Karvinský expres

  • Zprávy z Karviné od reportérky M. Dankové a kameramana Z. Jeleně
  • V Karviné budou schvalovat zvýšení dotace pro ČSAD
  • LiStOVáNí v karvinské regionální knihovně
  • ŠSK Karate Karviná funguje úspěšně už 10 let

V Karviné budou schvalovat zvýšení dotace pro ČSAD

Zastupitelé Karviné budou schvalovat navýšení dotace pro místního dopravce ČSAD a to zhruba o 4 miliony 100 tisíc korun v souvislosti s rozhodnutím Vlády České republiky zvýšit částky minimální mzdy pracovníků, včetně řidičů autobusů.

Na provoz MHD a příměstské dopravy přispívá město dopravci každým rokem zhruba o dva miliony korun více. Letos se částka ještě navýší.

"Na zastupitelstvu se bude projednávat zvýšení dotace pro našeho městského dopravce ČSAD, je třeba říct, že každá veřejná služba je spojená s výdaji, že to není podnikatelský subjekt, veřejná služba. Město Karviná navýší v letošním roce dotaci ČSAD dotaci o zhruba 4 miliony 100 tisíc korun,"řekl náměstek primátora Vladimír Kolek.

Celkově dokrývá provoz autobusové dopravy město ze svého rozpočtu částkou 37 milionu korun.

"Obecně lze ještě říct, že platíme ještě 280 tisíc korun na zajištění dětí z Louk z Karviné 9 do centra města a zpět, to také platíme dopravci ČSAD Karviná," vysvětlila  Gabriela Monczková, vedoucí oddělení strategie a plánování Odboru školství a rozvoje MMK .

Částka 4 miliony 100 tisíc korun se navyšuje nejen na mzdy řidičům, ale také na ostatní provozní náklady.

"Třeba například provozní daň z CNG, náklady na materiál, pryžové obruče, oleje, náklady mzdového charakteru, tedy odvody do sociálního fondu a podobně," upřesnila Monczková.

"Ta cena skutečně roste za veřejnou dopravu, od roku 2016 každý rok zhruba o dva miliony narůstá naše dotace směrem k dopravci, nicméně, taková je doba, roste ekonomika, rostou mzdy, takže tam je to v pořádku, u té veřejné služby," dodal náměstek.

V částce je zahrnuto i dofinancování jízd zdarma pro děti do 15 let a seniory nad 65 let.

Zároveň chceme garantovat cenu dopravy, kterou máme už mnoho let stabilní, tzn. 15 kč za jednotlivou jízdu pro dospělé," řekla vedoucí.

Řidičů v Karviné má dopravce 38 a samotný vozový park v Karviné čítá 16 autobusů s průměrným stářím šesti let.

"V celorepublikovém průměru je to kvalitní číslo, ty autobusy jsou velmi moderní, pravidelně se nakupují nové a to díky dotace EU a podpoře města," dodala.

V letošním roce se plánuje najet v autobusové dopravě o 19 tisíc kilometrů více než loni, celkově ujedou autobusy na trasách po městě milion km. Od března se změnily jízdní řády na základě požadavků občanů čtyřem spojům tak, aby vyhovovaly velkým zaměstnavatelům na průmyslové zóně nebo Lázním Darkov.

---

LiStOVáNí v karvinské regionální knihovně

Všechny děti navštěvující 5. třídy základních škol z Karviné a okolí se zúčastnily ojedinělého projektu nazvaného LiStOVáNí. Jde o scénické čtení, díky kterému jdou pak knihy doslova na dračku.

K pravidelným akcím, které v odpoledních a večerních hodinách probíhají v karvinské regionální knihovně patří takzvané LiStOVáNí. Jde o projekt, určený široké veřejnosti, ve kterém se s knihou mohou návštěvníci seznámit díky zahraným scénkám. Tentokrát se akce uskutečnila pro školáky. 

"Dnes jsme se mohli sejít s žáky 5. tříd díky projektu Místní akční plán rozvoje vzdělávání, který je realizován statutárním městem Karviná. Město v rámci tohoto projektu podporuje také čtenářskou gramotnost a pregramotnost, proto jsme se tady mohli dnes sejít a představit si LiStOVáNí, projekt scénického čtení," řekla Svatava Sukopová, náměstkyně pro knihovnické a informační služby.  

