Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Ve městě přibývají ploty u kontejnerových stanovišť
  • Michael Žantovský navštívil čtenáře knihovny
  • Ledová tradice Gymnázia Karviná trvá už 39 let

Ve městě přibývají ploty u kontejnerových stanovišť

V Karviné přibývají kontejnerová stání opatřená dřevěnými stěnami, které brání rozfoukávání odpadu do širokého okolí. Pracovníci technických služeb vsadili na svou fantazii a toto oplocení má v různých částech města jinou podobu.

V létě loňského roku se v Karviné-Hranicích objevilo u kontejnerových stanovišť toto dřevěné oplocení jako pilotní projekt, který měl prověřit, zda tyto stěny zabrání rozšiřování odpadu do širokého okolí. Protože se ukázalo, že to má smysl, začaly tato zábrany ve městě přibývat.

"Pilotní projekt Zvelebení kontejnerového stání se ve městě Karviná osvědčil a plní svůj účel, na FB Karviná-oficiální stránka města jsme měli poslední zvelebení na ulici Božkova přišlo nám hodně podnětů, kde všude by chtěli občané mít takové stání také," řekla Martina Orgoníková, zástupkyně mluvčího Karviné.

Každé stanoviště opatřené těmito stěnami, vypadá jinak. Podobu vymýšlejí sami pracovníci technických služeb. 

"Snahou je, aby i to místo, kde se odkládá odpad, bylo veselé, aby k tomu přistupovali zodpovědně a lidé odkládali odpad kam mají, aby třídili," vysvětlil Emil Dostál, vedoucí provozu údržby TS Karviná.

Na ulici Majakovského přibyly stěny rovnou na dvou stanovištích.

"Tam se snažíme železné díly natřít barvou podle fasády domů, výplň je z modřínového dřeva, taky to vypadá velmi hezky," dodal Dostál.

Po vytipování vhodného místa se stanoviště nově vydláždí a opatří oplocením. V blízké době přibude takové oplocení například V Aleji a U Lesa, jedno z dalších by mohlo mít podobu černobílých kláves.

---

Michael Žantovský navštívil čtenáře knihovny

Karvinská regionální knihovna hostila vzácného hosta - překladatele, tlumočníka, psychologa a politika v jedné osobě - Michaela Žantovského. Ze svého života prozradil posluchačům vše, o co se zajímali.

Jednasedmdesátiletý Michael Žantovský prošel za svůj dosavadní život mnoha profesemi, od tlumočníka a překladatele přes psychologa, spisovatele, diplomata a velvyslance až po současného ředitele Knihovny Václava Havla. Ve svém nabitém programu si udělal čas na čtenáře a návštěvníky karvinské regionální knihovny.

"Jsem velmi ráda, že jsem se s ním mohla osobně potkat." "Povídal o tom, co se mu v životě povedlo, čeho dosáhl a myslím, že kdyby ta beseda byla delší, tak by všichni byli jenom rádi," řekly návštěvnice knihovny.

Pan Žantovský rád vypráví o tom, co zajímá lidi.

"Někdy lidi zajímá politika, literatura, někdy svět a moje diplomatická kariéra, ale mě záleží nejvíc na tom, co zajímá je," řekl Žantovský.

Najít  fázi života nebo oblast, která v něm zanechala nejsilnější momenty, nejvíce ho ovlivnila nebo byla jeho srdcovou záležitostí je pro něj velmi těžké.

"Já mám problém odpovědět na tuto otázku, protože já jsem se působením vnějších okolností dostával z jedné fáze života do druhé, nevnímal jsem to jako změnu, snad jen kromě listopadu 1989, která se dotkla nás všech, vždycky jsem měl pocit, že přecházím z jedné fáze zájmu o lidi a svět kolem sebe, akorát to vyjadřuji jiným způsobem," vysvětlil.

Michael Žantovský, jako ředitel knihovny také ocenil vzhled, vybavení a život v karvinské knihovně, která je také pro připomínku nositelkou titulu Nejlepší městská knihovna roku 2018.

"Tahle knihovna je moc hezká, je krásně renovovaná, je vidět, že do ní lidé chodí, že to není jen budova, kde se skladují knihy, že je to budova, která žije lidmi, kteří do ní chodí, viděl jsem učebny, kde se lidé mohou učit nové věci, takto by asi knihovna měla fungovat," uzavřel.

Knihovna má pro své čtenáře už teď připravena další setkání a besedy se zajímavými hosty.

"Budeme tady vítat také fotografa Martina Straku, herce, kteří přijedou s projektem Listování a spoustu dalších," řekla Svatava Sukopová z RKK.

Termíny setkání a dalších akcí najdou zájemci na webu regionální knihovny.

---

Ledová tradice Gymnázia Karviná trvá už 39 let

Kantoři karvinského gymnázia se potkali s maturanty této školy na ledě zimního stadionu a to v rámci 39. ročníku hokejového utkání. I přesto, že stárnoucí kantoři každým rokem čelí útokům devatenáctiletých soupeřů, daří se jim vyhrávat nebo alespoň remízovat.

Už po 39. se na ledě zimního stadionu potkali kantoři karvinského gymnázia s maturanty této školy, aby čtyřleté studium ještě před závěrečnými zkouškami obohatili o sportovní zážitek v podobě hokejového utkání.¨

"Musím pochválit naše letošní maturanty, kteří jsou na tom výborně, mají ve svém středu Kláru Serioszkovou, která je reprezentantkou ČR v ledním hokeji žen, účastní se v dubnu MS, takže to letos budeme mít velmi složité," řekl Miloš Kučera, ředitel Gymnázia Karviná, hráč týmu Kantoři.

" Já se budu snažit hrát určitě co nejlíp, bud i klukům dávat prostor, aby si to vyzkoušeli, jaké to je, ten zápas a snad se nám podaří vyhrát," dodala Klára Seroiszková, hráčka týmu Maturanti.

Čestné buly vhodila na led legenda československého hokeje Vladimír Vůjtek, připomeňme, že  působil například, v ruské KHL vedl i týmy Kazaně a Dynama Moskva.  Se slovenskou reprezentací získal v roce 2012 stříbrnou medaili na mistrovství světa ve Finsku. Vedl 4 roky reprezentaci Slovenska a v letech 2015-2016 vedl i českou hokejovou reprezentaci.   

"Já na Karvinou rád vzpomínám, začínal jsem tady a ukončil hráčskou kariéru, jeden rok jsem tady hrál po té lize a pak jsem se hned stal trenérem prvního mužstva, což mi hodně pomohlo do budoucí kariéry, ten stadion mi přirostl k srdci," zavzpomínal.

Ocenil, že to na ledě žije i jinak než profesionálními hokejovými zápasy.

"To jsou jiné zápasy, než ty profesionální, je pěkné, že taková utkání jsou a že to umí někdo uspořádat a připravit," dodal Vůjtek.

Přestože tým maturantů byl složený z několika zkušených hokejistů,  tým kantorů v ničem nezaostával.

" Jsme angažovali Honzu Šturce, což je bratr extraligového hokejisty Romana Šturce, který maturoval u nás v roce 2005 a který nám určitě také pomůže, takže tu kůži nedáme zadarmo, jak se říká," usmál se ředitel školy.

"Já jsem hrával od malička a končil jsem v době, kdy se rozhodovalo kam půjdu na vysokou školu, takže jsem tomu hokeji věnoval relativně dlouho, pak jsem i trénoval, takže kolem toho hokeje se člověk pořád hýbe a pohybuje. Jako "univerzál" budu hrát tam, kde to bude třeba a pokud to bude nejvíc hořet, půjdu i do té brány," prozradil Šturc.

Do brány se za kantory postavil  všestranný sportovec náměstek primátora Andrzej Bizoń.

"Kdysi na fakultě jsme hokej měli, vždycky mě to lákalo jít jít do branky, tak uvidíme, bohužel, léta přibývají je to 30 let, je to šílené. Ta výzbroj sama o sobě něco váží a člověk se jen u toho navlékání potí a vidím, že ten gólman to nemá jednoduché, ten obzor, který vidí, není ideální, obdivuji gólmany, klobou dolů," řekl náměstek.

Většinou při těchto hokejových utkáních stálo štěstí na straně kantorů.  Ti byli připraveni zvítězit i letos, pro případnou prohru ale měli už dopředu připravený důvod, proč to tentokrát nevyšlo..

"Bilance historická je jednoznačně na straně kantorů, v historii naši žáci vyhráli asi 2x. Ale tím, že stárneme, tak ty jejich šance rok od roku stoupají," vysvětlil Kučera.

"Ti mladí nestárnou, pořád proti nám hrají devatenáctiletí kluci a my, bohužel, lehce stárneme," dodal kantor školy Alan Pieczonka.

39. ročník této ledové tradice je už minulostí, kantoři maturantům i přes své stáří nepodlehli, ale také se z výhry neradovali, utkání skončilo remízou 9:9.

---Mohlo by Vás také zajímat