Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • Karviná chystá lokality pro rodinné domy
  • Miniinvazivní operace pacientů s diabetickou nohou
  • Mladí basketbalisté TJ Sokol Karviná opět trénují

Karviná chystá lokality pro rodinné domy

Karviná se brzy rozroste o nové rodinné domy. Město vytipovalo dvě vhodné lokality, které jsou vhodné k rozparcelování. Zároveň do těchto lokalit přivede inženýrské sítě a vybuduje komunikace a nové osvětlení.

Obyvatelé Karviné budou mít už brzy možnost postavit si rodinný dům v dalších lokalitách, které zastupitelé vybrali a schválili jako vhodné k výstavbě nových domů.

Jan Wolf, primátor Karviné: "My jsme v zastupitelstvu v současné době schválili dvě lokality pro výstavbu rodinných domů, jedna je na ulici Bažantnice, druhá je Nad Vagónkou. Tím schválením záměru začíná proces příprav, musíme vybrat projektanta, který bude připravovat tu samotnou výstavbu, tzn. inženýrské sítě, komunikace, rozparcelování pozemků. V lokalitě Nad Vagónkou by mělo vzniknout 15-16 rodinných domů."Druhá lokalita pro výstavbu rodinných domů se nachází v Karviné-Ráji mezi ulicí Na Stráni a Bažantnice.

Helena Bogoczová, vedoucí Odboru majetkového MMK: "Je to v souladu s územním plánem, je to pozemek, který je ve vlastnictví města. V okolí města je spousta hektarů rekultivovaných ploch, které se nedají zatím využít pro výstavbu a museli jsme se soustředit na intravilán a hledat možné rezervy u nás."

Tato lokalita nabídne možnost vzniku 30 až 40 parcel. Hlavním důvodem pro výstavbu rodinných domů je zvýšený zájem lidí o tento typ bydlení.

Jan Wolf, primátor Karviné: "Ten zájem jsme vycítili už v době, kdy to prošlo zastupitelstvem. Dostali jsme mnoho dotazů týkající se prodeje pozemků. My připravíme na září podmínky prodeje, pak bychom mohli začít s jednotlivými zájemci o tom jednat. Chceme vymyslet systém takový, aby to nešlo přes developery, ale aby to bylo prodáno koncovým uživatelům, kteří si tady opravdu chtějí postavit domek a chtějí v Karviné žít."

Tím, že se tyto dvě lokality otevírají, nastane jedna změna v rámci dotačních podpor. O dotaci ve výši 150 tisíc korun na vybudování inženýrských sítí v těchto lokalitách už nebude možné žádat, parcela už bude se sítěmi a komunikacemi připravena.

---

Miniinvazivní operace pacientů s diabetickou nohou

Nemocnice s poliklinikou v Karviné-Ráji začala nově provádět miniivazivní ortopedické operace nohou u diabetických pacientů. V našem regionu jde o první nemocnici, která tento unikátní miniinvazivní zákrok u pacientů s cukrovkou provádí.

V celé ČR se neustále zvyšuje počet diabetiků a zvláště pacientů s diabetickou nohou. Díky spolupráci ortopedického týmu karvinské rájecké nemocnice a specialistou v oblasti diabetologie se rýsuje šance na kvalitnější život pacientům s cukrovkou. V karvinské nemocnici totiž začaly operovat miniinvazivně diabetické nohy pacientů s cukrovkou.

Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: “My umíme v dnešní moderní době zahojit téměř každou ránu, ale problém moderní podiatrie je to, že se rány vrací, protože tam je obrovský tlak díky tlaku na plosky nohou. 70 procent ran se nám vrátí za rok, dva tři."

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: “Princip je ten, že abychom diabetika úplně vyléčili, tak to nejde udělat jen tak, že se hojí měkké tkáně a defekty, ale musí se provést i korekční operace na kostech a to je právě v rukou ortopeda. To jsou korekční osterotomie, unikátní je to v tom, že se to dělá miniinvazivní technikou, která k nám proniká do republiky, operace se provede bez klasických operačních ran pod rentgenovou kontrolou na podkladě kožních vpichů."

Při samotné operaci lékař pomocí frézek protíná kost na různých místech a pokřivené kosti rovná.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: "Pokud jsou tam nějaké kostní výrůstky, které tlačí na kůži v okolí, tak je odstraňujeme."

Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: "Ta operativa je příjemná pro tkáně, není to devastační operace, jsou to korekční operace, které sníží plantární tlak."

Pacienti, kteří podstoupí tento zákrok, mají velkou šanci na to, že se rány nebudou vracet.

Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: "Přesto, že jsme dělali maximum, dávali vložky, boty, to číslo bylo stále kolem 50-60 procent recidiv a tyto operace vyřeší tyto recidivy, protože my vyřešíme ten problém, který je základní a to je extra anatomické rozmístění tlaků na té noze."

