Karvinský expres

• Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Silvestrovský běh 2019

Silvestrovský běh 2019

V Karviné se tradičně na Silvestra loučí se starým rokem desetikilometrovým během. Tato tradice pokaždé přiláká na startovní čáru běžce napříč všemi věkovými kategoriemi a to i přesto, že terén je náročnější a kopcovitý.

Atletický oddíl TJ Jakl Karviná připravil už po 36té pro zájemce z řad veřejnosti Silvestrovský běh. Každý, kdo chtěl po vánočních svátcích udělat něco pro své zdraví, mohl přijmout výzvu a pokusit se uběhnout deset kilometrů náročnějším terénem. Na startovní čáru se postavilo přes 130 běžců různého věku a kondice a přesně v deset hodin závod odstartoval výstřelem  náměstek primátora Andrzej Bizoń.

Silvestrovský běh má dlouholetou tradici a to nejen v Karviné.

"To se běhá, co já pamatuji z roku 1962 - 1963. Já dělám atletiku od patnácti let, to se běhá všude, v každém městě nebo vesnici, to je rozloučení se starým rokem," řekl ředitel závodu Zdeněk Staněk.

Trasa vedla kopcovitým terénem, od fotbalového stadionu přes rájecký kopec až ke Štěrbě a bývalým kasárnám. První do cíle doběhl tento muž – polský závodník Przemysłav Krupa, deset kilometrů uběhl za  38 minut 08 sekund.

"Jsem tady už počtvrté. Kopcovitá trasa není sice nic lehkého, ale mě to nevadilo, i slunce svítilo, teplota ideální. Vždycky jsem byl v první desítce, ale letos se mi podařilo vyhrát, takže jsem spokojený," řekl Przemysłav Krupa, nejrychlejší závodník.

Po chvíli později doběhla do cíle i první žena, Jana Coufalová. Ta trasu zvládla za 40 minut 55 sekund. Běhá teprve rok a půl.

"Běželo se krásně, profil trati byl trochu těžký, byly tam kopečky, ale zpátky to bylo naopak, takže jsem to pustila a běžela jsem rychle. Jsem ráda, že jsem obhájila letní běh v Karviné, takže jsem spokojená," řekla nejrychlejší závodnice.

Zimní Silvestrovský běh a letní Městský běh Karvinou patří mezi dvě větší akce místního atletického oddílu, s podporou města ale pořádá během roku běžeckých závodů více.Z

Pořadatelé mysleli i na děti, pro ně v rámci Silvestrovského běhu připravili podle věku kratší trasy poblíž startu. Každý závodník byl také odměněn.