Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Nový sportovní areál roste před očima
  • Do Karviné-Louk zajíždí pojízdná prodejna
  • SPŠ Karviná se zapojila do prestižní celostátní soutěže

Nový sportovní areál roste před očima

Už za pár měsíců se obyvatelé města dočkají otevření nového sportovního multifunkčního areálu, který doslova před očima roste za krytým bazénem v Karviné-Hranicích.

Práce na novém sportovním areálu v Karviné- Hranicích výrazně pokročily.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Na stavbě sportovního areálu u Obchodní akademie jde všechno podle plánu. Trochu nás počasí zlobilo, takže se některé činnosti zpozdily, ale věřím tomu, že to firma dožene. Jako na každé stavbě i tady jsou problémy, v některých částech se nám trochu tlačila spodní voda, takže to musel projektant vyřešit, už je to vyřešené. Ale začíná to mít obrysy a začíná se mi to líbit."

Sportovní areál bude určený pro široké spektrum nejrůznějších sportů, využívat ho budou moci rodiče s malými dětmi i příznivci adrenalinových sportů. Nabídne atletickou a in-line dráhu pro začínající bruslaře, fotbalové hřiště s umělou trávou pro amatéry, dětské hřiště, pumptrack i hřiště na workout.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Je to opravdu široké spektrum aktivit a doufám, že se to lidem bude líbit, a že si toho budou vážit a hlídat, aby se to hned nezničilo a dlouho to sloužilo všem. Vedle toho tady připravujeme i šatny, abychom měli i nějaké zázemí pro sportovce."

Do areálu byl také začleněn i skatepark, který se stal vítězným požadavkem ankety participativního rozpočtu města. Jeho výstavba začala minulý týden.

David Martinek, stavbyvedoucí skateparku: "Všechny šikminy se dělají ručně kromě rovných ploch, ty se dělají strojově. Je to opravdu těžká ruční práce. Nejhorší je ten bazén, který se musí ručně nastříkávat."

Říká stavbyvedoucí skateparku David Martinek, který má osobně s tímto sportem zkušenosti, v Karviné také se skejtem začínal.

David Martinek, stavbyvedoucí skateparku: "Mám opravdu radost, že se můžu podílet na výstavbě tohoto skateparku. Řekl bych, že tento bazén patří mezi nejlepší v ČR svou členitostí, takže myslím, že tady v MSK budou spokojeni jak místní skejťáci, tak koloběžky, které nastupují na scénu."

Kromě skateparku se tady už rýsuje i okruh pro pumptrack.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: “Původně jsme plánovali, že uděláme jeden okruh, nakonec jsme ten okruh rozdělili na dva. Více a méně náročnější. Je to taková zajímavost, ti, kteří tu dráhu vytváří, projíždějí ji na skatech, bruslích a kolech projíždějí, aby to před finální úpravou bylo dobře klopeno a odzkoušeno."

Odbor majetkový se také dohodl s Veolií, majitelem blízkého výměníku na změně jeho podoby.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Chceme tam udělat nějakou zajímavou grafiku, že by oslovili nějaké mladé umělce, kteří by dali tvář této výměníkové stanici."

Připravuje se nové veřejné osvětlení, rozhlas bezpečnostní systém včetně kamer. Fotbalové hřiště bude oplocené. Současně s výstavbou sportoviště probíhá i modernizace sousedícího krytého bazénu.

Jan Wolf, primátor Karviné: “Krytý bazén dneska vypadá hrůzostrašně, ale ta stavba se bude měnit a časem to bude jedna z výrazných dominant města, kterou si lidé užijí. Současně budeme opravovat Obchodní akademii. Ten objekt je města, takže budeme měnit fasádu, okna i prostředí kolem budeme chtít zatraktivnit."

Předpokládá se, že v červnu by mohlo být vše připraveno k otevření, záležet bude na aktuálních platných opatřeních vlády.

---

Do Karviné-Louk zajíždí pojízdná prodejna

Do Karviné-Louk začala zajíždět pojízdná prodejna potravin. Hlavním důvodem bylo skončení provozu kamenné prodejny. Město se dohodlo s prodejcem z Polska, který do Louk dojíždí třikrát týdně a zastavuje na několika místech.

