Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Rekonstrukce škol a školek začala v Karviné dříve
  • V Karviné se senioři mohou vidět s rodinou v Setkávači
  • Knihovnice zahrály předškolákům pohádku
  • Karvinské házenkáře bude nově trénovat Brůna

Rekonstrukce škol a školek začala v Karviné dříve

Karviná využila období spojené s uzavřením škol a školek kvůli koronavirové nákaze k jejich modernizaci. O něco dříve proběhla výběrová řízení a práce, které obvykle začínají prvním prázdninovým dnem, se naplno rozběhly už nyní.

Situace kolem COVID-19 dovolila dříve provádět výběrové řízení na dodavatele prací v karvinských školách a školkách, mohlo se také dříve začít s modernizacemi.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné:  “Kdysi jsme začínali prvním dnem prázdnin, dnes můžu říct, že dvě školy budeme končit prvním dnem prázdnin, tzn, začátek prací bude 1.7., ale to jsou poslední dvě školy. Vesměs na většině škol pokračujeme v rekonstrukci, je to pět škol, které buď navazují na předešlé opravy z minulých let nebo to jsou školy, které teprve začínají s těmi opravami."


V různých učebnách nebo školkách se také opravují podlahové krytiny, jako například v mateřské škole U Mateřské školy, která patří k Základní škole Borovského.

"Andrzej Bizoń, náměstek primátora Karviné:  "Jsem rád, že se vysoutěžily i firmy, které dodávají nábytek a interiérové vybavení do učeben a školských zařízení a v neposlední řadě se to týká i MŠ, kde v jedné budeme pomáhat při předělávání kuchyně, výtahu do kuchyně, nábytku a jedna MŠ bude mít krásně vybavenou novou družinu."

Práce na modernizaci sociálního zařízení u tělocvičny finišují například na Základní škole Majakovského.

Milan Martinček, školník: “WC dívčí, WC chlapecké, dále se mění topení, bude se měnit přívod vody, který už taky pamatuje nějaký pátek."

Aleš Homan, zástupce ředitele: "My jsme velmi rádi, že ta rekonstrukce probíhá, protože v minulosti se dělala tělocvična, nyní se dělá zázemí té tělocvičny, šatny a sociální zařízení. Jsme moc rád, že k této investici došlo."

Tělocvičnu a tedy i zázemí využívají nejen žáci této školy, ale i sportovní kluby a oddíly, například basketbalisté nebo mažoretky.

---

V Karviné se senioři mohou vidět s rodinou v Setkávači

Do areálu karvinské rájecké nemocnice dorazil speciálně upravený modul Českého olympijského výboru nazvaný Setkávač. Umožní seniorům z LDN a oddělení sociálních lůžek vidět se po téměř čtyřech měsících se svými blízkými. Setkání bylo plné dojetí a emocí.

Zástupci Českého olympijského výboru Martin Doktor a Šárka Kašpárková přivezli do Karviné speciálně upravený modul, který příhodně nazvali Setkávač. Umožnil pacientům z LDN a oddělení sociálních lůžek karvinské rájecké nemocnice vidět se osobně se svými blízkými.

Věra Murínová, mluvčí NsP Karviná-Ráj: “Ty návštěvy jsou plánované po dohodě s našimi vrchními sestrami na odděleních, ty návštěvy umožníme od 13-17 hodiny."

Jako první dostala příležitost spatřit svého čtyřiaosmdesátiletého otce Františka, který je zde hospitalizován kvůli zlomenému krčku, Bohdana Doležalová.

Bohdana Doležalová, dcera hospitalizovaného pacienta: “Setkání s mým tatínkem bylo emotivní, plačtivé. Já jsem ho celou dobu slyšela přes telefon, ale nebylo to ono, teď jsem ho viděla, má dlouhé vlasy a bylo to moc hezké."

Pan František byl za setkání rád a jak s úsměvem prozradil, těší se na holiče a na dobré čepované pivo.

Možnost vzájemného setkání zajistilo vedení Karviné ve spolupráci s nemocnicí.

Jan Wolf, primátor Karviné: “ Předně bych byl rád, aby to zařízení se využívalo hlavně pro sportovní účely. To, že jsme se dostali do této nepříjemné situace, tak jsme rádi, že olympijský výbor nám ten Setkávač půjčil a že se senioři můžou potkat se svými rodinami. Věřím tomu, že to bude trvat co nejkratší dobu, že i v našem regionu se ta situace brzy ustálí a dostaneme se do normálního režimu a lidé se budou moct potkávat tak, jako předtím."


