Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Prázdniny bez úrazu
  • Blíží se seminář ke kotlíkovým dotacím
  • Blíží se Dny Karviné
  • Pohádková zahrádce skřítka Knihomilníčka

Prázdniny bez úrazu

Za nedlouho dětem začnou prázdniny a spousta volného času. V Karviné se konala velká preventivní akce nazvaná Prázdniny bez úrazu, aby si děti připomněly vše, co jim hrozí v přírodě nebo v ulicích města a na koho se obrátit v případě ohrožení.

Velká preventivní akce pro děti z mateřských a základních škol nazvaná Prázdniny bez úrazu se konala v Karviné opět po dvouleté pauze. Zapojily se do ní všechny složky IZS, nově se přidali i studenti SZŠ a báňští záchranáři. Hned na úvod všechny čekala ukázka sebeobrany a psovodi z řad městské i státní policie jim předvedli služební psy.

Dagmar Czinege, organizátorka akce: “Smyslem této akce je, aby se děti o prázdninách cítily bezpečněji než by to bylo bez toho, co se tady naučí, protože ony si mohou vyzkoušet různé krizové situace, které je mohou potkat:”

Jan Wolf, primátor Karviné: "Spousta těch informací, které tady dnes získají, se jim budou hodit a já jim všem přeji, aby ty prázdniny byly bez úrazu.”

U každého stanoviště se děti dozvěděly základní informace a rady týkající se bezpečného chování ať už doma nebo venku.

Miroslav Kolatek, preventista PČR MSK: “Na děti apelujeme, aby dodržovaly zejména pravidla silničního provozu, když budou používat jízdní kolo nebo brusle, aby myslely na pravidla, co jsme si přes rok říkali na besedách, aby používaly přilbu, chránily se a aby prázdniny přežily ve zdraví a vrátily se v pořádku.”

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Také děti poučujeme, aby se vyvarovaly rizikovému chování vůči cizím osobám, pokud je ty osoby osloví, tak aby s nimi nikde nechodily, nic od nich nebraly, žádné cukrovinky a rychle se obrátily na své rodiče nebo na dospělého, který je v blízkosti. Vyzýváme i ke kyberbezpečnosti, to je speciální program prevence kriminality, protože děti jsou dnes hodně na sociálních sítích.”

 Stanoviště, kde si děti připomněly základy poskytování první pomoci byla rovnou dvě a to ČČK a Střední zdravotnické školy

Monika Kotyzová, odborná učitelka SZŠ Karviná: "Naši studenti předvádí dětem, jak správně poskytnout resuscitaci, v případě poranění třeba řezných ran, tak si mohou vyzkoušet obvazovou techniku.” 

Daniel Kyška, vyšetřovatel požárů HZS Karviná: "Za hasiče bych dětem popřál bezpečné prázdniny a bezpečné chování, souvisí to s rozděláváním ohňů v přírodě, jeho vzdálenosti od lesa, při stanování, když se udělá ohniště nedělat tam blbosti, nežduchat do kamarádů, aby tam nikdo nespadl. Prázdniny jsou o tom, že děti bývají doma, rodiče musí do práce, tak pokud máme mladší sourozence, tak nehrát si s ohněm, sirky, zapalovače, nezkoušet zapalovat svíčky.”

Kromě toho se děti na stanovištích seznámily s technikou složek IZS, vybavením, přístroji a podobně. Svou prezentaci tady měli i báňští záchranáři. Tato preventivní akce byla poučná a zábavná zároveň. Děti si třeba vyzkoušely stav opilosti pomocí speciálních brýlí.

anketa: účastníci akce Prázdniny bez úrazu: "Nejvíc mě zaujali pejsci a nejvíc jsme se naučil u hasičů.” "Mě nejvíc zaujaly ty brýle, protože jsme se tam motaly.”

Preventivní akce se každoročně účastní přes osm set dětí, nejinak tomu bylo i letos.

---

Blíží se seminář ke kotlíkovým dotacím

V pondělí 6. června se od 15 hodin koná v kinosále Regionální knihovny Karviná seminář pro občany ke Kotlíkovým dotacím v Moravskoslezském kraji – konkrétně 4. výzva.

Pracovníci krajského úřadu vysvětlí vše potřebné, od pravidel a podmínek dotačního programu, vyplnění elektronické žádosti, upozorní na nejčastější chyby v žádosti a finančním vyúčtování.

---

Blíží se Dny Karviné

Obyvatelé Karviné jsou zváni na největší akci v Karviné, a to je oslava města nazvaná Dny Karviné.

 Pořadatelé připravili bohatý program, který se nově bude odehrávat i na Lodičkách.

Olga Hrubec, ředitelka MěDK Karviná: “Víkend od 10.-12. června bude konečně po dvou letech patřit Dnům Karviné. V letošním roce jsou změny, prodloužily se o jeden den, takže se budou konat od pátku do neděle, v neděli je připraven odpolední program v letním kině. Hlavní scéna se z Masarykovo náměstí přesouvá na Lodičky, takže budou dvě hlavní scény, letní kino a Lodičky. Koncerty ale budou probíhat tady, na Masarykově náměstí a v sobotu bude už tradičně v restauraci Oáza country scéna s finále Moravského vrabce. V letošním roce dostanou příležitost naše karvinské hvězdy, vítězové mezinárodních soutěží, takže Permoník vystoupí tady na Masarykově náměstí v pátek večer a Májovák bude vystupovat v letním kině v sobotu odpoledne s filmovými hity. kromě toho tady uvítáme kapely a interprety zvučných jmen, s některými máme zabukované termíny už dva roky a některé se nám podařilo zabukovat nově, takže myslím, že v tom bohatém programu si každý najde to své."

Pro děti bude připravena Mickey mouse show, nebo klaun Chytrolín. Z kapel vystoupí například kapela The People, Argema, Škwor, Xindl X, Slza nebo Olympic, z interpretů se můžete těšit například na Petra Kotvalda, Debbi, Magdu Malou nebo Mikolase Josefa.

---

Pohádková zahrádce skřítka Knihomilníčka

Karvinské knihovnice si pro malé předškoláky a školáky připravily oblíbenou a již tradiční akci nazvanou Pohádková zahrádka skřítka Knihomilníčka.

Karvinská regionální knihovna připravila pro nejmenší děti nevšední zážitkovou akci, díky které se mohly naživo setkat se svými oblíbenými hrdiny a postavičkami z knižního světa pohádek. Společně s Harry Potterem, Včelkou Májou nebo Mamutem plnily nejrůznější úkoly.

Barbora Koneszová, koordinační programový a projektový pracovník RKK: "Dnes jsme připravili pro děti z mateřských, ale i základních škol jinou akci než obvykle, Nejen besedy a knihovnické lekce, o tom není knihovna, knihovna je také o setkávání, o tom užít si a prožít s hrdiny trochu jinak nejen přes čtení, ale také si s nimi zahrát. Myslím si, že se nám to daří, že vždy vymyslíme Knihomilníčka, který provází děti pohádkami."

anketa: účastníci Pohádkové zahrádky skřítka Knihomilníčka: "Jsme sbírali vajíčka." "To mě bavilo." "Mě bavili koníci." "Lovil jsme mamuty." "Mě se líbilo, jak jsme sbírali ta vajíčka."


Akci nazvanou Pohádková zahrádka skřítka Knihomilníčka uspořádala regionální knihovna za podpory města. Součástí zahrádky byl doprovodný program, nechyběla kouzelnice nebo Hopsalín.
Všechny děti si v takzvaném Krmítku vyzvedly i svou odměnu.

---Mohlo by Vás také zajímat