V městské části Louky skončil provoz tamní kamenné prodejny potravin. Aby místní obyvatelé nemuseli zajíždět pro základní potraviny až do centra města, zajistilo pro ně vedení města pojízdnou prodejnu. Hledali mezi českými i polskými prodejci.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné:  "Nepodařilo se nám oslovit žádné české pojízdné prodejce a díky tomu, že jsme v příhraničí a i okolní města mají s polskými pojízdnými prodejnami velmi dobré zkušenosti, tak jsme zvolili tento způsob. Vybrali jsme prodejnu, která má široký sortiment a hlavně pan prodejce je ochoten nám zajíždět na více míst."

anketa: obyvatelé Karviné-Louk: “Jsme rádi, že aspoň to. Měli jsme obchod, zavřeli ho, tak aspoň chleba a základní potraviny, jinak bychom museli do města jezdit. " "Obzvlášť pracující se přiklánějí k sobotě, že si mohou nakoupit chleba na neděli a tak. Si tady můžete koupit nebo objednat, což jsem už taky využila, jsem si objednala a vím, že to tu budu mít, i když stojí na jiných místech, že mi to doveze."

Potraviny přiváží do Louk pan Marek Czyž z polských Kaczyc.

Marek Czyž, prodejce: "Všechny výrobky jsou z polské produkce. Jsou to převážně základní potraviny, jako pečivo, uzeniny, mléčné výrobky, zelenina, zákusky i nějaká drogerie."

Prodejce průběžně zjišťuje zájem i nové požadavky občanů.

Marek Czyž, prodejce: "Pokud bude poptávka po dalších drogistických výrobcích, přizpůsobíme se." 

Rozšíří se nejen nabídka sortimentu, ale i míst, kam bude pojízdná prodejna zajíždět. V současné době má pojízdná prodejna čtyři zastávky, u Rybího domu, kostela a na ulicích Malé a Velké Kempy. Po Velikonocích se přidá ještě zastávka u mateřské školky.

Miroslav Hajdušík, náměstek primátora Karviné: "My teď uvažujeme i o tom a zjišťovali jsme zájem ve Starém Městě, že by tento prodejce zajížděl i do Starého Města."

Pojízdná prodejna je lidem k dispozici 3x týdně, vždy v pondělí, středu a sobotu.

---

SPŠ Karviná se zapojila do prestižní celostátní soutěže

Střední průmyslová škola Karviná se i letos zapojila do prestižní celostátní soutěže nazvané Středoškolská odborná činnost. Studenti měli jedinečnou příležitost vybrat si jeden z 18. oborů, vytvořit svůj projekt a obhájit ho před odbornou porotou.

Středoškolská odborná činnost - prestižní celorepubliková soutěž s mnohaletou tradicí pro studenty, dává jedinečnou příležitost všem ověřit si své znalosti a do detailů vypracovat samostatnou práci, kterou pak každý sám obhajuje před odbornou porotou. Letos na dálku, online. Na Střední průmyslové škole Karviná byl i tak o ní velký zájem.

Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: "Je to moc příjemné, protože je to takové osvěžení v této nepříjemné době, něco nového se dozví, studenti pookřejí, protože se mezi sebou slyší, vidí napříč třídami, protože to není jako výuka, kdy to probíhá v rámci jedné třídy, v tom je to výborné, že jsou tam napříč ročníkem, školou."

Vyypracované projekty se studentům hodí i k maturitním zkouškám

Martin Kijonka, vyučující oboru IT: "Někteří studenti čtvrtých ročníků použijí tuto práci, protože někteří se tomu věnují více než rok, takže mohou s touto prací vystoupit jako s maturitní prací. Oni si můžou vybrat, není to povinné, aby s tím vystupovali na maturitě, oni z technických oborů mohou jít i do jiných oborů než jsou přihlášeni nebo studují."


Na soutěž si troufl třeba i student prvního ročníku Strojírenství Jan Kotula z Havířova, který jako samouk postavil ze stavebnice Průši 3D tiskárnu.

Oleg Pasz, vyučující: "Ta jeho SOČka byla o tom, jakým způsobem tu tiskárnu doma využívá. Vytiskl si různé součástky, konkrétně držák na saponáty a držák na kamery, které prezentoval v té své práci. Musel si to vymodelovat, naučil se sám pracovat doma, převést to do speciálního programu, který to připraví na tisk na té 3D tiskárně."

Škola je pyšná na žáky, kteří jsou pro vybraný obor zapálení a rozvíjejí svůj talent.

Česlava Lukaštíková, ředitelka SPŠ Karviná: “Co já pamatuji, tak naši studenti se vždy do té soutěže zapojovali a naštěstí, protože máme šikovné studenty, tak dosahujeme velkých výsledků, umisťují se v celostátních kolech."

Okresní a krajská kola proběhnou distančně v průběhu dubna a května, celostátní přehlídka je naplánovaná na polovinu června.

---Mohlo by Vás také zajímat