Nápad převzal Český olympijský výbor z Holandska.

Martin Doktor, olympionik a sportovní ředitel Českého olympijského výboru: "Původně ten přívěs měl sloužit na roadshow k olympijské výchově v rámci olympijských festivalů, to je posunuté o rok, tak se vymyslela tato náplň."


Vedení Karviné projednalo s nemocnicí a sportovci možnost převézt Setkávač i k Novému domovu a na pár dní zakotví i v orlovské nemocnici.

---

Knihovnice zahrály předškolákům pohádku

Den dětí oslavili předškoláci v Mateřské školce Zvoneček patřící k Základní škole Slovenská na své zahradě. Popřát jim přišly i knihovnice prostřednictvím hrané pohádky Z pařezové chaloupky.

Oslavu ke Dni dětí uspořádaly učitelky v Mateřské školce Zvoneček v Karviné-Hranicích pro děti na své zahradě. Připravily pro ně stanoviště, kde plnily různé úkoly a také se podívaly na pohádku, kterou zahrály knihovnice regionální knihovny.

Markéta Kukrechtová, ředitelka RKK: “Knihovna si připravila Knihovnické divadélko, které máme podpořené Nadací OKD."

Knihovnice vybraly scénu z pohádky z pařezové chaloupky o tom, jak si Křemílek a Vochomůrka sází semínko.

Marcela Wierzgoń, knihovnice: "Je to o tom, že Křemílek s Vochomůrkou se na jaře vzbudí a chtějí zasadit semínko, ale mají kouzelné hodiny, které dělají neplechu a je tam také výr Ouško, je to vmontovaná postava z jiné pohádky."

anketa s dětmi z MŠ Zvoneček: "Mně se to strašně líbilo." "Mně se líbily ty hodiny, jak se točily." "Mně se líbilo, jak Vochomůrka nastydnul." 

Děti byly také v den svého svátku i sladce odměněny.

---

Karvinské házenkáře bude nově trénovat Brůna

Karvinské extraligové házenkáře bude od července trénovat jeden z nejzkušenějších hráčů Michal Brůna. Dosavadní trenér Marek Michalisko plně převezme funkci generálního manažera klubu.

Zhruba v polovině května se dosavadní prezident HCB Karviná Roman Mucha rozhodl ukončit své působení v klubu a nastaly změny. Dosavadní trenér Marek Michalisko převzal funkci generálního manažera klubu.

Marek Michalisko, bývalý trenér: "Od nové sezony plně přecházím do funkce manažera klubu, kterou jsem vykonával poslední tři roky, ale věnoval jsem se více tomu trénování . Já se na to hodně těším, pracuji pořád, i přes koronavirus, bylo potřeba se domlouvat s partnery, s městem, já jsem spokojen a vím, že tým je velmi dobrých rukou."

Trenérem byl Marek Michalisko 17 let. Kdysi trénoval i při zaměstnání, začínal u nejmenších házenkářů.

Marek Michalisko, bývalý trenér: Cítím, že mám toho dost a potřebuji si na chvilku odpočinout, nevím na jak dlouho, možná na furt."

Funkci hlavního trenéra předal jednomu z nejzkušenějších hráčů klubu Michalu Brůnovi. Měl by ale stále být součástí mužstva jako hráč.

Michal Brůna, nový trenér: "Je to nová životní výzva, mančaft bych měl převzít od 1. července, teď jen dotrénováváme, bude měsíc volno. V praxi to bude vypadat tak, že měl bych být hrajícím trenérem, v případě zranění nebo nějakých komplikací bych mohl ještě nastoupit, ale myslím si, že to bude málo.  Já jsme v této pozici už byl v Německu a Polsku, je to složité kontrolovat celou plochu a ještě se soustředit na svůj výkon, takže chtěl bych hrát co nejmíň."

V trenérské činnosti vidí i možnost předávat své zkušenosti mladým hráčům. Rád by více propojil jednotlivé kategorie.

Michal Brůna, nový trenér:  "Náš prvotní cíl v klubu je zaměřit se na mládež, propojit jednotlivé kategorie, aby na sebe navazovaly, trenéři více spolupracovali a chceme ty kategorie brát komplexněji."

Prvních zápasů se fanoušci dočkají v září.

---Mohlo by Vás také zajímat