a nejznámějších odchovanců karvinského hokeje, který se stal prvním Čechem, který si zahrál v utkání hvězd NHL v roce 1985. V roce 2019 byl uveden do Síně slávy karvinského sportu.

Oprava parkoviště pod obchodním centrem

Od pondělí 3. května nebude možné využívat parkoviště pod Priorem z důvody opravy plochy a přilehlého schodiště. Oprava potrvá dva měsíce, řidiči mohou využít blízká velká parkoviště u letního kina, u Obchodně podnikatelské fakulty nebo u Obecního domu Družba.

Upravené úřední hodiny magistrátu

Od pondělí 3. května dochází k úpravě úředních hodin magistrátu. Nově si své záležitosti mohou občané vyřídit v pondělky a středy od 7,30 - 11,30 a 12,30 - 17,30 hodin. Úterky a čtvrtky jsou určené objednaným klientům, pátek je v provozu pouze podatelna, pokladna a Czech point.---

Chystá se další vylepšení areálu Karvinského moře

Karvinské moře se stalo vyhledávaným místem odpočinku místních obyvatel i návštěvníků z okolí. Připravuje se další vylepšení.

Ještě před loňskými prázdninami se městu podařilo zatraktivnit toto místo písečnou pláží s moly, lavičkami a vybudovalo i cyklostezku. V rámci projektu POHO2030 se tady také uskutečnila exhibice na motorových surfech. Už teď se chystá další vylepšení tohoto areálu.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My se na Karvinském moři snažíme ten projekt dále rozvíjet. V současné době připravujeme vytrasování toho okruhu o délce 4 km, kde bychom chtěli in-line dráhu a cyklostezku. Řešíme tam přemostění, ti co to znají, tak ví, že tam je vpusť do Karvinského moře a potřebujeme se přes ní nějak dostat. Realizovat mostek není tak jednoduché, jak to vypadá na první pohled, takže se na tom pracuje."

Pracuje se také na tom, aby z hlediska majetkoprávního bylo vše vyřešeno.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Pokud tam chceme nějaké aktivity rozvíjet, tak to musíme řádně zdokumentované. Připravujeme i rozšíření pláže a mobiliáře, který tam je. Určitě to ale nebude letošní léto, chtěli bychom minimálně na podzim s tím rozšiřováním začít. Jsme domluveni na spolufinancování s MSK, takže nám nějakou částkou na to pomůžou. Myslím, že to tu celou lokalitu zase o něco zatraktivní."

Už teď mají nově otužilci k dispozici svou převlékárnu.

---

Karvinští oslavili Mezinárodní den tance

Karvinský spolek Múza zorganizoval malou oslavu k Mezinárodnímu svátku tance, který připadá na 29. dubna. Vyzval všechny karvinské milovníky tance, zástupce tanečních skupin a organizací, aby veřejnosti připomněli, jakým stylům se věnují a jaké choreografie umí. Všechny pak představil ve společném videu.

Mezinárodní den tance nebyl v Karviné opomenut, místní spolek Múza oslovil co největší počet tanečníků, aby se podíleli na malé oslavě pomocí prezentace pro veřejnost.

Veronika Švecová, předsedkyně spolku Múza, taneční lektorka skupiny Diamond dance: "Ať široká veřejnost vidí, že i ta Karviná je na taneční úrovni velice vysoce postavená a je tady možnost tančit všechny možné taneční styly. On ten Mezinárodní den tance vychází na 29. dubna, což je většinou taneční sezóna pro všechny tanečníky. My osobně jsme většinou byli na soutěžích a neměli jsme možnost nějakou další akci k tomu řešit. Ale vzhledem k situaci jsme se rozhodli, že by bylo fajn, když normální soutěžní sezóna není, tak bychom mohli alespoň tímto způsobem ukázat, že stále tančíme a fungujeme."

Oslovené kroužky a skupiny pak podle harmonogramu v daném termínu přicházeli do zázemí spolku Múzy, kde se prezentace natáčela. Možnost využili nejen tanečníci pořadatelské Múzy, ale přidalo se i SVČ Juventus, ZUŠ, mažoretky i MěDK v zastoupení Arabesek a Nikola´s Dance Unico, jejichž tanec právě sledujete.

Blanka Nečasová, Nikola´s Dance Unico: "Teď jsme viděli hlavní věkovou kategorii, trénuje je Don Ox, máme to nacvičené z předloňska, je to starší tanec. Dnes jsme to tancovali po dlouhé době naostro."

Michaela Juříková, Nikola´s Dance Unico: "Určitě mi teď chybí fyzička, ale zároveň jsem strašně ráda, že jsme měli možnost zatancovat na Den tance."

Eliška Janovská, Nikola´s Dance Unico: "Ze začátku jsme si myslela, že mi to vypadlo všechno, ale potom, jak jsem slyšela hudbu, tak mi tam zase něco najelo, na to, na co jsem si nevzpomněla, tak jsme dali do kupy."

Záštitu nad akcí převzal náměstek primátora Karviné Andrzej Bizoń. Výsledné sestříhané video je možné sledovat na sociálních sítí nebo kanálu Youtube.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry