Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné si mohou lidé půjčit elektrokolo
  • Ředitelka SŠTaS Karviná se loučila se školou
  • Prázdniny s kinem budou v Karviné s překvapením

V Karviné si mohou lidé půjčit elektrokolo

Občané Karviné mají nově možnost půjčit si elektrokolo. K dispozici jsou u recepce městské sportovní společnosti STaRS. Moravskoslezský kraj je přenechal městu za účelem propagace elektromobility, turistického ruchu a sportu.

Moravskoslezský kraj podporuje cestovní ruch svou vlastní sítí elektrokol a elektronabíječek od roku 2018. Nově tuto možnost dostali lidé v Karviné.

Jan Krkoška (ANO 2011), náměstek hejtmana MSK:" Je to v dnešní době trend podporovat cyklistiku jako takovou a také elektrokola. Ten hlavní důvod byl, aby lidé objeli na elektrokolech místa, které třeba neujdou nebo jsou vzdálené a podobně. "

V Karviné mají lidé prozatím k dispozici čtyři elektrokola, dvě dámská a dvě pánská. Půjčit si je mohou na recepci zimního stadionu společnosti STaRS.

Petr Dyszkiewicz. ředitel společnosti STaRS: "Když se to půjčuje na hodiny, tak se půjčuje jen kolo, kdyby to bylo na více než den, tak se to půjčuje s nabíječkou."

Cena za půjčení je odvozena podle toho, na jak dlouho si elektrokolo půjčíte. Na začátku se také platí vratná záloha.

Petr Dyszkiewicz. ředitel společnosti STaRS: "Je to nová služba, uvidíme, jestli o to bude zájem, ale elektrokola jdou dopředu a kdo si to chce aspoň vyzkoušet než se rozhodne, zda si koupí třeba vlastní elektrokolo, ta tu možnost ve městě Karviná má."

Kromě Karviné si elektrokola mohou lidé půjčit na více jak 30 místech po celém Moravskoslezském kraji, od Jeseníků až po Beskydy, najdete je na Pustevnách, na Ovčárně, na Hrčavě a podobně. K dispozici jsou i v Ostravě v Dolní oblasti Vítkovic. A zájem o ně je velký.

Jan Krkoška (ANO 2011), náměstek hejtmana MSK:""Jenom na Sepetné si v roce 2019 elektrokola půjčilo více jak 150 zájemců,. ta kola máme stále ve výpůjčkách."

Celkem je v MSK k dispozici 120 elektrokol. Vybudována je i síť dobíjecích stanic.---

Ředitelka SŠTaS Karviná se loučila se školou

Ředitelka Střední školy techniky a služeb v Karviné Iva Sandri se rozloučila se svými kolegy i zástupci zřizovatele a města a oficiálně ukončila své působení na této škole. Nově tuto střední školu povede její zástupkyně pro teoretické vyučování Yvetta Kałužová.

11 let vedla Iva Sandri Střední školu techniky a služeb, s koncem tohoto školního roku končí i její působení na této škole. Iva Sandri patří mezi deset nejlepších ředitelů naší republiky, ocenění převzala v roce 2019 v Praze. Oceněna byla v té době i generálním ředitelstvím hasičského záchranného sboru.

Iva Sandri, ředitelka SŠTaS Karviná: ” Asi se mi nebude odcházet lehce, ale myslím si, že jsem udělala kus práce. Bylo to náročné, ale tvůrčí. Chodila jsem sem ráda, protože jsem viděla, že se ta práce daří, že tady mám spolupracovníky, kolegy, kteří mi v tom pomáhali."


Iva Sandri odchází ze školy s patřičnou hrdostí. Nejenže se jí podařilo udržet devět učňovských oborů a čtyři obory maturitní, za jejího vedení také škola otevřela nový maturitní obor Logistika v průmyslu. Školu také náležitě esteticky vyzdobila a dokázala šířit krásu řemesla z různých úhlů pohledu prostřednictvím různých akcí pro školy a veřejnost. Podporovala i vznik workoutu na škole, který je v současné době mimořádně úspěšný v republice i zahraničí.

Rozloučit se s ředitelkou přišli s kyticí zástupci kraje, města, spolupracujících firem a dalších významných hostů. Z rukou náměstka primátora také obdržela škola i ředitelka Pamětní list Rady města.