Vhodní pacienti k operaci jsou pečlivě vybíráni. Posuzuje se cévní zásobení,kompenzace cukrovky, fungování ledvin a celkový zdravotní stav.

Po zákroku je pacient sledován ortopedem i diabetologem.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: "Ten pacient je pak několik týdnů sledován, které kontroluje správné vyvazování té nohy a kontroluje hojení té rány, sleduje ho diabetolog, který sleduje kompenzaci toho diabetu."

Miroslav Koliba, prezident podiatrické společnosti, diabetolog: "My toho pacienta sledujeme z počátku co měsíc, co dva, vybavujeme ho speciálními botami, stélkami, kontrolujeme ty plantární tlaky, to sledování je pečlivé."

Samotný zákrok trvá 20 až 40 minut. mezi pacienty s diabetickou nohou je o něj velký zájem.

Martin Holinka, primář ortopedického oddělení NsP Karviná-Ráj: "Tady v regionu není nikdo, kdo by tento typ operace, u těchto pacientů v tento okamžik prováděl."

Kapacitně je nemocnice připravena nabídnout zákrok nejen občanům Karviné a blízkého okolí, ale i vzdálenějších měst.

---

Mladí basketbalisté TJ Sokol Karviná opět trénují

Baskebalisté Tělovýchovné jednoty Sokol Karviná jsou po dvou a půl měsíční pauze zpátky na hřišti a v tělocvičnách. Postupně se vrací zpátky do formy a připravují se na dobu, kdy opět budou moci oficiálně bodovat v soutěžích.

Všechny kategorie basketbalového oddílu TJ Sokol Karviná se vrátili zpátky po rozvolnění opatření vlády zpátky na hřiště. Zatímco muži trénují v tělocvičně Základní školy Družba, děti a mládež od kategorie U12 až U19 využívají tělocvičny a hřiště Základní školy Majakovského.

Petr Sodomka, předseda basketbalového odd. TJ Sokol Karviná, koordinátor mládeže:  "Naši dva trenéři, co to mají na starost, tak se snaží dát to trochu do pohybu, protože ten výpadek 2,5 měsíce je enormně velký. Co se týká fyzičky, tak dva měsíce nic nedělat, nesáhnout si na míč, na palubovku, to je rapidně průser dolů, ten výpadek je velký."

Česká basketbalová federace Severní Moravy navrhla, aby sezonu zastavenou kvůli pandemii týmy odehrály, podle Petra Sodomky, to ale není dobrý nápad.

Petr Sodomka, předseda basketbalového odd. TJ Sokol Karviná, koordinátor mládeže:  “Chtěli dohrávat sezónu, kde chybělo u kategorie U15 šest zápasů dohromady, v kategorii U12 chybělo dohrát čtyři zápasy, což jako předseda oddílu jsem zamítl. Ten výpadek je tak velký, že ty výkony by byly o ničem a byly by to vyhozené peníze. Takže jsem s tím nesouhlasil. Teď musí tu fyzičku kluci zpátky dostat."

Zdeněk Zima, basketbalista TJ Sokol Karviná, kategorie U19: “ Přes karanténu jsem se nudil, basketbal mi chyběl. Nemohl jsem se dočkat, až budou s klukama zase trénovat."

Ze Stonavy dojíždí na tréninky Matouš Thienel. I jemu basketbal chyběl.

Matouš Thienel,basketbalista TJ Sokol Karviná, kategorie U17 : ”Chybělo mi to, basket hraji to 5 let, baví mě to. Ty kluky mám rád, myslím si, že je fajn pro každého si to zkusit."

Tréninky mají naplánované do konce června. V červenci je čeká pauza. Od srpna čekají hráče individuální tréninky, od půlky srpna je čeká soustředění, kde se znovu bude pilovat kondice, technika a dynamika. Trenéři by byli rádi, kdyby se do týmu přidali noví zájemci.

Petr Sodomka, předseda basketbalového odd. TJ Sokol Karviná, koordinátor mládeže:  ”Byl bych rád, kdyby těch dětí bylo víc, každý trenér by byl rád. Basketbal je krásná hra, děti jsou, jen je dostat prostě z domu sem. Tady tou cestou bych možná apeloval na to, ať přijdou zkusit, nemusí tady zůstat. My tady neděláme jen basketbal, je to celkově příprava na to, aby se to dítě hýbalo a nesedělo doma."

Tréninky mladých basketbalistů  probíhají na Základní škole Majakovského třikrát týdně. Návratu ligových basketbalistů k tréninkům se budeme věnovat příště.

---Mohlo by Vás také zajímat