Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Primátor Karviné řešil v terénu narušování občanského soužití
  • Začátek školního roku v Karviné
  • Videoklip Pozitivní energie Lukrecia Changa

Primátor Karviné řešil v terénu narušování občanského soužití

Rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství a narušování občanského soužití trápí obyvatele jedné ze čtvrtí Karviné-Novém Městě. Obrátili se proto s žádostí o pomoc na primátora města a vedení městské policie..

Obyvatelé žijící na ulici Zakladatelská a okolí a následně obyvatelé žijící na ulici Dvořákova a okolí se obrátili na primátora města a vedení městské policie s žádostí o pomoc.

anketa, obyvatelé problémové lokality: "Oni stojí na celé cestě, stolky mají a já nemůžu projet na kole." "Jezdí po trávníku, jim to je jedno." "Jenom pijou, kouří a množí se. Plno děcek udělat a výchova nulová."

Jan Wolf, primátor Karviné: "Já bych těm lidem, co tady bydlí a jsou z toho nešťastní, hrozně rád pomohl. My, jako město, máme těch nástrojů hrozně málo. To jsou byty v soukromém vlastnictví, majitelé bytů nejsou z Karviné, pronajímají ty byty lidem, kdy ani neví, kdo v tom bytě bydlí, je tam spousta dětí, o které se mnohdy nikdo nestará. Tito lidé dostávají různé příspěvky na všechno možné a život žijí tím způsobem, jakým žijí, jsou tam lidé, kteří 20, 30 let nepracovali, ty své děti nemůžou naučit vůbec ničemu."


Vedení města se snaží s vlastníky bytů komunikovat, ne všichni ale reagují. Pak nastává i represe v podobě městské policie, která musí zasahovat, protože problémy, které občany trápí, se týkají různých oblastí.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "Rušení nočního klidu, znečišťování veřejného prostranství, narušování občanského soužití, překvapilo mě, že tu je problém s parkováním s dopravou, na to se podíváme, každopádně si ty problémové lidi vytáhneme a budeme je řešit."

Obyvatele žíjící na ulici Dvořákova a okolí trápí nejvíce lidé žijící nočním životem.

anketa, obyvatelé problémové lokality: " Tady otevřeli nový obchod, tam je do dvou, do tří do rána.” "Bijou se tam, hulákají, kdybychom neměli špunty do uší, tak se nevyspíme v tom baráku."


Jan Wolf, primátor Karviné:
 "Kdyby bylo na mě, tak všechny večerky zavřu ve 22 hodin. Protože si myslím, že každý normální slušný člověk si nakoupí do deseti do večera.”


Důležité je, aby lidé oznamování různých přestupků a problémového chování nevzdávali.

Petr Bičej, ředitel MP Karviná: "My to problémové chování řešíme ukládáním pokut, píšeme úřední záznam a komunikujeme s vlastníky bytů s mnohými se dá hovořit, oni potom ty lidi vystěhují."

Podle slov primátora je ale prvotním problémem špatně nastavený systém v zákoně.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Já dlouhodobě říkám, že pokud se nezmění systém a nezačne stát na tom něco dělat jinak než dnes dělá z hlediska vyplácení různých sociálních dávek a dalších příspěvků a doplatků na bydlení a nebude tady kšeft s chudobou, tak se to bude složitě řešit. Věřím tomu, že novela zákona, která by snad prošla k 1.1. 2022, tak tomu může trochu pomoci, že snad určité procento lidí si uvědomí, že takovým způsobem se žít nedá žít."

Na žádost primátora města byl zřízen speciální tým strážníků, jejichž prioritní pracovní náplní bude využití všech dostupných právních prostředků v boji s osobami, které svým způsobem života znepříjemňují poctivým lidem život ve městě.

Speciální hlídka bude sestavena ze čtyř fyzicky velmi dobře připravených strážníků a nápomocen jim bude i psovod.

---

Začátek školního roku v Karviné

Zahájení nového školního roku. Tradičně přišel prvňáčky přivítat i primátor města. Letos na Základní škole Slovenská.

Do školních lavic usedlo 1. září v Karviné 419 prvňáčků. První tříd bylo otevřeno 22. Například na Základní škole Slovenská, kam přišel prvňáčky přivítat primátor města, bude do první třídy docházet 24 nových žáčků.

Michael Klos, ředitel ZŠ Slovenská: “Perličkou je to, že máme 20 dívek a čtyři chlapce, ti chlapci ještě mají i podobná jména, takže to bude legrace, ale paní učitelka si zvykne. V té třídě bude i asistentka pedagoga, takže ta práce bude komfortní. Těšili jsme se moc na první školní den a doufáme, že tak, jak proběhl první školůní den, tak proběhnou i ty další dny, protože ten poslední rok a půl byl ovlivněn covidem, takže se těšíme, že se budeme učit."

Primátor každoročně navštěvuje základní školy první školní den, aby prvňáčky povzbudil a popřál jim mnoho úspěchů.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ty děti vstupují do nové etapy života, přišel jsem je podpořit, dali jsme jim nějaké drobné dárečky a doufám, že se jim tady bude líbit. Učitelskému sboru přeji, aby se ten stav vrátil do normálu, protože si myslím, že to přecházející covidové období bylo nešťastné a složité. Jsme přesvědčen, že každý kantor chce učit své dítě ve třídě, chce být s ním v kontaktu, nepotřebuje mít na puse to, co máme, to nám asi ještě nějakou dobu bude trvat, ale doufám, že se to všechno ustálí a naběhneme do normálního režimu.”

Prvňáčky čeká v prvních dnech seznámení se s novým prostředím a navazování přátelství s novými spolužáky.

anketa, prvňáčci: “Těším se hodně do školy, protože je tu zábava a můžeš si tu objevit hodně kamarádů." "Je to lepší než školka a naučíme se počítat a psát.” "Ve škole se mi líbí a těším se, až se všechno naučím."

Vybrat pro své dítě školu bylo pro mnohé rodiče jednoduché.

anketa: rodiče: “Jsem tu chodil já do té školy a jsem s ní spokojený, proto jsme ji dal tady do této školy.” "Volba byla jasná, protože jsem tady do této školy chodila já. Těšili jsme se celé prázdniny, připravovali jsme se a snad do té školy budeme chodit, že nebudeme sedět doma.”

Školáci se mohou těšit na zmodernizované odborné učebny, opravené sociální zařízení nebo zrekonstruované šatny.

Andrzej Bizoń, náměstek primátora: “Většina rekonstrukcí, oprav a investičních akcí je u konce a stihnou se do konce prázdnin, ale jsou projekty, které jsou delší a to jsou především vybudování nových IT učeben , které se budou dokončovat ještě v září.”

O odklad nástupu do školy požádali rodiče u 89 dětí.

---

Videoklip Pozitivní energie Lukrecia Changa

Na světě je nový videoklip karvinského rapera Lukrecia Changa. Natočil ho v rámci projektu Státního zdravotního ústavu v Praze jako mediátor podpory zdraví.

Známý karvinský raper Lukrecius Chang natočil ve spolupráci se Státním zdravotním ústavem zcela ojedinělý videoklip nazvaný Pozitivní energie.

Lukrecius Chang, raper, mediátor podpory zdraví: "Vytvořili jsme scénář, jeli jsme do Prahy, tam jsme natočili celý videoklip za pomocí Miroslava Smita a v tom videoklipu ukazuji sportovní činnost, že člověk musí se sebou něco dělat, aby sportoval a je tam zásadní věc, když člověk sedí u popelnice jako bezdomovec a já k němu přijdu a on se změní v obyčejného člověka. Smysl toho klipu je, že tam předávám pozitivní energii těm lidem."

Pomáhat lidem různého věku, v různé životní fázi je Lukreciovým krédem delší dobu a v současné době může pomáhat i v terénu v rámci práce mediátora podpory zdraví.

Lukrecius Chang, raper, mediátor podpory zdraví: "Jsem rád, že jsem v této pozici, je to pro mě nová zkušenost. Rád spojuji tyto věci, jako je sport, hudba a práce, protože mě to baví, naplňuje a tím se vyznačuje moje osobnost."

Mediátorů podpory zdraví má Státní zdravotní ústav několik desítek a působí ve všech regionech naší země. v MSK působí celkem osm mediátorů. V rámci pětiletého projektu nazvaného Efektivní podpora zdraví osob ohrožených chudobou a sociálním vyloučením provádí primární prevenci a podporu zdraví. Jde o první projekt svého druhu, který si dal za cíl řešit zdravotní gramotnost.

Anna Šnajdrová, koordinátorka projektu pro MSK: "To znamená, aby lidé, kteří nedosahují informace o svém zdraví, ať jsou to osoby ohrožené chudobou nebo sociálně vyloučení, tak tito lidé jsou našimi klienty projektu pětiletého. Terénní pracovníci řeší zdraví osob, ať už se jedná o doprovody, řešení zdravotního pojištění a celkově, co člověk potřebuje, jsou to individuální pohovory týkající se jeho zdravotního stavu a podobně. Jsou to nejrůznější podpory co se týká reprodukčního zdraví maminek po porodu, ten záběr je široký ."

Pro tuto činnost spolupracuje Státní zdravotní ústav s magistráty, odbory sociálních věcí, s krajským úřadem Ostrava a podobně. V současné době funguje zhruba 40 programů prevence zdraví například pro neslyšící, hendikepované, pro ženy v azylových domech a podobně. Celý videoklip Pozitivní energie si můžete prohlédnout na internetu.

---Mohlo by Vás také zajímat