Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V horku se mohou lidé osvěžit díky vodním mlžítkům
  • V karvinské nemocnici skončila rekonstrukce dvou lůžkových oddělení
  • K prázdninám patří tábory, v Karviné jich probíhá celá řada

V horku se mohou lidé osvěžit díky vodním mlžítkům

Občané Karviné se mohou v horkých dnech nově osvěžit na třech místech. Město nechalo vybudovat vodní mlžítka.

Už dříve se mohli lidé na náměstí osvěžit prostřednictvím mlžných sprch.Během června byla do provozu uvedena mlžítka v areálu Loděnice v parku Boženy Němcové a u vstupní brány do parku vedle kostela Povýšení svatého Kříže. Toto speciální osvěžení najdou lidé i na náměstíčku u Permonu.

Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "Je to moderní zařízení, které je kombinované s květináčem, abychom zajistili trochu estetický vzhled, aby tady nebyla namontována jen ta mlžící sprcha. Toto zařízení funguje tak, že tlačítkem, které je na květináči, se spustí mlžný opar, kde se lidé mohou v letních parných dnech zchladit."

Mlžítka mohla být nainstalována díky vstřícnému kroku a spolupráci s SMVaKem.

Emil Dostál, vedoucí provozu a údržby TS Karviná: "Musela se vykopat a zřídit vodovodní přípojka, od ní se natáhly hadice s vodou. Spotřeba bude velmi malá, ty trysky jsou konstrukčně řešeny tak, aby ten odběr byl minimální."

Jana Maierová, vedoucí odboru komunálních služeb MMK: "Od doby, kdy jsme to tady instalovali, máme na to kladné odezvy, za což jsme rádi."

Celé zařízení zde bude umístěno až do podzimu a poté bude uschováno ve skladu technických služeb.

---

V karvinské nemocnici skončila rekonstrukce dvou lůžkových oddělení

Lůžkový fond akutní péče v Nemocnici Karviná – Ráj prochází od loňského roku celkovou rekonstrukcí, která je rozdělena na několik etap. Jako první byly rekonstruovány lůžkové stanice oddělení chirurgie a ortopedie. První etapa byla ukončena a obě oddělení již slouží svým pacientům.

V Nemocnici Karviná – Ráj byly po 1. etapě slavnostně otevřeny prostory lůžkových oddělení ortopedie a chirurgie za účasti zástupců zřizovatele nemocnice, MSK, vedení města a také zdravotníků.

Martin Holinka, primář ortopedie Nemocnice Karviná: "Já z toho mám velkou radost, protože my se tady snažíme dělat co možná nejlepší a nejmodernější medicínu, zavádíme moderní trendy do praxe, jako je v poslední době moderní miniinvazivní chirurgie nohy a kromě toho jsme schopni kromě nových operačních sálů nabídnout pacientům komfortní zázemí v rámci nově zrekonstruovaného ortopedického oddělení."

Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie Nemocnice Karviná: “ My jsme nadšeni z té rekonstrukce, to stávající oddělení už opravdu bylo za zenitem, to nové už směřuje do nového tisíciletí a splňuje parametry, které jsou požadované pro pobyt pacientů a zdravotnický personál."


Momentálně probíhá rekonstrukce druhé části lůžkového fondu a to za plného provozu. Jednoduché to ale při opravě první části nebylo, součástí totiž bylo celkem 9 přesunů podle počtu hospitalizovaných pacientů.

Zdeněk Vojkůvka, primář chirurgie: "Tím, jak se některá oddělení zavírala a omezovaly se provozy, tak se podle toho rozšiřovala covidová oddělení, stěhovali jsme se 9x, průměrně co tři měsíce jsme se někam stěhovali."


Nově zrekonstruovaná lůžková oddělení chirurgie i ortopedie splňují požadavky dnešní doby hned z několika pohledů. Nově mají všechny pokoje svá sociální zařízení.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná: "Je tam toaleta, je tam sprcha, takže už nemusí chodit na chodby, jsou v pěknějším prostředí a to nejdůležitější je, že i personál, který pracoval pod tlakem, tak se mohl v době covidu přesunout z horších podmínek do pěknějších, prostorných, barevnějších, takže vidí to světlo na konci tunelu, nejsou jen špatné chvíle, ale jsou i dobré."