Scénické čtení představili dětem herci z Jihočeského divadla Věra Hollá a Pavel Oubram. 

"Se snažíme spojit dvě věci, které máme rádi, což je divadlo a čtení, vzniká z toho takový zvláštní tvar scénických čtení, už to děláme přes 15 let, udělali jsme přes sto knížek," prozradil Pavel Oubram.

Tady v Karviné dětem zahráli vybrané scény z knihy Miloše Kratochvíla Klofáci, která je součástí série Pachatelé dobrých skutků.

"Je to o dvou klucích, kteří zjistí že by chtěli mít nějakou holku, stejně jako ostatní spolužáci, ten hlavní hrdina pro to dělá všechno, ono se to různě zvrtává a vznikají vtipné situace," dodal.

Ze zkušenosti herců má scénické čtení vliv na půjčování a čtení knih, které jsou takto prezentovány.

"Tohle vidím jako největší smysl tohoto projektu, je skvělé, že když třeba čteme ve škole a oni tam mají školní knihovnu, tak ta knížka je pak rezervovaná na několik měsíců dopředu a ty děti to k té knížce přivádí a to je skvělé," uzavřel herec.

LiStOVáNí pro veřejnost plánuje regionální knihovna na druhou polovinu letošního roku, termín bude upřesněn.

---

ŠSK Karate Karviná funguje úspěšně už 10 let

Karvinský Školní sportovní klub karate při Základní škole Mendelova si připomněl 10. výročí své existence. Pochlubit se může mnoha úspěšnými sportovci. Patří mezi ně i Markéta Dittmanová, která získala i nejvíce hlasů fanoušků v rámci vyhlášení Sportovce roku.

V tělocvičně Základní školy Mendelova se uskutečnila prezentace oddílu karate Školního sportovního klubu v rámci 10. výročí vzniku. Připomněli se všechny úspěchy klubu za celou dobu jeho existence a mladí sportovci předvedli rodinným příslušníkům a pozvaným hostům vše, co se učí a trénují.

"My dbáme u dětí na rozvoj atletických a gymnastických dovedností, zapojujeme koordinační žebříky do tréninků a posilovací cviky úměrné věku cvičenců," prozradil trenér oddílu karate ŠSK při ZŠ a MŠ Mendelova Martin Blatoň.

Trenéři také vyzdvihli aktivitu tří členů, kteří jsou v současné době velmi úspěšní.

"Byl to Pavel Žíla, Matouš Folwarczný a Adrian Gorecki, kteří v rámci celého závodního roku vykazovali krásné výsledky. Nejde ale jen o výsledky, ale hlavně o přístup, pracovali sami na sobě a ohromně se zlepšili," dodal trenér.

Trenér Martin Blatoň také pochválil jednu z členek oddílu, Markétu Dittmanovou, která se může pochlubit třetím místem na mistrovství České republiky. Byla také oceněna na slavnostním vyhlášení sportovce roku v kategorii jednotlivci do 19 let a získala i cenu fanoušků.

"Byla to obrovská radost, neměla jsem slov, patří obrovské díky všem, kteří mi poslali hlasy, trenérům, rodině a kamarádům a všem, kteří mě v tomto sportu podporují," řekla Markéta.


Klub karate při ZŠ Mendelova má hodně příznivců a podporovatelů, mezi kterými nechybí škola, Juventus a město Karviná, díky kterým mohou sportovci vyjíždět i na mezinárodní závody do zahraničí.

"Je to další ukázka toho, že naši trenéři a další bývalí sportovní nadšenci dávají mladé generaci svůj příklad. Dneska jsme byli svědky toho, že to má opravdu smysl. Ty peníze, které i statutární město vynakládá na rozvoj mládeže a činnost klubů, mají smysl. Já bych chtěl poděkovat všem trenérům a strůjcům všeho a popřát, aby byli do dalších deseti let v takové kondici jako jsme dnes viděli," uzavřel náměstek primátora Andrzej Bizoń.

---Mohlo by Vás také zajímat