Andrzej Bizoń. náměstek primátora Karviné: "Jsme velmi rádi,že i když nejsme zřizovatelem středních škol, tak na území města máme takové školy, jako je SŠTaS Karviná a blahopřeji k 70. výročí založení. Ta škola nabízí širokou škálu oborů, ve kterých se můžou vzdělávat.naši žáci, za což jsem velmi rád." 

Stanislav Folwarczn, náměstek hejtmana MSK: “Škola má za sebou druhou dekádu ve 21. století a musím říct, že velmi úspěšnou dekádu, protože ten konec minulého století byl velmi náročný. Hlavně přechod z hornického učiliště a hledání nového místa v tom školském systému. Ten se zvládl a škola postupuje dál. Ta poslední dekáda pod vedením paní ředitelky Sandri byla úspěšná, ženy mají vždy větší cit pro estetiku. To tady jde vidět v té škole, skutečně je to škola moderní, kvalitně vybavená,dobře řízená, neřeší problémy, které musela řešit, jako je úbytek počtu žáků, demografie se stabilizuje. Myslím, že paní ředitelka předává školu do třetí dekády nové nástupkyni v dobré kondici."Nově Střední školu techniky a služeb v Karviné povede Yvetta Kałužová. V Karviné se narodila žije tady celý svůj život. Pracovala tady jako učitelka odborného výcviku, odborných předmětů a v současné době vykonávala funkci zástupkyně ředitelky školy. Ve školství pracuje více jak 25 let. Má v plánu pokračovat ve stejné vizi a tempu jako její předchůdkyně.

YVETTA KAŁUŽOVÁ, nastupující ředitelka SŠTaS Karviná: “Určitě budu pokračovat v cestě paní ředitelky, protože ona opravdu dala této škole hrozně moc. Nastavila nějakou cestu, budeme v ní pokračovat a dát té škole i něco nového. Víme,že tato škola je součástí Karviné, my jsme tady všichni patrioti, kteří pracujeme pro tuto školu a určitě budeme pracovat s širokou veřejností a slavit jméno školy tak, aby se dožila 100 let."I když Iva Sandri oficiálně ukončila působení na této škole, bude i do budoucna sledovat její vývoj a úspěchy.


Iva Sandri, ředitelka SŠTaS Karviná: "Je to moje dítě. Budu ji sledovat z povzdálí, ale nechám ji žít."
---

Prázdniny s kinem budou v Karviné s překvapením

Letní prázdniny a spousta volného času pro školáky jsou opět tady. V Karviné pro ně městský dům kultury připravil tradiční dopolední promítání v kině. Letos poprvé i s překvapením. Nařízené opatření týkající se pořádání akcí do 100 lidí bude dodrženo.

Děti z Karviné mohou obohatit své prázdninové volno tradičně návštěvou kina, které pro školáky pořádá promítání každou středu v dopoledních hodinách už tradičně několik let pod názvem Prázdniny s kinem.

Lukáš Zielosko, referent kina: “Je to velmi vyhledávaná akce, kdy každou středu dopoledne během dvou prázdninových měsíců pro rodiče a děti, kteří zůstali o prázdninách ve městě, atraktivní pohádkové tituly za atraktivní pohádkové ceny. Novinkou letos je také skutečnost, že před začátkem představení před kinem vystoupí krátce s klaunským a artistickým vystoupením Cirkus, který pak ale zůstane v Karviné a v průběhu celé středy na různých místech v Karviné, třeba v dětském koutku nebo na náměstí budou vystupovat a dělat radost i jiným dětem."anketa, návštěvníci kina: “ Já se těším do kina.” “V dnešní době je člověk rád, za každé zpestření toho programu pro děti, je dobré, že tu nemusíme čekat a že předtím uspořádali takový program, děti si to užily, i když o tom neumí moc povídat, ale parádní, myslím, že se jim to hodně líbilo." "Já se těším do kina, budu chodit s taťkou.” "Já se taky těším hodně do kina."


Aktuálně je pořádání kulturních akcí zkomplikováno covidovou situací na Karvinsku, kulturní akce jsou povoleny do 100 lidí.

Kapacita kinosálu je 340 míst, diváci bez problémů mohou sedět odděleně.

Lukáš Zielosko, referent kina: “My vyzýváme všechny, kteří mají o Prázdniny s kinem zájem, aby si vstupenky zakoupili v předprodeji online. Tak získají jistotu, že se na představení dostanou."


Předprodej bude spuštěn na sto vstupenek na stránkách . 

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry