Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Školákům začal nový školní rok
  • V kostele zazněly zvony i varhany
  • Basketbalisté Karviné mají nový střelecký stroj

Školákům začal nový školní rok

Po prázdninách se vrací školáci a studenti zpátky do školních lavic. S kamerou jsme zahájení nového školního roku zaznamenali na ZŠ Cihelní.

Školákům a studentům začal prvního září nový školní rok. Rušno bylo i před budovou Základní školy Cihelní, kam letos zamířilo více jak 450, z toho 54 prvňáčků, kteří usednou ve třech třídách. Noví žáčci se nejdříve společně se svými rodiči a prarodiči potkali v tělocvičně školy, kde si je třídní učitelky rozdělily podle seznamu do svých tříd.

anketa: rodiče, prarodiče a děti: "Nechtělo se jí ráno vstávat tak uvidíme, jak to půjde dál." "Já se těším do školy." "Těšila se, že se bude učit." "Že budu mít hodnou paní učitelku a všechny jedničky."Každého prvňáčka osobně ve škole také přivítal ředitel školy a nechyběl ani primátor města, který každoročně nejmenším školákům, rodičům i učitelům přeje úspěšný školní rok.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Je začátek školního roku, dětem přeji, ať se jim ve škole líbí a prvňáčkům, ať si na to co nejrychleji zvyknou. Pro všechny školáky ty prázdniny byly letos delší, pro ně ta adaptace na ten školní rok bude náročnější, ale já věřím, že to všichni zvládnout včetně pedagogických sborů."

Zdeněk jelínek, ředitel ZŠ Cihelní: "Co se týká prvních dní, tak se budeme snažit adaptovat na běžnou školní docházku, protože to, co se dělo v uplynulých měsících nebylo jednoduché ani pro učitele, ani pro děti a jejich rodiče. V rámci adaptace si na sebe asi budeme nějakou dobu zvykat. Jinak věřím v to, že školní rok bude normální, normální ve všech směrech, protože učitelům chybí dítě v lavici, osobní kontakt a možnost posunout ty děti. Když to otočím na pozici rodiče, tak rodiče to měli velmi těžké, aby pochopili některé věci, které jdou ze školy a pokusili se splnit ty nároky, které přes distanční výuku přicházely."Město se i letos postaralo o nutné opravy školských zařízení, modernizaci zázemí a vybavení.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Každoročně se snažíme ve všech základních i mateřských školách přes prázdniny rekonstruovat a opravovat vše, co ředitelé potřebují. To co jsme si naplánovali, to se zvládlo a myslím, že i v rámci standardu se to zase posunulo dál.” 

Jak úspěšný tento školní rok bude, o tom rozhodne každý žák sám svým přístupem a pílí. Přejeme co nejvíce jedniček.

---

V kostele zazněly zvony i varhany

V kostele Povýšení svatého kříže v Karviné-Fryštátě se uskutečnil ojedinělý koncert, na kterém zazněly společně kostelní zvony i varhany. Přítomní posluchači se v rámci koncertu dozvěděli podrobnosti o tomto královském nástroji a práci zvoníků mohli sledovat přímo na plátně v kostele.

Městský dům kultury v Karviné uspořádal ve spolupráci s farností ojedinělý koncert, který odstartoval varhanní festival. Ten potrvá do konce září. Byl výjimečný, protože kromě tohoto královského nástroje zazněly ve skladbách i kostelní zvony.

Marta Wierzgoń, varhanice: “Není to žádná náhoda, skladby, které budeme hrát, pro zvony a varhany, byly inspirovány i varhany i zvony. První, kterou budeme hrát, se jmenuje Preludium, která se hraje před něčím, před událostí, poslední se jmenuje Postludium, obě skladby napsal Michal Wierzgoń, můj syn."

Zvoníci ve věži kostela společně rozezněly čtyři zvony.

Tadeáš Podstawka, zvoník: "Je to Benedikt, váží kolem 1,5 tuny, je v tónině D, druhým je Jan Pavel II v tónině Fis, sv. Barbora v tónině A a máme i panenku Marii Fryštátskou v tónině H."

Karviná se vyznačuje tím že má nejvíce zvoníků, celkem je jich 12, stejně jako apoštolů.

Tadeáš Podstawka, zvoník: "Potřebujeme dirigenta a čtyři zvoníky, kteří budou tahat za lana."

Už tuto neděli se rozezní varhany znovu, v rámci prvního koncertu festivalu. Ten se uskuteční už po šestnácté.-.

Marta Wierzgoń, varhanice: “První koncert bude 6. září, vystoupí Martin Kovařík, varhaník z Havířova, zahraje v duetu se svou ženou Evou, houslistkou."

Koncert v kostele Povýšení svatého kříže v Karviné-Fryštátě začne opět v 16 hodin.

---

Basketbalisté Karviné mají nový střelecký stroj

Basketbalisté TJ Sokol Karviná využívají při trénincích novou pomůcku. Jde o podávací střelecký stroj, který pomáhá hráčům zlepšovat techniku střelby, podívejte se na reportáž.

Tréninky v přípravné fázi karvinských basketbalistů vypadají teď trochu jinak. Zatímco na jedné polovině tělocvičny trénují hráči signály a systém v útoku, na druhé straně tělocvičny se individuálně nacvičuje střelba. A to díky nově zakoupené pomůcce. Jde o podávací střelecký stroj pro zdokonalování střelby, který basketbalistům pomohlo zakoupit město.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Každoročně TJ Sokol Karviná dostává dotaci z města a minulým rokem i na doporučené sportovní komise, byl zakoupen tento stroj. Díky tomu stroji se dostávají na přední příčky v útoku, je to velká zbraň, protože to moduluje a přeji jim výborné výkony a ať se jim daří."

Petr Sodomka, trenér TJ Sokol Karviná: “Tento stroj dovede měnit pozice, má sedm pozic na střelbu nebo jsou pěti poziční. Tento stroj dovede podávat míče ve více variantách, rychleji, pomaleji, více do výšky.”

Střelecký stroj hráči uvítali.

Jan Landor, hráč TJ Sokol Karviná: "Je to přínos pro klub, má to málo klubů v republice, jsme rádi, že to máme v Karviné. Je to i přínosem v tom, že je tu vysoká výška a musí se hráči naučit oblouk, to je dobré pro mládež.”

Roman Hamrus, starosta TJ Sokol Karviná: "Chci poděkovat městu Karviná, za to, že nám na ten stroj pomohla finančně přispět. Ta mašina není běžná v ČR, má ji pouze pět nebo šest klubů. V basketbale je důležitá jednak dynamika, i individuální činnosti a týmová souhra, nelze se soustředit pouze na střelbu a pominout systém a opačně.”

Přípravu zahájili basketbalisté už v červenci. Mají za sebou soustředění i přípravný zápas s prvoligovou Žilinou, kde vyhráli o tři body.

---Mohlo by Vás také zajímat