Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karvinou povede ČSSD spolu s hnutím ANO
  • Vyvrcholení oslav k 100. výročí SŠ, ZŠ a MŠ Komenského
  • Aktuálně z Karviné
  • Policisté opět nabádají k opatrnosti na internetu

Karvinou povede ČSSD spolu s hnutím ANO

Karvinou povede příští čtyři roky koalice ČSSD společně s hnutím ANO. Ke spolupráci s hnutím ANO se vítěz voleb, Česká strana sociálně demokratická, rozhodla přistoupit i přesto, že výsledek voleb byl jednoznačný a vítězná strana koaličního partnera nepotřebovala.

V letošních komunálních volbách dali nejvíce hlasů voliči v Karviné České straně sociálně demokratické, získala 51,23 procenta platných hlasů a tím i 23 křesel v zastupitelstvu. V tomto týdnu probíhala jednání vyjednávacích týmů jednotlivých politických stran a v pátek dopoledne byla podepsána koaliční smlouva s hnutím ANO a to i přesto, že partnera ČSSD nepotřebovala.

Jan Wolf, lídr ČSSD, primátor Karviné: "Nás samozřejmě těší ta maximální podpora, ale před námi je spousta velkých projektů a úkolů a já budu rád, když budeme průřezově spolupracovat v širší koalici. Má to dosah na kraj, na stát, takže jsem za to rád, že jsme se dnes dohodli.” 

Martin Gebauer, lídr ANO, náměstek hejtmana MSK: " "My jsme rádi, že se budeme moct podílet na rozvoji města v dalších čtyřech letech. Zároveň musím říct, že ta dosavadní spolupráce v těch posledních čtyřech letech byla úspěšná a prorozvojová pro město Karvinou.” 

Město i nadále povede primátor Jan Wolf z ČSSD a z této strany budou i tři náměstci. V Karviné zůstává Lukáš Raszyk a nestraník za ČSSD Andrzej Bizoń, nově bude funkci náměstka primátora vykonávat Radim Slíva. Čtvrtým náměstkem zůstává za hnutí Ano Vladimír Kolek. Jedenáctičlennou radu pak doplní tři radní z hnutí ANO a tři radní z ČSSD.

Martin Gebauer, lídr ANO, náměstek hejtmana MSK: "Já si myslím, že s jedním náměstkem, který dělá pořádně svou práci a dalšími třemi radními máme co říct i na té radě, takže my jsme spokojeni."

Jan Wolf, lídr ČSSD, primátor Karviné: "Je to o komunikaci. Není to o tom, jestli jde někdo více doprava nebo doleva, je to o práci pro město, o práci na projektech, o tom, abychom zlepšovali bezpečnost, čistota města, těch problémů, které každé město má, je spousta, takže si myslím, že na tom všem budeme pracovat.” 

Ustavující zastupitelstvo se uskuteční 17. října.

---

Vyvrcholení oslav k 100. výročí SŠ, ZŠ a MŠ Komenského

Letošní oslavy ke 100. výročí Střední, Základní a Mateřské školy Komenského vyvrcholily týdnem otevřených dveří. Personál školy si pro návštěvníky připravil kromě prohlídky budovy i možnost vystoupat do stoleté věžičky a jednu ze tříd vybavil historickými pomůckami.

Střední, Základní a Mateřská škola Komenského připravila v rámci letošního školního roku hned několik velkých akcí k oslavám 100. výročí. Konala se například abilympiáda, Prevenťáček a také týden otevřených dveří pro veřejnost, o který byl velký zájem.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: “Měli jsme připraveno spoustu zážitků pro veřejnost i pro naše kolegy z jiných škol. Bylo možné vystoupat na věžičku, což je pro místní velice atraktivní zážitek."

Milan Čahoj, asistent pedagoga: "Kdysi tady ta věžička byla osvětlena a sloužilo to jako dominanta Karviné, jak byla tma a tady se to rozsvítilo, tak v celém okolí, jak to bylo vystavěno, tak to působilo velmi pěkně. Pro zajímavost, i když je to sto roků stará škola, všechno tady drží, opravdu je to kvalitně udělané."

Ve spolupráci s Muzeem Těšínska, Těšínským divadlem a Státním okresním archivem a soukromými sběrateli mohli lidé nahlédnout i do historické třídy.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: "Mohli zavzpomínat na to, když tady chodili do školy, když tady ještě byla slovenská škola nebo gymnázium a myslím si, že ohlasy, které jsme na to měli, jsou veskrze pozitivní."

anketa: návštěvnice historické třídy: "Vy jste zažila takovou třídu? Ano. V dřevěných lavicích jsme seděli, ale ve škole jsme každý den zpívali, dneska už to není a to je zle." "Jasné, takové dřevěné lavice, kde na Slovensku jsme chodili a do města jsem chodili do měšťanky."

Ve třídě nechyběla třeba rákoska nebo v koutě nasypaný hrách, na kterém musely dřívě děti klečet, když zlobily. I když doma se prý praktikovaly i jiné fyzické tresty.

anketa: návštěvnice historické třídy: "Doma, to jsme dostávali řemenem po řiti.” 

anketa, návštěvník historické třídy: "Klečel jsi? Jo. A jaké to bylo? Bolelo to."

