Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné roste nový sportovní areál
  • Letní kino v Karviné promítá až do konce září
  • ZŠ a MŠ Prameny otevírá Montessori třídu

V Karviné roste nový sportovní areál

Stavba nového sportovního areálu za krytým bazénem pokračuje podle plánu a bez komplikací. Obyvatelé Karviné a zejména příznivci sportu se tedy už brzy dočkají nového místa, kde budou moct trávit volný čas.

Obyvatelé Karviné a zejména příznivci sportu se už brzy dočkají nového sportovního areálu. Stavební práce se rozběhly zhruba před měsícem.

Jan Wolf, primátor Karviné: “V současné době probíhají stavební práce, přeložky inženýrských sítí. Stavba zatím probíhá podle termínů jak má, uvidíme, jaké bude dále na podzim počasí. Práce by měly být ukončeny na konci roku, předpokládám, že slavnostní otevření a první návštěvníci by sem mohli přijít na jaře příštího roku.” 

Multifunkční areál nabídne atletickou a in-line dráhu pro začínající bruslaře, fotbalové hřiště s umělou trávou pro amatéry, dětské hřiště, pumptrack i hřiště na workout. Do areálu byl také začleněn i skatepark, který se stal vítězným požadavkem ankety participativního rozpočtu města.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Toho využití tady bude docela hodně a věřím, že areál naši občané a mládež využije."

Pracovní skupina se také scházela s odborníky na jednotlivé povrchy daných sportů a zástupci sportovních spolků, aby navržené sportoviště splňovalo jejich představy.

Petr Zorichta, předseda spolku Skejtuj denně: "Je tam streetová část, i část, kde je bazén, kde je mnoho radiusů. Věříme, že to bude stavět firma, která má se skateparky zkušenosti, a v tom případě by to bylo v maximálním pořádku."

Výrazně se také změní okolí celého sportovního areálu.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Je to součástí střední školy, dáváme tady dohromady část této budovy, budou tady nová okna, mění se fasáda, bude se taky dělat i zázemí. Bude tady správce, přibude parkoviště. Na to bude navazovat a věřím tomu, že na podzim se to již rozběhne, protože se blíží konec soutěže přestavby krytého bazénu, takže si myslím, že celá tato část bude velmi pěkná a doufám i hodně využívaná."

Areál bude oplocený, hlídaný kamerovým systémem. V samotném areálu budou vybudovány zpevněné plochy a chodníky, inženýrské sítě a rozmístěny lavičky.

---

Letní kino v Karviné promítá až do konce září

Pro milovníky filmů a návštěvníky karvinských kin připravili pořadatelé opět pestrou nabídku. Nově se bude promítat v letním kině i v průběhu celého září. Před projekcí také na diváky čeká doprovodný program.

Letní kino pokračuje v projekcích filmů i po prázdninách, pořadatelé se rozhodli promítat filmy i v měsíci září.

Jakub Gajdica. vedoucí kin: “Po mnoha letech máme letní kino v provozu i v září, je to proto, že v kině Ex, které používá technologii stejnou, zatím probíhá rekonstrukce, takže letní kino máme v provozu až do posledního víkendu, hrajeme vždy čtvrtek až neděle, kromě posledního víkendu, kdy končíme v sobotu."

Pořadatelům se podařilo sehnat tři zajímavé projekce. První z nich je projekce Králové videa karvinského režiséra Lukáše Bulavy. Promítání je naplánováno na 12. září.

Jakub Gajdica. vedoucí kin: “ Bude tam mít i nějakou delegaci, takže srdečně zveme, o den později, v neděli to bude film Ženská pomsta producenta Petra Šišky, měla by tam být i herečka Vejmělková, která ten film uvede, budou tam i soutěže pro diváky."


18. září se mohou diváci přijít podívat na dokument o slovenském raperovi Rytmus: Tempos.

Jakub Gajdica. vedoucí kin: “Před tímto filmem budeme mít krátké vystoupení karvinského rapera Lucrecia Changa. Všechna představení začínají ve 20 hodin."


V případě nepříznivého počasí se projekce filmů přesouvá z letního kina do kina Centrum. V kině Centrum budou platit následující hygienická opatření:

Jakub Gajdica. vedoucí kin: “My jsme se rozhodli pro omezení v počtu diváků, na jedno představení pouštíme pouze 100 diváků, ale na druhou stranu s plným komfortem,.Diváci nemusí mít roušky, je v provozu bufet kina."Máme to uděláno tak, že vždy diváci sedí v jedné řadě, druhá řada je volná a v každém představení to prostřídáváme."Program karvinského kina centrum najdete na webu kinokarvina,cz, kde je možné i zakoupit vstupenky.

---

ZŠ a MŠ Prameny otevírá Montessori třídu

Základní a Mateřská škola Prameny v Karviné se nově řadí mezi školská zařízení v republice nabízející rodičům alternativní způsob vzdělávání dětí v předškolním věku. Od září letošního roku začne jedna ze tříd mateřské školy využívat prvky Montessori pedagogiky.

V jedné ze tříd Mateřské školy Prameny se od tohoto školního roku budou děti nově vzdělávat podle Montessori pedagogiky.

Jan Wolf, primátor Karviné:Ta myšlenka vznikla v loňském roce, chtěli jsme rozšířit alternativu pro mateřské školy. Jsem rád, že paní ředitelka s panem náměstkem Andrzejem Bizoněm to vzali vážně a do roka jsem takovou třídu otevřeli. Věřím tomu, že rodičům i dětem se výuka bude líbit a budou spokojeni."

Třída se odlišuje od ostatních běžných tříd mateřských škol svým vybavením, místo hraček mají děti k dispozici vzdělávací pomůcky, rozvíjející jejich kreativitu, šikovnost a soběstačnost. Děti pracují individuálně nebo v kolektivu.

Pavlína Adamiecová, učitelka v Montessori třídě: "Máme tady děti od 2,5 let do 6 let a je to super, protože ty starší děti pomůžou mladším. Máme tady i funkční kuchyňku, takže si samy umyjí nádobí, nakrájí zeleninu, namažou pomazánku, učí se tím samostatnosti. Určitě to maminky doma přivítají.” 

V Karviné jde o pilotní projekt, do první otevřené Montessori třídy bude docházet dvacet žáků.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Později fungování třídy vyhodnotíme a pokud o to budou mít rodiče zájem, budeme se snažit takových tříd otevřít více."

---Mohlo by Vás také zajímat