Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karviná rozsvítila vánoční strom na náměstí
  • Paví rodinka dostane před Vánoci novou voliéru

Karviná rozsvítila vánoční strom na náměstí

Vánoční strom na Masarykově náměstí v Karviné se rozsvítil první adventní neděli. Tuto událost mohli sledovat lidé prostřednictvím online vysílání.

První adventní neděli se rozsvítil vánoční strom na Masarykově náměstí. letos v tichosti, bez slavnostního programu a bez přesného času, aby se na náměstí kvůli aktuálním opatřením neshlukovali lidé.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: “My jsme se proto rozhodli odvysílat rozsvícení vánočního stromu online. S tím, že to nebyl jen klasicky záběr na ten vánoční strom, ale připravili jsme takový malý program pro občany,, kdy se mohli podívat, jak se strom přivezl a ostatní stromy, byla tam i zdravice primátora."

Zdravice primátora obsahovala přání k přicházejícímu adventu.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Vážení spoluobčané, dovolte mi, abych vás alespoň touto formou pozdravil a popřál vám klidný a pohodový advent. Pevně věřím, že boj s pandemií zvládneme a brzy se vrátíme k normálnímu životu. Rád bych vám všem popřál klidné adventní dny a hlavně všem přeji hodně zdraví.”

Po zdravici primátora pak následovalo samotné rozsvícení stromu. Vysílání v té chvíli sledovalo zhruba dvě stě lidí.

Lukáš Hudeček, mluvčí Karviné: "S tím, že je tam ale už více než 3 tisíce shlédnutí a dosah, pokud se lidé vyznají ve facebooku je kolem 20 tisíc lidí."

---

Paví rodinka dostane před Vánoci novou voliéru

Známá karvinská paví rodinka dostala předvánoční dárek v podobě nové voliéry. Postavili ji pracovníci Technických služeb v místním zookoutku.

Pávi se stali součástí života obyvatel Karviné v roce 2018, kdy byli poprvé přivezeni do místního zookoutku. Pár jedinců se ale nespokojilo s místem nového domova a své teritorium postupně rozšířilo do dalších částí města. Stali se vyhledávaným objektem k focení a natáčení. Vykračuji si po náměstí, přecházejí silnici nebo jen tak někde postávají.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Často dostáváme otázku od občanů, kolik vlastně máme pávů v Karviné, protože občané i vidí, že se nám pohybují po městě a taky je máme v zookoutku. Tak celkem jich máme devět, z toho je sedm dospělých a dvě mláďátka. Pět těch pávů jsme dostali v roce 2018 darem od benediktinského opatství z Rajhradu. Další dva pávy jsme dostali darem od majitele zámečku Petrovice."

V současné době se po městě pohybují volně dva paví samci.

Jana Maierová, vedoucí Odboru komunálních služeb MMK: "Ti tady moc nechtějí být, protože si je občané naučili je krmit, takže oni skoro vůbec nepřebývají."

Teď před Vánoci se v zookoutku pro pávy chystá nové bydlení s výběhem.

Zbyněk Gajdacz, ředitel TS Karviná: “Po diskuzích na magistrátě, na Odboru komunálních služeb MMK jsme přišli s nabídkou, že bychom vytvořili úplně novou voliéru pro pávy, kteří si v posledních měsících zvykli, že nám trajdají po městě. Ta voliéra je vytvořena drobnou betonovou konstrukcí, na ní jsou klasické oplocení postavené a malý domeček, kde se budou, jak doufáme, se schovávat před nepřízní počasí. Do budoucna počítáme s tím, že by tam měl být zakomponovaný zvláštní strom, na kterém by si pohověli."

Obyvatelé města a zvláště děti se už teď mohou těšit na jarní překvapení. V zookoutku přibude vzdělávací část, jejíž součástí budou další noví živí obyvatelé.

---Mohlo by Vás také zajímat