V blízké době přibudou na stěnách i velkoformátové fotografie Karviné, aby prostředí oddělení bylo ještě víc útulnější. Kapacitně zůstala oddělení stejná, ortopedie má celkem 21 lůžek, přibyl tady nadstandardní pokoj, chirurgie má lůžek 25.

Postupné modernizace zázemí v nemocnici vedení Karviné vítá, každoročně z pokladny města uvolňuje finance pro obě karvinské nemocnice, naposledy například na rekonstrukci nadstandardních pokojů porodnice, ale i na pořizování nových moderních přístrojů.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Je to nový standard pro naše pacienty, občany Karviné, takže jsem rád, že to probíhá. Chtěl bych jim popřát, aby ta modernizace dále pokračovala."

Pokračování modernizace má nemocnice v plánu.

Ivo Žolnerčík, ředitel Nemocnice Karviná: "Už máme vysoutěžen magnet, takže chceme instalovat magnetickou rezonanci, kterou nutné potřebujeme."

Zpracovává se také studie na rekonstrukci samostatného pavilonu v parku, kde by v budoucnu našlo zázemí oční centrum.

---

K prázdninám patří tábory, v Karviné jich probíhá celá řada

Příměstské či výjezdové letní tábory jsou oblíbenou alternativou pro pracující rodiče. Mohou chodit do práce bez obav, že se jejich ratolesti doma samy nudí. V Karviné je každoroční nabídka velmi pestrá a vybírat je opravdu z čeho.

Organizací, spolků a klubů, které nabízejí přes léto nejrůznější aktivity prostřednictvím táborů je v Karviné spousta. Nejpestřejší výběr mají rodiče už od ledna ve Středisku volného času Juventus, který na každý týden prázdnin organizuje příměstské tábory a několik se jich uskuteční i mimo město, v přírodě. Jeden takový připravila pro děti Martina Jančíková.

Martina Jančíková, vedoucí SVČ Juventus Karviná: "Měli jsme téma Pekelná jízda Amerikou II, navazovali jsme na loňský ročník, kdy jsme jeli po Route 66 a poznávali státy v Americe. V den, kdy jsme navštívili Kolumbii, tzn. hry zaměřené na pašeráky a drogy, tak nás navštívil zpěvák Petr Harazin ze skupiny Nebe, který mluvil o alkoholismu, o drogách, co to způsobuje a jaké těžkosti to člověku v životě udělá."

Tématicky vedené jsou i příměstské tábory. Během jednoho týdne děti zažijí několik výletů, a užijí si spoustu aktivit, činností a nejrůznějších her každý den.  Jeden den se také děti v rámci příměstského tábora podívaly do Slezského vzdělávacího centra, kde pro ně byly připraveny aktivity s lego robotikou.

Během krátké doby byl do posledního místa naplněn i tábor, který pořádá místní přírodovědná stanice.

Lukáš Barchański, vedoucí centra přírodovědné stanice SVČ Juventus: "V přírodovědné stanici pořádáme letos tři příměstské tábory, během tábora jsou dva výlety, jeden je do ZOO, druhý na Hukvaldy. Kromě těch zmíněných výletů chodí ke zvířatům, snaží se je vzít do ruky, naučí se s nimi manipulovat, krmení, čištění terárií, klecí. Měly jsme tady děti, které měly vyloženě hrůzu z hadů no a po táboře začaly chodit do kroužků a ty hady si braly běžně do ruky."

anketa: účastníci tábora: "Už jsem tu byla hodně krát a strašně mě to tu bavilo." "Mě to tu baví, protože miluji zvířata, sama mám jednoho zlatého retrívra." "Mám doma chameleona a psa a ráda se starám o zvířata."

Stejně jako výjezdové, tak i příměstské tábory jsou zpestřeny nejrůznějšími preventivními přednáškami, jednu z nich si pro děti připravili i městští strážníci.

Antonie Širajová, MP Karviná: "Ukázali jsme jim, co dělá strážník, co máme na sobě, co děláme, co umíme, jaké pomůcky používáme, ukázali jsme jim psa, aby viděli, co všechno můžeme se psem dělat ."

anketa: účastník tábora: "Líbí se mi ten pes, je krásný a poslouchá na slovo." 


Dětem také strážníci připomněli, jak bezpečně se chovat o prázdninách, jak se chovat, když přijdou do styku třeba s uvázaným a zuboženým psem a také je varovali je před užíváním drog. Vyzkoušet si děti mohly i opilecké brýle.

Redakčně upraveno / zkráceno.

---Mohlo by Vás také zajímat