Návštěvníkům se věnoval personál školy, tady v historické třídě učitelky dětem i některé předměty a rekvizity popisovaly, protože je neznaly.

Jana Gawronová, učitelka: "Některé rekvizity jsou velmi zajímavé hlavně pro děti, protože dostávají otázky a hledají, co tady máme, jednou z nich je ořezávátko, které je opravdu taková historická památka. Pak tady máme moderní tablety, které se používaly před sto lety, děti totiž nevědí, že se psalo na takovéto tabulky."

Třída byla také vybavena ručně malovanými výukovými obrazy, prohlédnout si lidé mohli i různé dokumenty, jako objednávky šicích strojů nebo jasanových tyčí na šplh.

Jana Gawronová, učitelka: "Hodně je zaujaly psací potřeby, máme tady starodávná pera, děti si vyzkoušely namáčení do inkoustu."

anketa: návštěvníci historické třídy: "To je trošku staré. Líbí se mi ty lavice." "Jsem se díval na obrazy." "Mě překvapilo jak děti psaly křídou."

V rámci oslav byla také do věžičky umístěna časová schránka a vysazeny byly i dvě lípy na zahradě.

Marcela Jagošová, ředitelka Střední, Základní a Mateřské školy Komenského: “Já bych byla ráda, aby ta škola vzkvétala, aby to speciální školství, kam my vlastně patříme, se udrželo, protože má nezastupitelné místo v systému našeho vzdělávání."

---

Aktuálně z Karviné

Na centrální tržnici v Karviné-Fryštátě se v pondělí 3. října od 10 do 16 hodin uskuteční miniveletrh sociálních a návazných služeb. V parku za rehabilitačním sanatoriem se uskutečnila akce Zavírání pramenů. Jde o další akci, která v Karviné probíhá pravidelně a kterou lidé rádi vyhledávají. Ani letos nechyb

POZVÁNKA NA MINIVELETRH SOCIÁLNÍCH SLUŽEB

Na centrální tržnici v Karviné-Fryštátě se v pondělí 3. října od 10 do 16 hodin uskuteční miniveletrh sociálních a návazných služeb. Návštěvníci tak mohou získat na jednom místě potřebné informace k různým službám ve městě, dozví se, jak se stát pěstounem, můžete si zakoupit výrobky uživatelů, seznámit se se zařízením tísňové péče či se znakovým jazykem. Doprovodné aktivity bude mít připravena i MP Karviná.

ZAVÍRÁNÍ PRAMENŮ 2022

V parku za rehabilitačním sanatoriem se uskutečnila akce Zavírání pramenů. Jde o další akci, která v Karviné probíhá pravidelně a kterou lidé rádi vyhledávají. Ani letos nechyběl pestrý kulturní program, připraveno bylo spoustu atrakcí pro děti, dobré jídlo a pití a kvalitní burčák.

---

Policisté opět nabádají k opatrnosti na internetu

Moravskoslezští policisté představují veřejnosti další preventivní projekt nazvaný Poradce - policejní rádce pro bezpečný život. Zaměřuje na osvětu v oblastech bezpečnosti v dopravě, kybernetické kriminality a dalších. V Karviné si studenti gymnázia připomněli problematiku sextingu.

Nebuďte důvěřiví k neznámým kontaktům na sociálních sítích, neposílejte nikomu intimní fotografie a nenechte se vydírat. To jsou tři základní pravidla, které vštěpují policisté mladým lidem na přednáškách týkajících se bezpečného chování na internetu.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Dnes jsme na zdejší škole představovali projekt našeho krajského ředitelství PČR MSK, který se jmenuje Poradce - policejní rádce pro bezpečný život. Jedná s o projekt, který zahrnuje edukační videa a pro širokou veřejnost, pro všechny věkové kategorie."

Videa, která policisté prezentují, se týkají celé škály problematiky, od dopravy, domácí násilí, drogy až po kyberbezpečnost.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Dnes jsme právě představovali dvě nová videa, která letos v rámci projektu Poradce vznikla, jedno bylo zaměřeno na podvody na internetu, se kterými se člověk může setkat a a druhé bylo zaměřeno na sexting."

Termínem sexting se označuje elektronické rozesílání textových zpráv, fotografií či videí se sexuálním obsahem.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: "Jsme probírali právě aby si dávali pozor na ty situace, kdy s někým chodí, někomu věří bezmezně, jsou schopni vyrobit nějakou intimní fotku nebo video, jenže berou na sebe to riziko, že když se rozejdou, když ten vztah krachne za rok nebo dva, tak se dopředu vystavují riziku, že ten, komu dají kopačky, že toho může zneužít a ty fotky zveřejnit."

anketa: studenti gymnázia: "Nebylo to zrovna nic nového, protože jelikož na to jsme byli častokrát varováni, ale líbil se mi ten příklad od pana komisaře o holce z Dětmarovic, že víme, že se to děje u nás." "Dám si určitě pozor na sexting, o tom jsem se dozvěděla hodně nového a určitě se nenechám nachytat na internetu."

Na přednášce zazněla i informace o tom, že osoba, které není 18 let a pořizuje erotické fotografie či se natáčí v různých pozicích se sexuálním podtextem, stává se výrobcem dětské pornografie, jejíž následné šíření je trestné.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry